Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasze dane: Nazwa szkoły:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasze dane: Nazwa szkoły:"— Zapis prezentacji:

1

2 Nasze dane: Nazwa szkoły:
Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie ID grupy: 97/59_P_G1 Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: „Projektowanie i zakładanie firmy” Semestr/rok szkolny: 2011/2012

3 Spis treści 1. Słowem wstępu…
2. Procedury zakładania działalności gospodarczej. 3.Poszukiwany, poszukiwana… w drodze po dotację. 4.Definicja działalności gospodarczej i przedsiębiorcy. 5. Podstawy prawne działalności gospodarczej. 6. Pomoc z urzędu pracy. 7. Opodatkowanie działalności gospodarczej. 8. Szalone pomysły na biznes. 9. Badania, czyli co utrudnia życie mikro- firmom. 10. Jakie błędy popełniają Polacy zakładający firmę?

4 1.Słowem wstępu…

5 Zła koniunktura gospodarcza sprawiła, że Polacy postanowili wziąć swój los we własne ręce.

6 EFEKT ?

7 W zeszłym roku powstało 400 tys. nowych firm.

8 Badania pokazują, że blisko połowa młodych Polaków (do 25 roku życia) chcą mieć własną firmę To drugi najlepszy wynik spośród wszystkich krajów w Europie, przed nami są tylko Łotysze.

9 W większości Polacy zakładają mikro- firmy, czyli zazwyczaj firmy jednoosobowe.

10 2.Procedury zakładania działalności gospodarczej przez osobę fizyczna

11 W tych czasach wystarczy udać się do urzędu miasta i gminy by założyć własna działalność gospodarczą.

12 Należy wypełnić wniosek EDG-1 (wpis do ewidencji działalności gospodarczej)
W wypełnieniu tego wniosku pomogą nam mili urzędnicy. Koszt złożenia wniosku wynosi 100zł.

13

14 Urząd gminy przekazuje stosowne dokumenty do właściwego urzędu statystycznego w celu nadania nr REGON oraz do urzędu skarbowego w celu nadania nr NIP

15 Zostało już nam tylko kilka formalności
Założenie rachunku firmowego w banku. Wykonanie pieczątki firmowej Wybór formy opodatkowania w Urzędzie Skarbowym Dokonanie rejestracji na potrzeby podatku VAT Zgłoszenie do zakładu ubezpieczeń społecznych i złożenie wniosku ZUS Oznaczenie rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)

16

17 Coś ciekawego o PKD Do PKD mamy kilka ciekawych informacji Są to cyfrowe symbole, które opisują dla celów statystycznych różne rodzaje działalności np. naprawa samochodów to 45.2, a naprawa rowerów to 47.64, Mamy także dla was dobra rade: lepiej jest ujmować dość szeroko swoja działalność jeśli chodzi o PKD. Dzięki temu nie będzie trzeba tu co chwila – jak firma się rozrośnie i rozszerzy działalność – czegoś zmieniać A każda taka zmiana kosztuje 60zł.

18 Teraz wystarczy już tylko zarabiać i spełniać swoje marzenia

19 3.Poszukiwany, poszukiwana – w drodze po dotację
Miliony euro daje Unia Europejska, w tym na założenie firmy w ramach dotacji na lata 2007 – 2013. Podpowiemy wam jak znaleźć instytucje, która doradzi, czy wasz pomysł ma szanse na pieniądze unijne.

20

21 Programy z których można skorzystać
Program Operacyjny Kapitał Ludzki- można z niego otrzymać nawet 40 tys. Złotych Regionalne programy operacyjne- przeznaczone są do firm które funkcjonują minimum 1 dzień. Można z niego otrzymać, aż 1 milion zł.

22 Warunek: MUSISZ MIEĆ NAPRAWDĘ INNOWACYJNY POMYSŁ

23 Skąd wziąć potrzebne informacje?
Można zacząć poszukiwania od strony internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: Jak się dobrze poszuka znajdzie się wszystkie potrzebne linki.

24 Dobrym sposobem jest też szukanie informacji w wojewódzkich urzędach pracy i urzędach marszałkowskich Warto się tam wybrać!

25 KTO IDZIE NA SWOJE ?

26 Młodzież i Kobiety, bo mają szczególne problemy ze znalezieniem stałej pracy.
Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że ponad jedna piąta aktywnych zawodowo polek prowadzi własne firmy. Większości z sukcesem, to jeden z najlepszych wyników w UE.

27 Przydatne adresy internetowe :
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Operacyjny Kapitał Ludzki : Punkt Informacyjny Ministerstwa: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

28 4. DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność : handlowa wytwórcza budowlana usługowa wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany.

