Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII BLISKO NAS. TĘCZOWY DOM W EŁKU W Tęczowym Domu mieszka 110 chłopców w wieku od 0 do 30 lat, większość ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII BLISKO NAS. TĘCZOWY DOM W EŁKU W Tęczowym Domu mieszka 110 chłopców w wieku od 0 do 30 lat, większość ze znacznym stopniem niepełnosprawności."— Zapis prezentacji:

1 ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII BLISKO NAS

2 TĘCZOWY DOM W EŁKU W Tęczowym Domu mieszka 110 chłopców w wieku od 0 do 30 lat, większość ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W obliczu rosnących kosztów utrzymania obiektu siostry postanowiły znaleźć alternatywne źródło energii. Po przeanalizowaniu różnych koncepcji w miejsce pieca CO na węgiel i drogiego w eksploatacji pieca olejowego zainstalowano specjalne solary i kotły spalające biomasę.

3 ENERGIA SŁOŃCA Słońce jest praktycznie niewyczerpalnym źródłem energii. Wartość promieniowania słonecznego, docierającego do powierzchni ziemi aż trzydziestokrotnie przewyższa wartość tej energii, jaką współczesny człowiek uzyskuje ze wszystkich innych źródeł. Ilość energii, która ostatecznie dociera do powierzchni ziemi, zależy od pogody, zachmurzenia, szerokości geograficznej (kąta padania promieni słonecznych) i zanieczyszczenia powietrza. Im więcej jest dni pochmurnych, im dalej od równika, im bliżej wielkich miast, tym mniej energii do nas dociera.

4 SPOSÓB NA WYKORZYSTANIE ENERGII SŁOŃCA W TĘCZOWYM DOMU Kolektory próżniowe, zainstalowane w Tęczowym Domu charakteryzują się wysoką sprawnością. Przetwarzają one energię rozproszonego promieniowania. Ten typ kolektora składa się z kilkunastu rur próżniowych szklanych. Próżnia gwarantuje minimalne straty ciepła. Kolektory słoneczne są w stanie ogrzać wodę w zasobniku nawet do wysokiej temperatury, ale tylko w bardzo sprzyjających warunkach pogodowych. Należy pamiętać o konieczności zapewnienia dodatkowego źródła energii w wypadku zachmurzenia. Instalacja solarna o mocy 72 kW.

5 KOLEKTORY SŁONECZNE Kolektory słoneczne – służą do zamiany promieniowania słonecznego na energię cieplną. Z energii słonecznej można korzystać przez cały rok, zarówno do podgrzewania wody jak i ogrzewania domu. zbiornik magazynujący ciepło instalacja ciepłej wody użytkowej tradycyjne źródło ciepła ciepła woda Rys. Schemat układu ogrzewania i podgrzewania wody.

6 PIECE W TĘCZOWYM DOMU Dodatkową atrakcją w ośrodku jest zachowany stary piec CO na węgiel. W chwili obecnej w obiekcie podłączony jest piec na biomasę o łącznej mocy 700 kW. Służy on jako źródło energii, kiedy kolektory słoneczne są niewystarczające.

7 SYSTEM SPALANIA W KOTŁACH NA BIOMASĘ 1. Odpady z pielęgnacji drzew. 2. Środek transportu. 3. Zasobnik. 4. Przenośnik kubełkowy. 5. Silos, 6 7 8 9 10 6. Przenośnik taśmowy. 7. Zasobnik. 8. Kocioł. 9. Cyklon. 10. Komin.

8 Biomasa jako źródło energii Trociny stanowią około 10% drewna przerabianego w tartakach. Są także produktem ubocznym w zakładach bardziej zaawansowanej obróbki drewna. Oczyszczone z drewna kawałkowego stanowią cenne paliwo i mogą być wykorzystywane w kotłowniach. Wady trocin to trudności związane z magazynowaniem i duża objętość.

9 PLANTACJA ENERGETYCZNA Drewno pochodzące z plantacji wierzbowych wykorzystywane jest najczęściej do celów energetycznych. Mogą być one stosowane do rekultywacji gruntów, oczyszczania ścieków lub też do wysadzeń w pasach zieleni ochronnej. Własnością wierzby jest to, że we wczesnym okresie wegetacji akumuluje większą część węgla w łodygach a w późniejszym okresie w korzeniach. Kilogram wierzby dostarcza 1 kWh energii.

10 PLANTACJA WIERZBY SIÓSTR BENEDYKTYNEK Przed przystąpieniem do modernizacji systemu grzewczego w Tęczowym Domu, siostry założyły mateczną plantację wierzby energetycznej o powierzchni 10 ha. Pierwszy rok uprawy był bardzo trudny. Sadzenie i pielenie było pracochłonne. Trud włożony w uprawę opłacił się. Wierzba rośnie szybko, odznacza się wysoką kalorycznością i dobrą wilgotnością. Plantacja ma obecnie dwa lata. W trzecim roku uprawy zaplanowana została pierwsza ścinka. Siostry dysponują już swoimi sadzonkami. W przyszłości uprawa zajmie 60 ha. - Wychowankowie chętnie pomagają w pozyskiwaniu odpadów drzewnych – mówi siostra Maria Dębkowska. – Wykonują również proste prace porządkowe.

11 ENERGIA JEST WSZĘDZIE ( konkurs plakatowy- kwiecień 2006) Kończyk Justyna III UG Grzegorz Próchnicki III ZI Beata Rybaczonek III UG Magdalena Barszczewska III ZIJustyna Radaszkiewicz III ZI


Pobierz ppt "ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII BLISKO NAS. TĘCZOWY DOM W EŁKU W Tęczowym Domu mieszka 110 chłopców w wieku od 0 do 30 lat, większość ze znacznym stopniem niepełnosprawności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google