Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Średniowiecze: Architektura i malarstwo

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Średniowiecze: Architektura i malarstwo"— Zapis prezentacji:

1 Średniowiecze: Architektura i malarstwo

2 Średniowiecze było okresem, kiedy zaczęły kształtować się narody i języki Europy. Wiele miast i miasteczek założono właśnie wtedy, wybudowano kościoły, uniwersytety i szpitale. Bogaci panowie i damy w wiekach średnich byli wielkimi mecenasami sztuki. Monarchowie na swych dworach gościli poetów, malarzy i muzyków. Najczęściej sztuka średniowiecza miała podłoże religijne, ale również po prostu zachwalała uroki życia dworskiego. 

3 Architektura Średniowiecza
Ku chwale Bożej, czyli sztuka romańska Pod koniec X wieku wykształtował się romanizm wywodzący się z Italii, nawiązujący do sztuki starożytnego Rzymu(po łac. Roma). W tym stylu powstawały budowle sakralne o bardzo popularnej budowie bazyliki. Solidne kształty kościołów romańskich stanowiły schronienie dla okolicznych mieszkańców w chwilach zagrożenia. Cechą charakterystyczną w budownictwie sakralnym były małe, półkoliście zakończone okienka w grubych warownych murach. Do wnętrza budowli wpuszczały niewiele światła, tak więc panował w nich półmrok.

4 Przykłady architektury romańskiej
Kościół św. Jakuba w Sandomierzu Kolegiata w Tumie Drzwi Gnieźnieńskie Rotunda św. Prokopa w Strzelnie Opactwo Tynieckie

5 Architektura Średniowiecza
Pęd ku niebu- styl gotycki Styl gotycki pojawił się w połowie XII wieku we Francji. Strzelistość i dynamika powstających kościołów to główne cechy tego stylu. Opracowano konstrukcję dwóch krzyżujących się łuków, opartych na słupach zwanych filarami. Dzięki temu zostały odciążone ściany, co umożliwiło wznoszenie wyższych budowli. Dodatkowo na zewnątrz świątyń dobudowywano łuki przyporowe, które również przejmowały część ciężaru. Taki system pozwolił na wykuwanie niezwykle dużych, zakończonych ostrym łukiem okien, często wypełnianych witrażami. Czasami w fasadzie katedry pojawiała się też rozeta, czyli okrągły witraż.

6 Przykłady architektury gotyckiej
Katedra na Wawelu Zamek w Malborku Kościół Mariacki Katedra gotycka w Chartres Katedra Notre Dame

7 Malarstwo Średniowiecza
Malarstwo średniowieczne nie próbowało naśladować świata lecz najczęściej przedstawiało treści religijne. Czyniono próby stworzenia złudzenia przestrzeni, lecz zwykle ważniejszy był majestat i przesłanie religijne. Giotto di Bondone „Sen św. Joachima” Giotto di Bondone „Opłakiwanie” Hieronim Bosch „Piekło”

8 Hans Memling „ Sąd ostateczny”

9 Malarstwo Średniowiecza
Jan Matejko „Stańczyk”

10 Malarstwo Średniowiecza
Także rycerze stanowili wspaniały temat dla poetów, malarzy i pieśniarzy. Idealny rycerz, z jakim utożsamiał się kwiat rycerstwa musiał być śmiały i szlachetny, lecz także dobry i delikatny w obejściu. Walczył tylko w obronie swojego pana, damy swego serca i Kościoła. Loiset Lyedet „ Bitwa pod Poitiers”

11 Malarstwo Średniowiecza
Taniec Śmierci to charakterystyczny i popularny w późnym średniowieczu motyw malarski. Prawdopodobnie stał się odzwierciedleniem wydarzenia z roku 1347, dotyczącego wybuchu epidemii dżumy zwanej czarną śmiercią. Zaraza szalała w Europie ponad dwadzieścia lat. W tym czasie wymarła prawie połowa ludności kontynentu. Na obrazach z tego okresu zwykle przedstawiano wizerunek śmierci i ludzi wszelkich stanów, dzieci, kobiet, mężczyzn, starców w nieuniknionym „tańcu śmierci”, który dotyka wszystkich bez wyjątku. Bernt Notke, „Danse macabre”

12 Memento mori

13 Dziękujemy za uwagę! The End


Pobierz ppt "Średniowiecze: Architektura i malarstwo"

Podobne prezentacje


Reklamy Google