Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Muzyka w średniowieczu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Muzyka w średniowieczu"— Zapis prezentacji:

1 Muzyka w średniowieczu

2 Średniowiecze jest epoką obejmującą aż 1000 lat (od V do XV wieku), Zwykle kojarzy się z zamkami obronnymi i rycerzami. Jest to okres bardzo długi, w którym wiele się działo.

3 W tym czasie powstawały również okazałe katedry i klasztory
W tym czasie powstawały również okazałe katedry i klasztory. Z ich wnętrz dochodziły dźwięki jednogłosowych śpiewów kościelnych. Były to chorały gregoriańskie. Tworzyli je zakonnicy na chwałę bożą w języku łacińskim. Ich brzmienie było surowe i tajemnicze. Dzisiaj również możemy je usłyszeć - mają jak każdy rodzaj muzyki swoich fanów. W miastach średniowiecznych można było spotkać śpiewających wędrowców. Nazywali się oni trubadurami i truwerami. Pieśni ich opowiadały o miłości i walecznych czynach rycerzy.

4 Zobacz jak wyglądały instrumenty w okresie średniowiecza
Zobacz jak wyglądały instrumenty w okresie średniowiecza. Jak widzisz popularne są również obecnie wśród miłośników muzyki średniowiecznej Fidel Bęben Tubmaryna Lira korbowa

5 Podsumujmy teraz nowe wiadomości
Podsumujmy teraz nowe wiadomości. Muzyka średniowiecza to przede wszystkim chorały gregoriańskie – pieśni w języku łacińskim tworzone i śpiewane przez mnichów i zakonników bez towarzyszenia instrumentów. W muzyce miejskiej z tego okresu spotykamy wędrownych śpiewaków-poetów (trubadurów i truwerów). Oni przy akompaniamencie instrumentów jak bęben, fidel, lira i tubmaryna wykonywali pieśni opowiadające o miłości i wyczynach rycerzy. Posłuchaj teraz chorału w wykonaniu współczesnego zespołu

6 Zadanie dla Ciebie Wykonaj ilustrację ukazującą jak Ty wyobrażasz sobie średniowiecznego wędrownego śpiewaka . Opisz ilustrację i przekaż lub prześlij na adres zgodnie z instrukcją.


Pobierz ppt "Muzyka w średniowieczu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google