29 A kto to jest przedsiębiorca?

30 Przedsiębiorca to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która w sposób ciągły i zorganizowany wykonuje działalność gospodarczą.

31 5.Podstawy prawne działalności gospodarczej.
Podstawowym aktem prawnym regulującym prowadzenie działalności gospodarczej jest ustawa z dnia 19 listopada 1999r. , która nazywa się Prawo Działalności Gospodarczej. Reguluje ona warunki podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

32 6.Pomoc z Urzędu Pracy Dla kogo? Dla bezrobotnego zarejestrowanego w urzędzie pracy. To pomoc finansowa na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dotacja to zazwyczaj sześciokrotność średniego wynagrodzenia – ok. 18 tys. zł. Ale uwaga: Nie wszyscy bezrobotni mają szanse na pieniądze. Nie dostaniesz dotacji jeśli:

33 Prowadziłeś działalność gospodarczą w ciągu ostatniego roku
W czasie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego

34 W czasie pięciu lat poprzedzających dzień złożenia wniosku dostałeś już jakieś dofinansowanie albo pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych W okresie dwóch lat przed dniem złożenia wniosku byłeś skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu

35 W czasie pięciu lat poprzedzających dzień złożenia wniosku dostałeś już jakieś dofinansowanie albo pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych W okresie dwóch lat przed dniem złożenia wniosku byłeś skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu

36 W czasie pięciu lat poprzedzających dzień złożenia wniosku dostałeś już jakieś dofinansowanie albo pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych W okresie dwóch lat przed dniem złożenia wniosku byłeś skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu

37 Na co będziesz mógł wydać pieniądze?
Na narzędzia np. brzytwy, suszarki Na inne cele zwykle zakłada się procentowe limity np. na zakup towaru możesz wydać do 40 % na reklamę do 20 % itp. Raczej nie dostaniesz pieniędzy na zakup samochodu Z dotacji nie zapłacisz też składek na ZUS czy opłat za wieczyste użytkowanie.

38 Uwaga! Jeśli Twoja firma upadnie w ciągu miesięcy lub podczas kontroli nie będziesz potrafił wykazać sprzętu, którego zakup zadeklarowałeś, całą kwotę dotacji wraz z odsetkami trzeba będzie zwrócić do urzędu pracy.

39 Ważne W czasie pierwszego roku działalności nie trzeba dokumentować zysków, urzędy pracy tego nie wymagają. Niektóre urzędy pracy wymagają zabezpieczenia.

40 7.FORMY OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH
Zasady ogólne Karta podatkowa Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Podatek liniowy Podatek progresywny

41 Pieniądze z banku Banki niechętnie pożyczają pieniądze na rozkręcenie biznesu. Maksymalna kwota to 20 tys. zł. Wystarczy założyć konto osobiste dla małych firm. Dopiero po kilku miesiącach można liczyć na kartę kredytową z limitem wydatków do kilkudziesięciu tysięcy złotych lub kredyt gotówkowy.

42 Uwaga! Zanim bank przyzna Ci linie kredytową, sprawdzi Cię w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli jesteś „czysty” oraz przejdziesz pomyślnie przez tzw. scaring(podstawowe pytania o twoją sytuację finansową, rodzinną i majątkową) linia kredytowa jest twoja

43 Pieniądze uzyskane z banku muszą nam wystarczyć na pół roku a w niektórych bankach na rok działalności. Aby uzyskać gotówkę od banku trzeba się wykazać dobrym funkcjonowaniem firmy. Na większe pieniądze z banku można liczyć po roku działalności, gdy twoje obroty dojdą do 1-2 mln zł .

44 Po sprawdzeniu się w swojej działalności możesz dostać osobistego doradcę, ale też inne możliwości zdobycia gotówki np.: kredyt gotówkowy(który możesz wykorzystać na dowolny cel) Uwaga! Potrzebne będzie zabezpieczenie w postaci choćby maszyn czy budynku firmy.

45 Jeśli wiesz, że twoja firma nie będzie szybko przynosić zysków, możesz starać się o kredyt inwestycyjny. Takiego kredytu nie możesz wykorzystać na co chcesz, jak kredytu na koncie lub gotówkowego.

46 Bankowi musisz przedstawić: -plan inwestycji, -plan spłaty kredytu, -spodziewane efekty finansowe.

47 Co zwiększa twoją szansę na kredyt w banku
Co zwiększa twoją szansę na kredyt w banku? -wkład własny, -dobry biznesplan, -umiejętności i predyspozycje, -zbudowanie zaufania banku.

