Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FRANCJA Milena Myszkowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FRANCJA Milena Myszkowska."— Zapis prezentacji:

1 FRANCJA Milena Myszkowska

2 FRANCJA POWIERZCHNIA: 675 417 km² LUDNOŚĆ: 64 303 000 STOLICA: Paryż
USTRÓJ: republika JĘZYK OFICJALNY: francuski JEDNOSTKA MONETARNA: euro SĄSIEDZI: Belgia, Luxemburg, Niemcy, Andora, Monako, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy

3 WIADOMOŚCI OGÓLNE Francja (fr. France, wym. [fʀɑ̃s]), Republika Francuska (République Française państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również piątym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji zawarte są w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej "liberté, égalité, fraternité" ("wolność, równość, braterstwo"). Kraj jest w gronie założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, wchodzi także w skład Frankofonii, G8 oraz Unii Łacińskiej. Należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo veta.

4 MAPA FRANCJI

5 PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY
Francja, jej część metropolitalna dzieli się na 22 regiony, 96 departamentów oraz około gmin. Ponadto wyróżnia się departamenty i terytoria zamorskie oraz zamorskie zbiorowości terytorialne. Więcej informacji na temat jednostek podziału administracyjnego wraz z danymi statystycznymi znajduje się w artykule: Regiony administracyjne i departamenty Francji.

6 GEOGRAFIA Całkowita granica lądowa: 2 892,4 km, w tym z:
Francją metropolitalną: Andorą – 56,6 km, Belgią – 620 km, Hiszpanią – 623 km, Luksemburgiem – 73 km, Monako – 4,4 km, Niemcami – 451 km, Szwajcarią – 573 km, Włochami – 488 km. departamentami zamorskimi: Brazylia – 673 km, Surinam – 510 km, Antyle Holenderskie – 10,2 km

7 Najwyższy punkt: Mont Blanc 4808 m n.p.m.
Najniższy punkt: delta Rodanu 2 m p.p.m. Większe miasta: Paryż, Marsylia, Lyon, Tuluza, Bordeaux, Strasburg, Lille, Nicea

8 KLIMAT Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany (chłodne lata, dość ciepłe zimy). Wiosna to najlepsza pora na zwiedzanie Paryża, trzeba być jednak przygotowanym na deszcze. Jesienią ranki bywają raczej zimne i nieprzyjemne, ale przed południem się wypogadza. Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30 °C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne (temperatury na wybrzeżu Morza Śródziemnego rzadko spadają poniżej 10 °C) i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną. Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Utrapieniem Południa stał się porywisty, chłodny mistral. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo.

9 Etretat- Północna Francja

10 wielki kanion Verdon- Południowa Francja

11 GOSPODARKA Francuska gospodarka oparta jest na dominującym sektorze prywatnym (prawie 2,5 mln zarejestrowanych przedsiębiorstw) połączonym ze znaczną (choć zmniejszającą się) ingerencją państwa w gospodarkę (zob. interwencjonizm) i sektorem publicznym. Rząd posiada znaczny wpływ na kluczowe segmenty gospodarki, szczególnie infrastrukturę, posiada większościowe udziały w przedsiębiorstwach kolejowych, lotniczych, energetycznych oraz telekomunikacyjnych. Od roku rząd stopniowo pozbywał się udziałów w firmach. Obecnie następuje powolna prywatyzacja France Télécom i Air France, jak również firm ubezpieczeniowych, banków i firm zbrojeniowych.

12 Pierwszy zbudowany Airbus A380 na prezentacji w Tuluzie

13 La Défense w Paryżu, serce francuskiej gospodarki.

14 NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI FRANCJI
Katedra w Rouen

15 Most w Awinionie

16 Pont du Gard- Most Rzymski

17 Pałac Chaillot- Paryż

18 Pałac Inwalidów- Paryż

19 Katedra Notre Dame- Paryż

20 Bazylika Sacré-Coeur na wzgórzu Montmartre

21 Mały łuk triumfalny Carousel

22 NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA WE FRANCJI
Alpy francuskie

23 La Salette- wieś w Alpach

24 Pola Elizejskie nocą

25 Pola Marsowe

26 KUCHNIA FRANCUSKA Kuchnia francuska - uważana jest często za jedną z najlepszych na świecie, wywarła przez wieki duży wpływ na inne kuchnie, zwłaszcza zachodniej Europy. Najczęściej kojarzona jest z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. W rzeczywistości kuchnia francuska nie jest jednolita. Oprócz dużych różnic pomiędzy poszczególnymi regionami, można wyróżnić także tzw. haute cuisine (wysoką kuchnię) - drogie, tradycyjne dania, przygotowywane przez znanych często kucharzy oraz nouvelle cuisine (nową kuchnię), która narodziła się w opozycji wobec tej pierwszej. Nouvelle cuisine opiera się na lekkich, zdrowych i krótko przyrządzanych daniach. Najważniejszą zasadą obowiązującą we Francji jest wysoka jakość produktów i ich świeżość, w związku z czym nadal popularne jest robienie zakupów na targach albo w małych sklepikach, choć dużą popularnością cieszą się także supermarkety.

27 Żabie udka w sezamie

28 Croissants- tradycyjne francuskie rogaliki

29 Tradycyjny przysmak francuski- ser i wino

30 ZADANIE 1. Stolica Francji to: A) Paryż B) Berlin C) Madryt

31 ZŁA ODPOWIEDZ!!!!! Spróbuj jeszcze raz!!!

32 Niestety zła odpowiedz!!!!
Spróbuj jeszcze raz!!!

33 ZADANIE 2. Tradycyjne francuskie rogaliki to: A) Bagietki
B) Croissants C) Chipicao

34 GRATULACJE!!!!!!!!!!! 


Pobierz ppt "FRANCJA Milena Myszkowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google