Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adam Mickiewicz. A dam Mickiewicz ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu. Był on polskim poetą działacz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adam Mickiewicz. A dam Mickiewicz ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu. Był on polskim poetą działacz."— Zapis prezentacji:

1 Adam Mickiewicz

2 A dam Mickiewicz ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu. Był on polskim poetą działacz i publicysta polityczny, nazywany poetą przeobrażeń oraz bardem słowiańskim. Obok Juliusza Słowackiego oraz Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech24 grudnia1798ZaosiuNowogródka26 listopada1855Konstantynopolupublicysta politycznyJuliusza SłowackiegoZygmunta Krasińskiego romantyzmuTrzech Adam Mickiewicz WieszczówWieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Najwybitniejszy twórca dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie jak i w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego. Prócz tego wykładowca literatury słowiańskiej na Collège de France. Wiele podróżował po Europie: Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Włochy. W Rzymie doszło do niego o wybuchu powstania Warszawy, nie wziął w nim udziału, ale wrócił do kraju dotarł do Wielkopolski.literatury polskiej europejskądramatu romantycznegoByronaGoethegoliteratury słowiańskiej Collège de France

3 Adam Mickiewicz w mlodosci Przodkowie Adam Mickiewicz na chrzcie otrzymał imię Adam Bernard. Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej. Jego ojciec nazywa się Mikołaj był adwokatem, a matka Barbara Majewska. Jego dziadkowie ze strony ojca nazywali się Michał oraz Barbara. Przodkowie ze strony matki Mateusz oraz Anna.

4 Jego Mi ł o ś ci W Mickiewiczu kochały się kobiety. Pierwszym doświadczeniem młodzieńczym była nieszczęśliwa miłość do Marii z Wereszczaków hrabiny Wawrzyńcowej Puttkamerowej. Jednak udało mu się odnaleźć tę właściwą była to Marii Szymanowskiej, która urodziła mu sześcioro dzieci. Drugim doświadczeniem Mickiewicza był kontakt z folklorem. Znajomość ludowych - zarówno polskich, jak i białoruskich - pieśni, baśni, podań i obrzędów przyszły poeta wyniósł już z rodzinnego domu a następnie nieustannie je wzbogacał.

5 Pomniki Złotów Kraków Poznan Warszawa

6 Koniec


Pobierz ppt "Adam Mickiewicz. A dam Mickiewicz ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu. Był on polskim poetą działacz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google