Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polityka turystyczna państwa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polityka turystyczna państwa"— Zapis prezentacji:

1 Polityka turystyczna państwa
Yuliana Korostovska

2 Polityka turystyczna   Jest to świadome oddziaływanie państwa i innych podmiotów na turystykę realizowanej w ramach ogólnej polityki gospodarczej kraju polegającej na określaniu celów ekonomicznych i pozaekonomicznych oraz na doborze odpowiednich środków i metod niezbędnych do ich realizacji.

3 Cele polityki turystycznej
W polityce występują cele ekonomiczne i pozaekonomiczne. W państwach o wyraźnie wykształconej funkcji turystycznej uwidoczniony jest głównie cel pozaekonomiczny, w tym głównie cele społeczne i ekologiczne, gdzie w centrum uwagi znajduje się człowiek oraz środowisko przyrodnicze i kulturowe. 

4 Zakres polityki turystycznej (czyli czym piwinna się zajmować:
Planowanie przestrzenne planowanie ekonomiczne marketing i promocja kształcenie zawodowe badania naukowe interwencjonizm w zakresie turystyki

5 Podmioty polityki turystycznej (5 grup):
międzynarodowe podmioty polityki turystycznej, podmioty krajowej polityki turystycznej, podmioty regionalnej polityki turystycznej – władze samorządowe regionów, podmioty lokalnej polityki turystycznej –  rady gminne i miejskie, podmioty polityki turystycznej o charakterze zawodowym m.in. izby turystyczne, izby gospodarcze i stowarzyszenia zawodowe, np. związki restauratorów, hotelarzy.

6 Stosunek państwa do turystyki:
Państwo może mieć negatywny stosunek do turystyki. Występował on i niekiedy jeszcze występuje w państwach, które nie są przygotowane do rozwoju przyjazdowego i wyjazdowego ruchu turystycznego lub też występują przeszkody natury politycznej lub ideologicznej.

7 Stosunek pozytywny oraz neutralny:
Stosunek pozytywny państwa polega na tym, że państwa podejmuje świadome działania i bieżącą kontrolę wpływu turystyki na życie społeczno-gospodarcze, ponadto istnieją sprecyzowane cele i narzędzia polityki turystycznej. Stosunek neutralny państwa jest wtedy, kiedy państwo nie ingeruje w rozwój turystyki dopóki nie jest on sprzeczny z ogólnymi interesami kraju i nie wywiera negatywnego wpływu na życie społeczno-gospodarcze.

8 KONIEC


Pobierz ppt "Polityka turystyczna państwa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google