Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozwiąż zadanie, a potem sprawdź rozwiązanie. Dwa baloniki o jednakowej masie i objętości napełnione helem puszczono na otwartej przestrzeni przy bezwietrznej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozwiąż zadanie, a potem sprawdź rozwiązanie. Dwa baloniki o jednakowej masie i objętości napełnione helem puszczono na otwartej przestrzeni przy bezwietrznej."— Zapis prezentacji:

1 rozwiąż zadanie, a potem sprawdź rozwiązanie

2 Dwa baloniki o jednakowej masie i objętości napełnione helem puszczono na otwartej przestrzeni przy bezwietrznej i słonecznej pogodzie. Baloniki różniły się tylko rodzajem powłok. Jeden z nich miał powłokę nierozciągliwą, drugi rozciągliwą. Który z baloników uniesie się wyżej. Odpowiedź uzasadnij. Zad. 1

3 Rozwiązanie. Balonik z rozciągliwą powłoką uniesie się wyżej. Słońce ogrzeje hel, więc hel się rozszerzy rozciągając powłokę balonu, a tym samym zwiększając objętość. Wzrośnie więc wartość siły wyporu aerostatycznego.

4 Ryby mają możliwość przemieszczania się na całej głębokości zbiornika wodnego. Mogą pływać przy dnie głębokiego zbiornika wodnego, a także na jego powierzchni. Pomaga im w tym pęcherz pławny. Wyjaśnij, jaki związek ma pęcherz pławny z tonięciem lub wypływaniem ryby. Zad. 2

5 Rozwiązanie: Nabierając powietrze do pęcherza pławnego, ryba zmniejsza swoją gęstość, rośnie jej objętość, a zatem i objętość wypartej wody. W skutek tego następuje wzrost siły wyporu – ryba wypływa. Gdy wypuści powietrze zwiększa swą gęstość, zmniejsza objętość, dzięki czemu wypór maleje – ryba tonie.

6 Do naczynia z wodą wrzucono jajko. Jajko całkowicie zatonęło. Następnie do wody wsypywano sól i mieszano, aby powstał roztwór. Jajko wypłynęło pod powierzchnię wody. Jak to wyjaśnisz? Jak możesz wyznaczyć gęstość jajka nie ważąc go, ani nie mierząc jego objętości? Zad. 3

7 Rozwiązanie: Ponieważ jajko ma większą gęstość od wody – zatonęło. Gdy w wodzie rozpuszczono sól, gęstość roztworu zwiększyła się. Zgodnie z zależnością : Fw = ρc · g · h siła wyporu rośnie wraz ze wzrostem gęstości. Jajko wypłynęło. Położenie jajka pod powierzchnią wody świadczy o tym, że jego gęstość jest równa gęstości roztworu. Wystarczy zatem wyznaczyć gęstość roztworu.

8 Zad. 4 Astronauta Nils Aldrin - pierwszy człowiek spacerujący po Księżycu, odcisnął na jego gruncie ślady butów. Astronauta Nils Aldrin - pierwszy człowiek spacerujący po Księżycu, odcisnął na jego gruncie ślady butów. Na Księżycu nie ma wiatru, więc ślady nigdy nie zostaną zatarte. Oblicz, jak duże ciśnienie spowodowało, że wzór podeszwy został tak dokładnie odciśnięty. Masa astronauty ubranego w skafander na Ziemi wynosiła 200 kg, powierzchnia buta 2,5 dm 3.

9 Dane: m = 200 kg m - masa astronauty S = 2,5 dm2=0,025m2 S – powierzchnia buta g k - współczynnik grawitacji na Księżycu g z - współczynnik grawitacji na Ziemi Szukane: p = ? p – ciśnienie na grunt księżycowy Rozwiązanie: Ciśnienie możemy obliczyć ze wzoru: F K = m · g k F K – siła nacisku astronauty na Księżycu Odpowiedź: Ciśnienie jakie wywierał astronauta na grunt księżycowy wynosiło około 6,6 kPa.

10 W naczyniu zamkniętym całkowicie wypełnionym cieczą znajduje się sztuczna rybka, która ciągle trwa w takim. położeniu. ciśnienie w naczyniu wynosi 16 hPa. Wysokość słupa wody wynosi 20 cm. Z jakiej substancji jest ona wykonana? Zad. 5

11 Dane: p – ciśnienie na dno naczynia h -wysokość słupa wody w naczyniu. Szukane: - gęstość rybki Ciało jest zanurzone całkowicie – nie tonie i nie wypływa, jeżeli jego gęstość równa jest gęstości cieczy. -gęstość cieczy Odp.: Gęstość cieczy wynosi 800kg/m 3. Ponieważ rybka nie tonie i nie wypływa, oznacza to, że ma taką samą gęstość jak ciecz. 800kg/m 3 to również gęstość drewna dębowego. Rybka wykonana jest z drewna dębowego.

12 C.D.N


Pobierz ppt "Rozwiąż zadanie, a potem sprawdź rozwiązanie. Dwa baloniki o jednakowej masie i objętości napełnione helem puszczono na otwartej przestrzeni przy bezwietrznej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google