Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polskie drzewa okrytonasienne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polskie drzewa okrytonasienne"— Zapis prezentacji:

1 Polskie drzewa okrytonasienne
W Polsce rośnie wiele gatunków drzew.Każde z nich ma pewne niepowtarzalne cechy,dzięki którym możemy je odróżnić od innych,jedna z tych grup to drzewa okrytonasienne.

2 Buk pospolity Buk to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w naszych lasach. Wiele osób uwielbia odwiedzać las bukowy jesienią, ponieważ jest on wtedy zachwycająco kolorowy ze względu na przebarwiające się liście. Na wiosnę natomiast, zaraz po rozwinięciu, jajowate liście buka są z wierzchu żywo zielone, a od spodu nieco jaśniejsze.Jest to drzewo o prostym pniu i gładkiej korze.Jego owoce są przysmakiem dla wielu zwierząt.

3 Jesion wyniosły Jesion wyniosły to jedno z największych drzew Polski.Jego rozłożysta korona osiąga do 40 metrów wysokości.Rośnie w lasach liściastych całej Polski. Ma bardzo cenne drewno wykorzystywane w meblarstwie, do produkcji parkietów, części maszyn, przyrządów gimnastycznych, wioseł.

4 Olsza czarna Olsza czarna zwana też olchą,ma ciemnoszary pień i spękaną korę.Spotyka się ją na terenach okresowo zalewanych.Jej pień często wznosi się nad glebą na potężnych korzeniach.Jest to jedno z ważniejszych drzew wilgotnych zarośli nadbrzeżnych i lasów łęgowych.

5 Grab zwyczajny Grab zwyczajny wyróżnia się charakterystyczną korą z licznymi, podłużnymi smugami.Spotyka się go niemal w całej Polsce. Drewno graba jest jasne i twarde. Wyrabiamy z niego różne narzędzia oraz używamy do produkcji wysokiej jakości węgla drzewnego.

6 Topola osika Topola osika rośnie najczęściej na glebach wilgotnych.Jej liście są osadzone na cienkich ogonkach.Z tego powodu porusza je najlżejszy podmuch wiatru.Jest to najpospolitszy gatunek topoli w Polsce. Drewno używane jest do wyrobu zapałek, celulozy, różnorodnych sprzętów gospodarstwa domowego.

7 Lipa drobnolistna Lipa drobnolista rośnie w lasach i parkach.Wytwarza charakterystyczne kuliste owoce w postaci orzeszków,wyposażone w aparat lotny. Jest cenną rośliną miododajną Miód lipowy ma podobne własności lecznicze, jak jej kwiaty.Z drewna wypala się węgiel drzewny stosowany w lecznictwie.

8 Jabłoń Jabłoń rodzaj roślin wieloletnich należący do rodziny różowatych. Występuje powszechnie w strefie klimatów umiarkowanych. Znanych jest ok. 25 gatunków dziko rosnących, w Polsce występuje kilka z nich,głównie jako rośliny uprawne.Drewno jabłoni używane jest w stolarce.

9 Klon zwyczajny Klon zwyczajny drzewo dorastające do 20–30 metrów, posiadające szeroki, okrągły pień o korowinie na starszych okazach, drobno, podłużnie spękanej, rzadko łuszczącej się łuskami. Korona rozłożysta.

10 KONIEC. Dziękuje za obejrzenie prezentacji
Prezentację przygotowała Karolina Mudryk.


Pobierz ppt "Polskie drzewa okrytonasienne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google