Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa w Rokicinach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa w Rokicinach"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa w Rokicinach
ŚWIETLICA SZKOLNA Szkoła Podstawowa w Rokicinach

2 Na początek kilka słów o naszej miejscowości i gminie
Nazwa Rokiciny wiąże się z początkami procesu osadniczego w naszym regionie i datuje na początek XVI w. Obecnie nasza miejscowość nosi nazwę Rokiciny-Kolonia i jest siedzibą władz gminnych. Gmina Rokiciny położona jest w zachodniej części powiatu tomaszowskiego, około 20 km na wschód od granic Łodzi. Sąsiaduje z gminami: Będków, Brójce, Kurowice, Koluszki.

3 KADRA I UCZNIOWIE Obecnie w naszej szkole zatrudnionych jest 17 nauczycieli. Uczy się w niej 184 uczniów w 11 oddziałach. Pracujemy na dwie zmiany. Część uczniów dojeżdża z pobliskich miejscowości: Chrusty Stare, Chrusty Nowe, Łaznowska Wola, Stefanów, Mikołajów, Albertów, Rokiciny. Łącznie dojeżdża 79 uczniów. Dla nich Gmina Rokiciny zapewnia bezpłatny dojazd. Uczniowie ci są objęci opieką świetlicową.

4 DZIAŁALNOŚĆ ŚWIETLICY
Godziny pracy świetlicy: 7.10 – zajęcia opiekuńcze 7.45 – zajęcia świetlicowe kl. I – III 11.30 – zajęcia świetlicowe kl. I – III 13.10 – zajęcia świetlicowe kl. IV – VI Ponadto wychowawcy świetlicy pełnią dyżury podczas przerwy herbacianej i obiadowej. Łącznie na pracę świetlicy przeznaczonych jest 21 godzin.

5 Dokumentacja świetlicy
Roczny plan pracy świetlicy. Dziennik zajęć wychowawcy świetlicy. Regulamin korzystania ze świetlicy. Dokumentacja dotycząca „Szklanki mleka”. Semestralne sprawozdania z działalności świetlicy.

6 UCZNIOWIE Szkoła diagnozuje potrzeby rodziców w zakresie opieki świetlicowej. W każdym roku szkolnym w miesiącach kwiecień – czerwiec na zebraniach z rodzicami wychowawcy zbierają informacje dotyczące zapewnienia opieki świetlicowej. Ze względu na brak zainteresowania rodziców całodniowym pozostawaniem dzieci na świetlicy opieką objęci są tylko uczniowie dojeżdżający. Łącznie jest ich 79.

7 POMIESZCZENIE ŚWIETLICOWE
W sali świetlicowej odbywają się zajęcia zarówno dla dzieci z klas I – III jak i IV – VI. Do zajęć świetlicowych wykorzystujemy również inne pomieszczenia szkolne: salę gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej, salę gimnastyczną, korytarz szkolny, bibliotekę szkolną z ICIM.

8 WYPOSAŻENIE ŚWIETLICY
Sala świetlicy wyposażona jest w gry planszowe, zręcznościowe, klocki, pomoce dydaktyczne, przybory plastyczne, piłki, skakanki, rakietki do tenisa stołowego, zestaw audio video. Jesteśmy w trakcie tworzenia stanowiska komputerowego z grami dydaktycznymi. W sali są tablice: informacyjna, korkowe do prezentacji prac uczniów oraz do pisania kredą. Dysponujemy bogatym zbiorem bajek i filmów na DVD i VHS. Uczniowie mogą korzystać z książek i czasopism – „Świerszczyk”, „Kumpel”, „Junior”.

9 ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE Świetlica prowadzi różne formy zajęć z dziećmi:

10 Zajęcia usprawniające sprawność manualną (plastyczne, techniczne) – dzieci chętnie wykonują prace plastyczne związane z porami roku, uroczystościami, świętami. Prace te są eksponowane na gazetkach świetlicowych i biorą udział w konkursach.

11 Zajęcia poprawiające technikę czytania – uczniowie młodszych klas szkolnych trenują czytanie wykorzystując do tego teksty z czasopism, które prenumeruje świetlica: „Świerszczyk”, „Kumpel”.

12 Zajęcia usprawniające pamięć, myślenie, spostrzeganie – dzieci chętnie trenują zapamiętywanie krótkich wierszyków, które następnie recytują. Chętnie rozwiązują krzyżówki, rebusy a czasami samodzielnie tworzą teksty wymyślonych przez siebie bajek. Lubią także korzystać z dostępnych na świetlicy gier planszowych: „Memory”, „Scrabble”, „Eurobiznes”. Na zajęciach jest wykorzystywany również komputer z grami typu „MEMORY”.

13 Zajęcia integracyjne – to co najbardziej zbliża uczniów to wspólna zabawa. Siedząc w kółeczku uczniowie poznają się nawzajem. Bardzo lubią bawić się w: „Sałatkę owocową”, „Dyrygenta” czy „Familiadę”. Nie ma wtedy podziałów na klasy czy wiek. Wszyscy są sobie równi.

14 Zajęcia sportowe – odbywają się najczęściej na sali gimnastycznej, na sali gimnastyki korekcyjnej lub holu szkolnym a gdy pogoda sprzyja na boisku. Uczniowie chętnie grają w siatkówkę, „dwa ognie”, tenisa stołowego. Szkoła posiada 5 stołów do bilarda z których chętnie korzystają uczniowie przebywający na świetlicy. Niektórzy z nich są członkami Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Junior” – sekcja bilardowa.

15 Zajęcia muzyczne – pani Beata Żak wykorzystując swoje umiejętności muzyczne i własną gitarę śpiewa z uczniami znane piosenki. W okresie świąt Bożego Narodzenia, korzystając ze szkolnego DVD, wychowankowie świetlicy mogą pośpiewać kolędy (karaoke).

16 Zajęcia w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej – uczniowie mogą w ramach zajęć świetlicowych korzystać z Internetu. Jest to dla nich czas zabawy albo wyszukiwania potrzebnych na lekcje informacji. Korzystają również z oprogramowania multimedialnego znajdującego się w bibliotece szkolnej.

17 Zajęcia dla uczniów mających problemy w nauce – uczniowie starszych klas pomagają w odrabianiu pracy domowej swoim kolegom.

18 Ponadto świetlica jest organizatorem ogólnoszkolnej akcji „szklanka mleka”. Co miesiąc sporządza listy uczniów chętnych do picia mleka. Wychowawcy świetlicy zbierają pieniądze i składają zamówienia.

19 W tym roku szkolnym trzy studentki 5 roku pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej odbywały praktyki pedagogiczne w świetlicy. Prowadziły zajęcia z dziećmi w różnej formie: zajęcia karate, plastyczne, muzyczno – ruchowe.

20 Dziękujemy Szkoła Podstawowa R O K I C I N Y im. Wł. St. Reymonta


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa w Rokicinach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google