Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żył w latach 1775 – 1841 Działacz gospodarczy i polityczny, "ojciec chrzestny" przemysłowej Łodzi Główne informacje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żył w latach 1775 – 1841 Działacz gospodarczy i polityczny, "ojciec chrzestny" przemysłowej Łodzi Główne informacje."— Zapis prezentacji:

1

2 Żył w latach 1775 – 1841 Działacz gospodarczy i polityczny, "ojciec chrzestny" przemysłowej Łodzi Główne informacje

3 Marszałek Sejmu Królestwa Polskiego od 13 września do 13 października 1820. Prezes Komisji Województwa Mazowieckiego. Był jednym z założycieli Towarzystwa Republikanów Polskich w 1798r. Udział w życiu publicznym

4 Był synem Stanisława i Marianny z Łączyńskich. Żonaty z Agnieszką Heleną z Opackich - małżeństwo to zakończyło się rozwodem. Jego drugą żoną była Antonina z Weltzów, z którą miał synów: Aleksandra i Eugeniusza. Rodzina

5 Herb Lubicz Lubicz (Luba, Lubow, Łuba), polski herb szlachecki. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych polskich herbów szlacheckich; podkowa srebrna barkiem do góry, 2 krzyże w polu błękitnym; używany w całej Rzeczypospolitej.

6 Herbem Lubicz pieczętowały się przede wszystkim rodziny średnio- i drobnoszlacheckie; najbardziej rozpowszechniony był na ziemi brzeskiej, inowrocławskiej, lubelskiej, łęczyckiej, poznańskiej, sandomierskiej i sieradzkiej.

7 Popierał powstawanie i rozbudowę większych ośrodków przemysłowych. Autor i realizator pomysłu osadzenia sprowadzonych z zagranicy tkaczy w 1820 roku w Łodzi, Zgierzu, Łęczycy, Przedeczu i Gostyninie. Reprezentował pogląd, że rozwój przemysłu krajowego zapewni polityka protekcjonizmu państwowego (system ceł protekcyjnych). Był głównym pomysłodawcą utworzenia okręgu przemysłu włókienniczego w okolicy Łodzi. Osiągnięcia i cele

8 Pałac Rembielińskich w Krośniewicach Pałac niegdyś należał do hrabiostwa Rembielińskich. Wybudowany został w 2poł. XIXw. w stylu neobarokowym. Kiedyś posiadał mansadrowy dach, który niestety spłonął podczas I wojny światowej. Otoczony parkiem o powierzchni 17ha.

9 W zachwyt wprowadza tzw. aleja grabowa tuż przy wschodnim krańcu parku. Tuż przy dzikim wejściu od ulicy toruńskiej stoi najstarszy pomnik w Polsce postawiony na cześć Stanisława Poniatowskiego w 1814r. przez Rajmunda Rembielińskiego. Miał on ogromne ziemie na terenach Krośniewic.

10 Rajmund Rembieliński, w latach istnienia Królestwa Kongresowego - prezes Komisji Wojewódzkiej Mazowieckiej, wizytując w roku 1820 swe województwo, zatrzymywał się m.in. w Łęczycy, Aleksandrowie, Ozorkowie oraz w niewielkim miasteczku pośród borów i lasów – Łodzi.

11 Hrabia zainwestował niemałe sumy w miasto Łódź. Dzięki niemu uzyskało świetność i przepych. Mało kto dziś o tym pamięta.

12 W Łodzi upatrzył doskonałe warunki do stworzenia osady przemysłowej. Po powstaniu osady, Rembieliński nie spoczął na laurach, w 1825 roku zaczyna, w oparciu o decyzję rządu Królestwa Kongresowego, tworzyć nowa osadę tkacką – Łódkę

13 Zlokalizowaną przy ul. Piotrkowskiej. Jej początek wyznaczała ul. Dzielna stanowiąca granicę osady sukienniczej, zaś koniec dzisiejsza ul. Pabianicka, wówczas wieś Rokicie. Osada miała przeszło 3 km długości i ponad 600 m szerokości.

14 Wskutek wydanych dekretów rządowych przez Sejm Królestwa Polskiego (z inicjatywy Stanisława Staszica, reprezentującego rząd Królestwa Polskiego i Rajmunda Rembielińskiego, przedstawiciela władz województwa mazowieckiego) - zaliczenie Łodzi w poczet miast fabrycznych, jako ośrodek przemysłu odzieżowego.

15 Odmienna od poprzedniej, struktura produkcyjna (bawełna, len), spowodowała, że zajmowała ona znacznie większy obszar oraz była inaczej rozplanowana.

16 Rembieliński osobiście zajął się werbunkiem osadników z Saksonii dotkniętej kryzysem gospodarczym, nęcąc kolonistów do osiedlania bezprocentowymi pożyczkami, zapomogami w gotówce i naturze a nawet zwracając koszty podroży. Jego zasługą było m.in. sprowadzenie do Łodzi w 1828 r. Ludwika Geyera - jednego z pionierów rozwoju łódzkiego przemysłu włókienniczego.

17

18 Jest w Łodzi wiele pomników ludzi związanych z jej historią, ale jakoś do tej pory nikt nie wystąpił z inicjatywą upamiętnienia postaci której właściwie Łódź wszystko zawdzięcza i który stworzył Łódź od podstaw.

19 Patron Publicznego Gimnazjum nr 10 w Łodzi


Pobierz ppt "Żył w latach 1775 – 1841 Działacz gospodarczy i polityczny, "ojciec chrzestny" przemysłowej Łodzi Główne informacje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google