Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Brykiet drzewny – ekologiczne paliwo XXI wieku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Brykiet drzewny – ekologiczne paliwo XXI wieku."— Zapis prezentacji:

1 Brykiet drzewny – ekologiczne paliwo XXI wieku.
Prezentacja przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tuszowie Narodowym pod opieką: Z. Kardyś i R. Lonczak.

2 Surowcem do produkcji brykietu mogą być trociny drzew liściastych i iglastych oraz inne czyste odpady drzewne. Wysokiej jakości brykiety powstają w wyniku sprasowania rozdrobnionych odpadów drzewnych pod wysokim ciśnieniem. Często odpady te stanowią uciążliwość w zakładach przemysły drzewnego.

3 Trociny stanowią około 10% drewna przerabianego w tartakach
Trociny stanowią około 10% drewna przerabianego w tartakach. Są także produktem ubocznym w zakładach bardziej zaawansowanej obróbki drewna. Oczyszczone z drewna kawałkowego stanowią cenne paliwo i mogą być wykorzystywane w kotłowniach. Wady trocin to: trudności związane z magazynowaniem, duży poziom wilgotności (nawet do 65%), skłonność do zaparzania i podatność na zawilgocenia.

4 Paliwo uszlachetnione, takie jak brykiet uzyskuje się poprzez suszenie, mielenie i prasowanie biomasy. Im suchsza i bardziej zagęszczona jest biomasa, tym większą ma wartość jako paliwo. Biomasa to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji.

5 Rodzaje brykietu brykiet w kształcie długiego na kilka-kilkanaście cm walca o średnicy mm i regularnej bryle – produkowany w brykieciarkach hydraulicznych brykiet w kształcie długiego na kilkanaście cm walca o średnicy 50 lub 53 mm i nieregularnej podstawie – produkowany w brykieciarkach mechanicznych brykiet kominkowy w kształcie ośmiokątnego walca z otworem w środku brykiet w kształcie kostki

6 Zalety brykietu drzewnego
Duża gęstość – dwa razy większa niż drewna. Wartość opałowa porównywalna ze średniej jakości węglem kamiennym. Nie zawiera szkodliwych substancji – produkowany bez dodatku substancji wiążących. Podczas spalania bardzo niska emisja dwutlenku siarki i innych substancji szkodliwych. Mała ilość popiołu po spaleniu.

7 Zalety brykietu drzewnego (c.d.)
Korzystna cena w stosunku do drożejących paliw kopalnych. Wygodne i czyste opakowanie pozwalające na długie przechowywanie brykietu w suchym i wywietrzonym pomieszczeniu. Możliwość spalania w piecach C.O. Bez jakichkolwiek przeróbek kotła. Możliwość wykorzystania popiołu jako ekologicznego nawozu.

8 Zastosowania brykietu
*Spalanie w kotłach małej mocy z zasypem ręcznym lub automatycznym podawaniem paliwa. *Spalanie w kotłowniach kontenerowych średniej mocy z automatycznym systemem podawania paliwa i komputerowo sterowanym procesem spalania paliwa. *Spalanie w kotłach zgazowujących drewno. *Współspalanie z węglem. *Spalanie w kominkach.

9 P.P.H.U. KOLEKO Kolbuszowa Górna 153
Zakład produkujący ekologiczny brykiet opałowy: P.P.H.U. KOLEKO Kolbuszowa Górna 153

10 Firma KOLEKO jest producentem brykietu drzewnego z trocin drzew liściastych. Pozyskuje trociny z zakładów przemysłu drzewnego z terenu Bieszczad. Hala produkcyjna Droga dojazdowa

11 Fazy produkcji brykietu z trocin w zakładzie KOLEKO
Oczyszczanie trocin z kawałków drewna na przesiewaczu Transportowanie trocin do bębna suszarniczego za pomocą podajnika Bęben suszarniczy Przygotowanie surowca

12 Fazy produkcji brykietu z trocin w zakładzie KOLEKO
Wentylator Brykietowanie bez dodatku substancji klejących Kondycjonowanie, czyli stabilizacja termiczna i wytrzymałościowa produktu. Piec opalany odpadami drzewnymi Pakowanie i składowanie brykietu

13 O kształcie otrzymywanego brykietu decyduje rodzaj zastosowanej prasy brykietującej.
W zakładzie KOLEKO pracują dwie brykieciarki: hydrauliczna i mechaniczna.

14 Dane techniczne brykietu:
Wartość opałowa: ok kcal/kg (16574 kJ/kg) – odpowiada kaloryczności średnich średnich gatunków węgla kamiennego Materiał: trociny drewna liściastego Wilgotność: 8% - 10% Pakowanie: worki 20 lub 30 kg Ilość popiołu: ok. 0,6% masy brykietu Objętość tony: ok. 2,5 m3

15 Brykiet drzewny jest paliwem atrakcyjnym
Brykiet drzewny jest paliwem atrakcyjnym. Zwiększa się jego sprzedaż w kolejnych sezonach grzewczych. Wzrasta zainteresowanie tego rodzajem paliwa wśród dotychczasowych użytkowników kotłów węglowych. Brykiet najczęściej możemy kupić w workach 20 kg, 30kg lub opakowaniach typu „big bag”


Pobierz ppt "Brykiet drzewny – ekologiczne paliwo XXI wieku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google