48 8.Szalone pomysły na biznes

49 Nowość. Woda, która odchudza
Nowość!!! Woda, która odchudza. Osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, można wmówić niemal wszystko. Wiedza o tym świetnie producenci suplementów diety, ale nie tylko. Otyli stali się skuteczną grupą docelową firm, które chcą szybko zbić kasę.

50 Mimo, że żadne badanie naukowe nie udowodniły, że którakolwiek z produktów działał odchudzająco. To producenci nie narzekają na brak zainteresowania produktami odchudzającymi.

51 Japończycy odkryli zaskakujący suplement diety, którym jest woda, ponieważ wypełnia ona żołądek zaspakajając na chwilę głód, oraz oczyszcza organizm.

52 Cudowna japońska woda dietetyczna nosi nazwę „Diet water” w butelkach
Cudowna japońska woda dietetyczna nosi nazwę „Diet water” w butelkach. Koszt takiej wody wynosi dwa razy tyle co koszt zwykłej, mineralnej wody. Być może chodzi o efekt placebo- najskuteczniejszy w przypadku grubasów.

53 Przenośna toaletka  Człowiek nie zawsze może zapanować nad fizjologią, szczególnie po alkoholu. KONIEC Z ODDAWANIEM POTRZEB FIZJOLOGICZNYCH POD DRZEWEM!!!

54 Młody szwedzki projektant wymyślił kosz na śmieci z okrągłym otworem o dość dużej średnicy, który można postawić w dowolne miejsce.

55 Przenośna toaletka jest przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn
Przenośna toaletka jest przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn. Wewnątrz urządzenie jest pokryte specjalna substancją, która eliminuje nieprzyjemny zapach. Urządzenie jest nie tylko praktyczne, ale i ekologiczne. CZEKAMY KIEDY URZĄDZENIE BĘDZIE DOSTEPNE W WERSJI DLA KOBIET!!! 

56 Oryginalne zwiedzanie
Oryginalne zwiedzanie! Kto z nas się nie nudził podczas zwiedzania nawet ciekawych zabytków, kiedy przewodnik monotonnym głosem wygłasza przemowę?

57 Włoskie biuro turystyczne zaprasza na zwiedzanie Rzymu w biegu
Włoskie biuro turystyczne zaprasza na zwiedzanie Rzymu w biegu. Wystarczą tylko dobre buty, kilkadziesiąt euro opłaty i w drogę… sprintem !

58 Ten biegowy sposób zwiedzania jest zdrowszy, oraz pozwala na obejrzenie większej ilości zabytków. W biegu można zwiedzać m.in. : Berlin, Londyn, Paryż i inne metropolie Na pewno nikt nie oferuje takiego poznania Warszawy. WIĘC WARTO BYĆ PIERWSZYM 

59 POMYSŁ Z AUSTRII

60 PRANIE DLA ZAPRACOWANYCH

61 Nie każdy może sobie pozwolić na luksus prania i precyzyjnego prasowania swoich ubrań…
Pewien Niemiec oferuje usługi pralniczo-prasowalnicze na odległość Wystarczy do odpowiednich pojemników zapakować brudne ubrania i zadzwonić do kuriera lub zanieść na pocztę. * Ceny wynoszą od 19 do maksymalnie 40 euro – w zależności od rodzaju prania za wykonanie jednorazowej usługi.

62 Ta forma działalności gospodarczej cieczy się dużym zainteresowaniem, świadczy o tym chociażby fakt, że właściciel otworzył już drugi oddział firmy w Austrii. Jeżeli żyjesz w czasach, które wymagają od Ciebie nieustannego pośpiechu w pogoni za pieniądzem ta usługa jest stworzona właśnie dla Ciebie!!

63 POMYSŁ Z AMERYKI!

64 WINO DLA MIŁOŚCINIKÓW PSÓW UWAGA! POMYSŁ DLA OSÓB POWYŻEJ 18 ROKU ŻYCIA!

65 Każdy właściciel uwielbia swojego pupila…
Chodzi nam o specjalne wina, na których w miejscu etykiety widnieje zdjęcie swojego psa. Aby móc je kupić, trzeba się zapisać do specjalnego DOG LOVERS WINE CLUB W zamian otrzymujemy butelkę wina z pupilem.

66 Ceny wynoszą od 29,99 do 170 dolarów za butelkę, plus podatek i inne opłaty.
Oferta cieszy się dużą popularnością wśród miłośników psów w Ameryce. Ciekawe, kiedy zainteresuje się nimi fundacja Animals, zarzucając wykorzystywanie miłości zwierząt w celu szerzenia pijaństwa.

