Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rajmund Hiacynt Rembieliński Życie i twórczość Przygotowała Zuzanna Chrząstek z klasy IIIc.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rajmund Hiacynt Rembieliński Życie i twórczość Przygotowała Zuzanna Chrząstek z klasy IIIc."— Zapis prezentacji:

1 Rajmund Hiacynt Rembieliński Życie i twórczość Przygotowała Zuzanna Chrząstek z klasy IIIc

2 Rembieliński Rajmund Hiacynt (1774-1841) poseł, marszałek sejmu, działacz gospodarczy.

3 Rajmund Rembieliński herbu Lubicz (ur. we wrześniu 1775 w Warszawie - zm. 12 lutego 1841 w Łomży) działacz polityczny i gospodarczy w okresie autonomii Królestwa Polskiego, m.in. marszałek Sejmu Królestwa Polskiego od 13 września do 13 października 1820 i prezes Komisji Województwa Mazowieckiego.

4 Był synem Stanisława i Marianny z Łączyńskich. Żonaty z Agnieszką Heleną z Opackich - małżeństwo to zakończyło się rozwodem. Jego drugą żoną była Antonina z Weltzów, z którą miał synów: Aleksandra i Eugeniusza.

5 Rodowe herby Konstanty Rembieliński h.Lubicz Teresa hr. Wiśniewska h. Prus ojciec matka

6 Główny pomysłodawca utworzenia okręgu przemysłu włókienniczego w okolicy Łodzi

7 Łódź przemysłowa W 1820 r. decyzją władz rządowych nastąpił włączenie Łodzi do grona osad przemysłowych i przeznaczenie jej roli ośrodka tkackiego i sukienniczego. Przemawawiały za tym warunki naturalne i prawne: państwowa własność ziemi – możliwość wydzielania działek osadnikom, państwowa własność ziemi – możliwość wydzielania działek osadnikom, duże zalesienie – drewno jako materiał budowlany i opałowy, duże zalesienie – drewno jako materiał budowlany i opałowy, liczne drobne rzeczki o dużym spadku (m.in. Ostroga/Łódka, Jasień, Olechówka) – energia do napędu maszyn liczne drobne rzeczki o dużym spadku (m.in. Ostroga/Łódka, Jasień, Olechówka) – energia do napędu maszyn

8 Łódź przemysłowa

9 Rembieliński, postanowił stworzyć w Łodzi główny obszar włókienniczy. Udało mu się to!! Do Łodzi zaczęli przyjeżdżać rzemieślnicy: Czech Niemiec bardziej uprzemysłowionych obszarów Polski

10 Gimnazjum numer 10 w Łodzi, już wkrótce imienia Rajmunda Rembielińskiego


Pobierz ppt "Rajmund Hiacynt Rembieliński Życie i twórczość Przygotowała Zuzanna Chrząstek z klasy IIIc."

Podobne prezentacje


Reklamy Google