Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najciekawsze miejsca na świecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najciekawsze miejsca na świecie"— Zapis prezentacji:

1 Najciekawsze miejsca na świecie
Sahara Najciekawsze miejsca na świecie

2 Pustynia Pustynia – obszar pozbawiony zwartej roślinności. Pustynie występują w strefie zwrotnikowej.

3 Sahara Sahara - strefa pustynna położona w północnej Afryce. Jest ona największą gorącą pustynią na Ziemi (ma km²), rozciągająca się na długości 5700 km od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie; od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego. Znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu.

4 Klimat Klimat Sahary: bardzo wysoka temperatura: średnio 30OC w dzień, w nocy spada do 0oC, bardzo mała ilość opadów lub ich brak, brak pór roku, największe dobowe ampitudy temperatury, klimat gorący i suchy.

5 Roślinność Rośliny Zdolność gromadzenia wody w łodygach lub liściach,
Przystosowania roślin do życia na pustyni: Rośliny Zdolność gromadzenia wody w łodygach lub liściach, Zredukowane liście – ciernie w kaktusie, Rozwinięte korzenie, Wstrzymywanie procesów życiowych, dzikie oliwki oleandry pistacje tamaryszek akacja róża jerychońska

6 Roślinność

7 Zwierzęta Zwierzęta Prowadzenie nocnego trybu życia,
Przystosowania zwierząt do życia na pustyni: Zwierzęta Prowadzenie nocnego trybu życia, Zagrzebywanie się w norach, Wielbłąd: gromadzenie wody w organizmie w postaci tłuszczu w garbie, szerokie grube kopyta, sierść izolująca przed gorącem i zimnem, Antylopy adaks Fenki ( lisy pustynne ) Skoczki pustynne Dromadery ( wielbłądy jednogarbne ) Owce grzywiaste Osioł afrykański Koziorożce nubijskie Warany pustynne Biczogony egipskie Skorpiony Gazele dorkas Oryksy szablorogie

8 Zwierzęta

9 Zwierzęta

10 Mieszkańcy Ze względu na warunki pustynne (piaski, susza, ograniczony dostęp do wody) nie ma tam odpowiednich warunków do rozwoju życia. Gęstość zaludnienia jest niska (około jednej osoby na km²). Mieszkańcy Sahary to głównie nomadowie. Najbardziej liczne to pasterskie plemię Tuaregów. Przemierzają oni, wraz ze swoimi stadami kóz, owiec i wielbłądów, rozlegle obrzeża pustyni w poszukiwaniu pastwisk oraz wody. Prowadzą również handel wymienny z mieszkańcami oaz. Tradycyjnie wędrowcy dostarczali mleko, mięso i juczne zwierzęta w zamian za zboże, daktyle, kawę, sól, broń i amunicję. Jednak cywilizacja dotarła także i na Saharę, zmieniając życie jej mieszkańców. Wędrówki Tuaregów zostały znacznie ograniczone. Tam gdzie były szlaki ich karawan teraz jeżdżą ciężarówki przewożące rozmaite surowce i towary. Karawany poruszają się za pomocą jucznych zwierząt (wielbłądy, muły, osły itp.). Były znane już w starożytności, a w średniowieczu stanowiły niemal jedyny sposób podróżowania po Azji Środkowej i Afryce Północnej. Utarte szlaki karawanowe są używane do dziś.

11 Koniec Dziękuję za uwagę Bibliografia: Wikipedia.pl Google.pl
zeszyt do przyrody Wykonanie: Piotr Rygiel kl.VI Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Najciekawsze miejsca na świecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google