Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prąd Elektryczny Nośniki prądu elektrycznego: Prąd elektryczny jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. elektrony jony dziury(puste miejsca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prąd Elektryczny Nośniki prądu elektrycznego: Prąd elektryczny jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. elektrony jony dziury(puste miejsca."— Zapis prezentacji:

1

2 Prąd Elektryczny

3 Nośniki prądu elektrycznego: Prąd elektryczny jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. elektrony jony dziury(puste miejsca po elektronach) Prąd elektryczny

4 Napięcie w obwodzie prądu elektrycznego Napięciem elektrycznym U nazywamy wielkość fizyczną, której miarą jest stosunek pracy W wykonanej przez siły pola elektrycznego przy przemieszczeniu ładunku q do wartości tego ładunku.

5 Opór elektryczny danego odbiornika prądu obliczamy, dzieląc wartość napięcia U na końcach tego odbiornika przez natężenie I prądu płynącego w tym odbiorniku

6 Moc prądu elektrycznego Mocą prądu elektrycznego P nazywamy stosunek pracy W wykonanej przez prąd elektryczny do czasu t, w którym ta praca została wykonana.

7 Prawa związane z prądem elektrycznym I prawo Kirchhoffa II prawo Kirchhoffa prawo Ohma

8 I prawo Kirchhoffa Suma natężeń prądów wypływających z rozgałęzienia równa jest sumie natężeń prądów wpływających do rozgałęzienia I 1 + I 2 + I 3 = I 4 + I 5 + I 6

9 II prawo Kirchhoffa Drugie prawo Kirchhoffa mówi, że w obwodzie zamkniętym (oczku) suma wszystkich napięć jest równa zeru.

10 Prawo Ohma Stosunek napięcia elektrycznego U między końcami odcinka obwodu do natężenia prądu I płynącego w tym odcinku ma stałą wartość.

11 Prąd elektryczny stały Prąd stały w odróżnieniu od prądu zmiennego i przemiennego charakteryzuje się stałą wartością natężenia oraz kierunkiem przepływu. Źródłem prądu stałego mogą być: baterie akumulatory zasilacze stabilizowane

12 Prąd elektryczny zmienny Prąd zmienny to taki prąd elektryczny, którego wartość w czasie ulega zmianie. Wśród prądów zmiennych wyróżnia się: prąd przemienny prąd tętniący

13 Prąd elektryczny przemienny Prąd przemienny to taki, który nie jest stały co do wartości jego natężenia, które zmienia się w czasie. Każdy z okresów: musi być taki sam pod względem zmian wartości natężenia w czasie wartości natężenia muszą być symetryczne względem wartości 0

14 Prąd elektryczny tętniący Prąd tętniący to taki prąd elektryczny okresowo zmienny, którego wartość średnia w ciągu jednego okresu jest różna od zera.

15 Urządzenia zamieniające prąd Urządzenia zamieniające prąd stały w zmienny i odwrotnie to: Prostownik Falownik

16 Prostownik Element lub zestaw elementów elektronicznych służący do zamiany prądu zmiennego na prąd stały.

17 Falownik Falownik jest to urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały, którym jest zasilane, na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej.

18 Przyrządy pomiarowe Amperomierz Licznik energii elektrycznej Watomierz Woltomierz

19 Amperomierz Amperomierz to przyrząd pomiarowy służący do pomiaru natężenia prądu elektrycznego.

20 Licznik energii elektrycznej przeznaczony jest do pomiaru ilości przepływającej energii Elektrycznej.

21 Watomierz Watomierz to miernik wskazujący aktualny pobór Mocy Czynnej w obwodzie.

22 Woltomierz Woltomierz jest to przyrząd pomiarowy za pomocą którego mierzy się napięcie elektryczne.

23


Pobierz ppt "Prąd Elektryczny Nośniki prądu elektrycznego: Prąd elektryczny jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. elektrony jony dziury(puste miejsca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google