Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najciekawsze miejsca na świecie. Pustynia Pustynia – obszar pozbawiony zwartej roślinności. Pustynie występują w strefie zwrotnikowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najciekawsze miejsca na świecie. Pustynia Pustynia – obszar pozbawiony zwartej roślinności. Pustynie występują w strefie zwrotnikowej."— Zapis prezentacji:

1 Najciekawsze miejsca na świecie

2 Pustynia Pustynia – obszar pozbawiony zwartej roślinności. Pustynie występują w strefie zwrotnikowej.

3 Sahara Sahara - strefa pustynna położona w północnej Afryce. Jest ona największą gorącą pustynią na Ziemi (ma 9 064 300 km²), rozciągająca się na długości 5700 km od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie; od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego. Znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu.

4 Klimat Klimat Sahary: bardzo wysoka temperatura: średnio 30 O C w dzień, w nocy spada do 0 o C, bardzo mała ilość opadów lub ich brak, brak pór roku, największe dobowe ampitudy temperatury, klimat gorący i suchy.

5 Roślinność Przystosowania roślin do życia na pustyni: Zdolność gromadzenia wody w łodygach lub liściach, Zredukowane liście – ciernie w kaktusie, Rozwinięte korzenie, Wstrzymywanie procesów życiowych, Rośliny dzikie oliwki oleandry pistacje tamaryszek akacja róża jerychońska

6 Roślinność

7 Zwierzęta Przystosowania zwierząt do życia na pustyni: Prowadzenie nocnego trybu życia, Zagrzebywanie się w norach, Wielbłąd: gromadzenie wody w organizmie w postaci tłuszczu w garbie, szerokie grube kopyta, sierść izolująca przed gorącem i zimnem, Zwierzęta Antylopy adaks Fenki ( lisy pustynne ) Skoczki pustynne Dromadery ( wielbłądy jednogarbne ) Owce grzywiaste Osioł afrykański Koziorożce nubijskie Warany pustynne Biczogony egipskie Skorpiony Gazele dorkas Oryksy szablorogie

8 Zwierzęta

9

10 Mieszkańcy Ze względu na warunki pustynne (piaski, susza, ograniczony dostęp do wody) nie ma tam odpowiednich warunków do rozwoju życia. Gęstość zaludnienia jest niska (około jednej osoby na km²). Mieszkańcy Sahary to głównie nomadowie. Najbardziej liczne to pasterskie plemię Tuaregów. Przemierzają oni, wraz ze swoimi stadami kóz, owiec i wielbłądów, rozlegle obrzeża pustyni w poszukiwaniu pastwisk oraz wody. Prowadzą również handel wymienny z mieszkańcami oaz. Tradycyjnie wędrowcy dostarczali mleko, mięso i juczne zwierzęta w zamian za zboże, daktyle, kawę, sól, broń i amunicję. Jednak cywilizacja dotarła także i na Saharę, zmieniając życie jej mieszkańców. Wędrówki Tuaregów zostały znacznie ograniczone. Tam gdzie były szlaki ich karawan teraz jeżdżą ciężarówki przewożące rozmaite surowce i towary. Karawany poruszają się za pomocą jucznych zwierząt (wielbłądy, muły, osły itp.). Były znane już w starożytności, a w średniowieczu stanowiły niemal jedyny sposób podróżowania po Azji Środkowej i Afryce Północnej. Utarte szlaki karawanowe są używane do dziś.

11 Koniec Bibliografia: Wikipedia.pl Google.pl zeszyt do przyrody Wykonanie: Piotr Rygiel kl.VI


Pobierz ppt "Najciekawsze miejsca na świecie. Pustynia Pustynia – obszar pozbawiony zwartej roślinności. Pustynie występują w strefie zwrotnikowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google