Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIETLICA SZKOLNA Szkoła Podstawowa w Rokicinach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIETLICA SZKOLNA Szkoła Podstawowa w Rokicinach."— Zapis prezentacji:

1 ŚWIETLICA SZKOLNA Szkoła Podstawowa w Rokicinach

2 Na początek kilka słów o naszej miejscowości i gminie Nazwa Rokiciny wiąże się z początkami procesu osadniczego w naszym regionie i datuje na początek XVI w. Obecnie nasza miejscowość nosi nazwę Rokiciny-Kolonia i jest siedzibą władz gminnych. Gmina Rokiciny położona jest w zachodniej części powiatu tomaszowskiego, około 20 km na wschód od granic Łodzi. Sąsiaduje z gminami: Będków, Brójce, Kurowice, Koluszki.

3 KADRA I UCZNIOWIE Obecnie w naszej szkole zatrudnionych jest 17 nauczycieli. Uczy się w niej 184 uczniów w 11 oddziałach. Pracujemy na dwie zmiany. Część uczniów dojeżdża z pobliskich miejscowości: Chrusty Stare, Chrusty Nowe, Łaznowska Wola, Stefanów, Mikołajów, Albertów, Rokiciny. Łącznie dojeżdża 79 uczniów. Dla nich Gmina Rokiciny zapewnia bezpłatny dojazd. Uczniowie ci są objęci opieką świetlicową.

4 Godziny pracy świetlicy: 7.10 – 7.45 zajęcia opiekuńcze 7.45 – 8.30 zajęcia świetlicowe kl. I – III 11.30 – 12.20 zajęcia świetlicowe kl. I – III 13.10 – 14.10 zajęcia świetlicowe kl. IV – VI DZIAŁALNOŚĆ ŚWIETLICY Ponadto wychowawcy świetlicy pełnią dyżury podczas przerwy herbacianej i obiadowej. Łącznie na pracę świetlicy przeznaczonych jest 21 godzin.

5 Dokumentacja świetlicy 1.Roczny plan pracy świetlicy. 2.Dziennik zajęć wychowawcy świetlicy. 3.Regulamin korzystania ze świetlicy. 4.Dokumentacja dotycząca Szklanki mleka. 5.Semestralne sprawozdania z działalności świetlicy.

6 UCZNIOWIE Szkoła diagnozuje potrzeby rodziców w zakresie opieki świetlicowej. W każdym roku szkolnym w miesiącach kwiecień – czerwiec na zebraniach z rodzicami wychowawcy zbierają informacje dotyczące zapewnienia opieki świetlicowej. Ze względu na brak zainteresowania rodziców całodniowym pozostawaniem dzieci na świetlicy opieką objęci są tylko uczniowie dojeżdżający. Łącznie jest ich 79.

7 POMIESZCZENIE ŚWIETLICOWE W sali świetlicowej odbywają się zajęcia zarówno dla dzieci z klas I – III jak i IV – VI. Do zajęć świetlicowych wykorzystujemy również inne pomieszczenia szkolne: salę gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej, salę gimnastyczną, korytarz szkolny, bibliotekę szkolną z ICIM.

8 WYPOSAŻENIE ŚWIETLICY Sala świetlicy wyposażona jest w gry planszowe, zręcznościowe, klocki, pomoce dydaktyczne, przybory plastyczne, piłki, skakanki, rakietki do tenisa stołowego, zestaw audio video. Jesteśmy w trakcie tworzenia stanowiska komputerowego z grami dydaktycznymi. W sali są tablice: informacyjna, korkowe do prezentacji prac uczniów oraz do pisania kredą. Dysponujemy bogatym zbiorem bajek i filmów na DVD i VHS. Uczniowie mogą korzystać z książek i czasopism – Świerszczyk, Kumpel, Junior.

9 ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE Świetlica prowadzi różne formy zajęć z dziećmi:

10 1.Zajęcia usprawniające sprawność manualną (plastyczne, techniczne) – dzieci chętnie wykonują prace plastyczne związane z porami roku, uroczystościami, świętami. Prace te są eksponowane na gazetkach świetlicowych i biorą udział w konkursach.

11 2.Zajęcia poprawiające technikę czytania – uczniowie młodszych klas szkolnych trenują czytanie wykorzystując do tego teksty z czasopism, które prenumeruje świetlica: Świerszczyk, Kumpel.

12 3.Zajęcia usprawniające pamięć, myślenie, spostrzeganie – dzieci chętnie trenują zapamiętywanie krótkich wierszyków, które następnie recytują. Chętnie rozwiązują krzyżówki, rebusy a czasami samodzielnie tworzą teksty wymyślonych przez siebie bajek. Lubią także korzystać z dostępnych na świetlicy gier planszowych: Memory, Scrabble, Eurobiznes. Na zajęciach jest wykorzystywany również komputer z grami typu MEMORY.

13 4.Zajęcia integracyjne – to co najbardziej zbliża uczniów to wspólna zabawa. Siedząc w kółeczku uczniowie poznają się nawzajem. Bardzo lubią bawić się w: Sałatkę owocową, Dyrygenta czy Familiadę. Nie ma wtedy podziałów na klasy czy wiek. Wszyscy są sobie równi.

14 5.Zajęcia sportowe – odbywają się najczęściej na sali gimnastycznej, na sali gimnastyki korekcyjnej lub holu szkolnym a gdy pogoda sprzyja na boisku. Uczniowie chętnie grają w siatkówkę, dwa ognie, tenisa stołowego. Szkoła posiada 5 stołów do bilarda z których chętnie korzystają uczniowie przebywający na świetlicy. Niektórzy z nich są członkami Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Junior – sekcja bilardowa.

15 6.Zajęcia muzyczne – pani Beata Żak wykorzystując swoje umiejętności muzyczne i własną gitarę śpiewa z uczniami znane piosenki. W okresie świąt Bożego Narodzenia, korzystając ze szkolnego DVD, wychowankowie świetlicy mogą pośpiewać kolędy (karaoke).

16 7.Zajęcia w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej – uczniowie mogą w ramach zajęć świetlicowych korzystać z Internetu. Jest to dla nich czas zabawy albo wyszukiwania potrzebnych na lekcje informacji. Korzystają również z oprogramowania multimedialnego znajdującego się w bibliotece szkolnej.

17 8.Zajęcia dla uczniów mających problemy w nauce – uczniowie starszych klas pomagają w odrabianiu pracy domowej swoim kolegom.

18 Ponadto świetlica jest organizatorem ogólnoszkolnej akcji szklanka mleka. Co miesiąc sporządza listy uczniów chętnych do picia mleka. Wychowawcy świetlicy zbierają pieniądze i składają zamówienia.

19 W tym roku szkolnym trzy studentki 5 roku pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej odbywały praktyki pedagogiczne w świetlicy. Prowadziły zajęcia z dziećmi w różnej formie: zajęcia karate, plastyczne, muzyczno – ruchowe.

20 Dziękujemy


Pobierz ppt "ŚWIETLICA SZKOLNA Szkoła Podstawowa w Rokicinach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google