Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Muzyka ROZRYWKOWA AUTOR: EWA OŻÓG kl.V. 2012r..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Muzyka ROZRYWKOWA AUTOR: EWA OŻÓG kl.V. 2012r.."— Zapis prezentacji:

1 Muzyka ROZRYWKOWA AUTOR: EWA OŻÓG kl.V. 2012r.

2 CO TO JEST MUZYKA ROZRYWKOWA ?
Muzyka rozrywkowa to różne gatunki muzyczne. Jest szerokim pojęciem obejmującym wszelkie gatunki trafiające w gusta różnorodnej publiczności.

3 Muzykę rozrywkową charakteryzuje ludyczność, spontaniczność
i swoboda interpretacji.

4 Muzykę rozrywkową można podzielić na kilka nurtów:
-muzyka pop -muzyka country -muzyka rockowa -elektroniczna muzyka taneczna(muzyka klubowa) -rap -blues, -soul -reggae -jazz -muzyka latynoska: samba, salsa -folk, world music, czyli "rozrywkowe" adaptacje motywów etnicznych z różnych miejsc świata, np. rozrywkowa muzyka hinduska, arabska, irlandzka -hip-hop

5 Obecnie różnorodność muzyki, występujących zespołów czy też wokalistów jest ogromna.
Z jednej strony to świetna wiadomość. Możemy przecież ciągle przebierać w poszukiwaniu idealnie odpowiadających nam rytmów. Utwór pt. Unfaithful Rihanna. Utwór pt. Just a dream Nelly.

6 „Muzyka rozrywkowa łagodzi obyczaje”
To dzięki niej się relaksujemy, wyciszamy, albo odwrotnie – dodajemy sobie energii.

7 A co z muzyką rozrywkową w Polsce ?
Polska muzyka rozrywkowa to dziedzina kultury muzycznej obejmująca gatunki muzyki popularnej, tanecznej, utylitarnej. Do dziedziny tej zalicza się często także piosenkę aktorską, piosenkę kabaretową, poezję śpiewaną oraz jazz.

8 Polska muzyka rozrywkowa rozwijała się w okresie międzywojennym w twórczości zespołów muzyki tanecznej oraz jako kontynuacja pieśni ludowych i popularnych propagowanych na płytach, w polskich filmach i w audycjach telewizyjnych.

9 Po II wojnie światowej rozwój środków komunikacji sprawił, że rodzima piosenka cieszyła się rosnącym powodzeniem. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych w polskiej muzyce rozrywkowej pojawił się bigbit - przejęty z krajów anglosaskich nurt muzyki młodzieżowej, będącej często wyrazem buntu. Do tego nurtu należały zespoły: Niebiesko-Czarni, Skaldowie oraz wokaliści: Czesław Niemen, Piotr Szczepanik, Tadeusz Woźniak.

10 Równolegle rozwijał się nurt piosenki poetyckiej, którego najwybitniejszymi przedstawicielami byli Ewa Demarczyk i Marek Grechuta (zaliczany także do progresywnego rocka).

11 Na początku lat siedemdziesiątych z muzyki bigbitowej wyłonił się nurt polskiego rocka progresywnego, którego sztandarowy zespół SBB nagrywał płyty również poza granicami kraju. Do nurtu tego należały również zespół Budka Suflera, Klan oraz Czesław Niemen, który w latach siedemdziesiątych eksperymentował z rozbudowanymi formami cyklicznymi i brzmieniami instrumentów elektronicznych.

12 CZESŁAW NIEMEN ur. jako Czesław Juliusz Wydrzycki
16 lutego 1939 ; zm. 17 stycznia 2004 – polski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów piosenek.

13 W upowszechnianiu polskiej muzyki rozrywkowej ważną rolę pełniły festiwale piosenki.
Obok dwóch odbywających się co roku festiwali: Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Sopocie organizowano też liczne konkursy i festiwale poświęcone piosenkom o określonej tematyce.

14 Prezentacja powstała na podstawie materiałów ze stron internetowych:
- - - -grafika ze stron internetowych -Nowa encyklopedia powszechna.

15 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ.


Pobierz ppt "Muzyka ROZRYWKOWA AUTOR: EWA OŻÓG kl.V. 2012r.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google