Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alpy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alpy."— Zapis prezentacji:

1 Alpy

2 Podstawa programowa Uczeń: opisuje krajobrazy wybranych obszarów Europy (śródziemnomorski, alpejski), rozpoznaje je na ilustracji oraz lokalizuje na mapie.

3 Położenie Łańcuch górski ma długość ok km. Ciągnie się od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju. Znajdują się na terenie 7 państw: Słowenia, Austria, Włochy, Niemcy, Lichtenstein, Szwajcaria, Francja. Najwyższy szczyt to Mont Blanc. Znajduje się we Francji. Jego wysokość to 4810m n.p.m.

4 Położenie

5 Położenie

6 Geologia Alpy powstały w orogenezie alpejskiej. Przyczyną ich powstania było zderzenie europejskiej i adriatyckiej płyty tektonicznej. Ostatecznie ukształtowały się w trzeciorzędzie.

7 Mont Blanc 4810m n.p.m.

8 Klimat Alpy leżą na granicy dwóch stref klimatycznych. Od strony wschodniej i północnej występuje klimat umiarkowany, a od strony południowej- podzwrotnikowy. Warunki klimatyczne umożliwiają istnienie granicy wieloletniego śniegu. Występuje od około 2600m n.p.m.

9 Lodowiec Pasterze http://www.youtube.com/watch?v=25EQKPYqDT0

10 Lodowiec Pasterze

11 Lodowiec Pasterze

12 Lodowiec Pasterze

13 Świat roślinny Do wysokości 2000- 2400m n.p.m- piętro lasów
Piętro zarośli subalpejskich (kosodrzewina, różanecznik) Murawa alpejska i turnie Piętro niwalne (pozbawione roślinności lodowce)

14 Świat roślinny

15 Świat roślinny

16 Rojnik górski

17 Szarotka alpejska

18 Fauna Typowe zwierzęta alpejskie występują w strefie wysokogórskiej. Wiele endemitów to bezkręgowce. Wypas stad bydła i owiec skupia się na halach.

19 Kozica

20 Koziorożec

21 Świstak

22 Niedźwiedź brunatny

23 Salamandra czarna

24 Pardwa mszarna

25

26


Pobierz ppt "Alpy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google