Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Italia Historia Z początku na terenie Włoch rozciągało się Cesarstwo Rzymskie. Po jego upadku, wraz z Cesarstwem Zachodniorzymskim (w 476 roku) Włochy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Italia Historia Z początku na terenie Włoch rozciągało się Cesarstwo Rzymskie. Po jego upadku, wraz z Cesarstwem Zachodniorzymskim (w 476 roku) Włochy."— Zapis prezentacji:

1 italia Historia Z początku na terenie Włoch rozciągało się Cesarstwo Rzymskie. Po jego upadku, wraz z Cesarstwem Zachodniorzymskim (w 476 roku) Włochy znalazły się pod panowaniem germańskiego wodza Odoakera. Odoaker został pokonany i wraz z Germanami wyparty z Italii przez Ostrogotów pod wodzą Teodoryka (w 493 roku). Osrtogoci zostali wypędzeni przez Bizajtyczyków (w 552 roku), któży później stracili część swoich posiadłości przez germańskie plemię Longobardów.

2 Stan gospodarki Włochy są obecnie jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw w Europie. Mimo, że mieszkańcy tego kraju są wielkimi tradycjonalistami. Językiem urzędowym jest język włoski, walutą Euro (€). Włochy przystąpiły do Unii Europejskiej w Niestety znacznym problemem gospodarczym w tym państwie jest bezrobocie (8,2% zasobów siły roboczej) i zadłużenie wewnętrzne kraju (120 PKB). Gospodarczo Włochy dzielą się na wysoko rozwiniętą północ i do niedawna zacofane południe, dziś nadal słabo rozwinięte. W regionie Lombardii i Piemontu jest dobrze rozwinięty przemysł i rolnictwo, tak że należy do najbogatszych obszarów świata.

3 Miasta i Watykan

4 Stolica Rzym jest typowo turystycznym miastem, w regionie Lacjum o powierzchni 1285, 306 km2 i wysokości ok. 37m n.p.m.. Liczba ludności w tym mieście to os., a gęstość zaludnienia 2161os./km2. Ta stolica położona jest w ś środkowych Włoszech, nad rzeką Tyber, na wyżynnym, wapiennym obszarze niedaleko wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Rzym jest często odwiedzanym miastem, gdyż znajduje się w nim wiele zabytków z czasów cesarstwa (np. Forum Romanum). Roma

5 Najmniejsze państwo świata
Vaticano Najmniejsze państwo świata Watykan to najmniejszy kraj na świecie mający zaledwie 0,44km2 i 836 mieszkańców. Obowiązują 2 języki urzędowe – włoski i łacina. Walutą jest oczywiście Euro (€). Watykan jest siedzibą najważniejszych osobistości Kościoła Rzymskokatolickiego. Znajduje się także tam największy kościuł świata – Bazylika Św.Piotra. Oprócz, że jest to najmniejszy kraj świata, jest to państwo w mieście, poniewarz nie leży jako oddzielny kraj, ale w środku Rzymu.

6 Venezia Miasto na wodzie
Wenecja znajduje się na północy Włoch, nad Morzem Adriatyckim. Liczba ludności tego miasta to ok os., z czego os. mieszka na stałym lądzie, historyczne centrum zamieszkuje niecałe os.. Pozostałe os. zamieszkuje wyspy laguny. Owierzchnia Wenecji to 412km2 Dawniej (726r. – 1797r.) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej (Repubblica di Venezia), która była jedną z handlowych potęg Morza Śródziemnego. Wenecja jest jednym z najbardziej turystycznych państw, nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Wszystkie weneckie kanały i mosty tworzą jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa.

7 Firenze Miasto sztuki Florencja jest położona jest w samym sercu Toskanii, jest to miasto historii, tradycji i sztuki. Powierzchnia tej pięknej miejscowości to 102km2, a mieszka w niej os. Przepływa przez nią rzeka Arno, a sama Florencja znajduje się u stóp gór Apenin i stanowi istny skarb Półwyspu Apenińskiego. Niestety w 1966r. Florencję nawiedziła powódź, która wpłynęła na obecny kształt miasta. Z tego powodu ucierpiało wiele bezcennych zabytków tego miasta. Stolica Toksanii jest często odwiedzana przez turystów, gdyż znajdują się tam liczne muzea i ciekawe do zwiedzenia zabytki.

8 Napoli U stóp wulkanu Neapol to wspaniałe miasto leżące w Zatoce Neapolitańskiej nad Morzem Tyrreńskim. Miasto znajduje się u stóp wulkanu Wezuwiusza (Vesuvio 1281 m n.p.m.). Miejscowość jest o powierzchni 117km2, ludność to os.. W Neapolu i okolicach jest używany specyficzny dialekt neapolitański. Państwo jest licznie odwiedzane przez turystów z całego świata. Historyczne centrum Neapolu jest największe w Europie (1 700ha) i zostało wymienione przez UNESCO na Liście Światowego Dziedzictwa. Neapol jest czwartym pod względem gospodarki miastem we Włoszech, za Mediolanem, Rzymem i Turynem.

9 Milano Potęga gospodarki
Mediolan Leży na północy Włoch i jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo tego kraju. Miasto znajduje się na Nizinie Padańskiej między rzekami Ticini, Adda i Po i Alpami. Powierzchnia to 122km2, a liczba ludności to os.. Pod względem wielkości jest to drugie, po Rzymie miasto we Włoszech. W Mediolanie znajduje się siedem uczelni: Statale, Biccoca, Ilum, Bocconi, Cattolica i Politecnico. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym dla Włoch. W Mediolanie znajduje się największe studio telewizyjne w Europie.

10 Miasto Św.Jana Chrzciciela
Torino Miasto Św.Jana Chrzciciela Turyn to miasto na północnym-zachodzie Włoch przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad na przedgórzy Alp Zachodnich. Legenda głosi, że nazwa miasta wzięła się od byka (łac. Taurus wł. Toro), który padł pokonawszy mitycznego smoka. Miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym w północnych Włoszech. Turyn ma powierzchnię 130km2 i liczy os.. Jest ważnym węzłem transportowym. W tym mieście jest wiele zabytków i ciekawych przedmiotów np. słynny Całun Turyński.

11 Ciekawe do zobaczenia

12 Forum Romanum Dawny rynek rzymski, znany też pod nazwą Forum Magnum. Jest otoczonty siedmioma wzgórzami: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Na rynku były katedry, cyrki, Świątynia Antonina i Faustyny, Świątynia Romulusa, Świątynia Augusta, Świątynia Westy, Świątynia Kastora i Polluska, Świątynia Wenery i Rzym, Świątynia Saturna (Tempio di Saturno) Kościół Matki bożej Starożytnej (Santa Maria Antiqua), dwa łuki triumfalne: Septymiusza Sewera i Tytusa, Dom Westalek, kuria, Bazylika Emilia, Bazylika Maksencjusza, Bazylika Julia, Koloseum, Palatyn, Rostra i Święta Droga (Via Sacra). Niedaleko znajdował się wilki Hipodrom.

13 Prezentację wykonał: Marcin Lisowski
THE END Prezentację wykonał: Marcin Lisowski


Pobierz ppt "Italia Historia Z początku na terenie Włoch rozciągało się Cesarstwo Rzymskie. Po jego upadku, wraz z Cesarstwem Zachodniorzymskim (w 476 roku) Włochy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google