67 ,,Crazy biznes na dziś” czyli produkcja miodu w kostkach.

68 Moda na zdrowe odżywianie ma się dobrze, a produkty z naklejkami Eko sprzedają się jak świeże bułeczki. Producenci natomiast prześcigają się w coraz to nowej ofercie. Ciekawostką na tym rynku jest naturalny miód „HONIBE” w kostkach, który się nie lepi.

69 Produkt pochodzi z Kanady
Produkt pochodzi z Kanady. Przeznaczony głównie do słodzenia kawy i herbaty, a producent szczyci się tym, że miód się nie lepi i można go trzymać bezpiecznie w dłoni. Receptura tego produktu jest bardzo strzeżona i podkreśla, że „HONIBE” składa się w 100% z naturalnych składników. Produkt ten cieszy się dużą popularnością w Kanadzie.

70 100 – gramowy kartonik miodu w kostkach kosztuje 9,99 dolara kanadyjskiego, ale dostępne są również kostki pakowane pojedynczo za sztukę, zapłacimy pół dolara.

71 A KOMU Z WAS PRZESZKADZA, ŻE MIÓD SIĘ LEPI?

72 Biznes plan z Holandii Uwaga slajd ten jest przeznaczony dla osób powyżej 18 lat.

73 Bar bez obsługi

74

75 Widok który najczęściej spotykamy w lokalach to:
Kolejki, osoby z nieświeżymi oddechami, którzy ledwo trzymają się na nogach

76 Masz tego dość?

77 Jest na to sposób! Przedstawiamy samoobsługową mini lodówkę.

78 Aby mieć dostęp do tej usługi należy:
Zarezerwować miejsce wypełniając formularz online Zostawić w recepcji prawo jazdy, lub inny dokument tożsamości. W zamian otrzymujemy kluczyki do mini lodówki z rozmaitymi alkoholami oraz przekąskami, przykładowa cena piwa z mini lodówki to 3,5 euro a cena wina wynosi 7,5 euro.

79 CZYSTA I PACHNĄCA KOMÓRKA

80 Telefon to prawdziwe siedlisko bakterii, które wchodzą między klawisze, do otworów mikrofonu, słuchawki itp. Dodatkowo zostają na nim ślady podkładu, czy tłuste odciski palców. Pewna amerykanka powiedziała: „DOŚĆ!”

81 Jessica Pohlamp Wymyśliła specjalne chusteczki do telefonów, które nie tylko nie tylko dezynfekują aparaty, ale również pozostawiają je pachnące.

82 Zainteresowani mogą wybierać spośród czterech zapachów:
*pinacolady *arbuza

83 oraz * truskawki * Zestawu „combo” z mieszanymi aromatami

84

85 Pomysłowość ludzka nie zna granic!

86 „Buty do pary” Żaden człowiek nie jest idealnie symetryczny. Pół biedy jeśli dotyczy to pieprzyka na twarzy czy paznokci. Prawdziwą zmorą mogą być asymetryczne stopy, gdzie jedna jest dłuższa lub krótsza od drugiej o kilka centymetrów.

87 W takim przypadku kupowanie butów to prawdziwa zmora – najczęściej trzeba nabyć dwie pary butów.

88 Z myślą o takich ludziach powstał portal unevenfeet
Z myślą o takich ludziach powstał portal unevenfeet.com, którego założycielem jest Jonathan Lee – sam ma stopy o różnych długościach.

89 Aby korzystać z portalu, trzeba się w nim zarejestrować (bez opłat) i podać szczegółowe informacje o rozmiarze każdej ze stóp. Użytkownicy portalu mogą się z nimi skontaktować i wymienić zakup innym obuwiem lub wspólnie kupić nowe byty przez Internet. Dzięki unevenfeet.com osoby o różnej długości stóp mogą przede wszystkim oszczędzić sporo pieniędzy.

90 MLEKO PROSTO … Z AUTOMATU
Na pomysł automatów do sprzedaży mleka wpadli farmerzy z Czech. Dziś mlekomaty stoją na ulicach miast czeskich, niemieckich, austriackich, włoskich oraz od niedawna w polskim Cieszynie dzięki inicjatywie Arnolda Lapczyka.

91 ŚWIEŻE MLEKO W CENTRUM MIASTA
Czescy farmerzy wpadli na ten pomysł z powodu niskich cen skupu mleka. Zakup mlekomatu to koszt ok. 160 tys. zł. Automat jest w pełni zautomatyzowany , należy jedynie dostarczyć so niego co dziennie rano świeże niepasteryzowane mleko prosto od krowy.

92 AUTOMAT POSIADA FUNKCJE TAKIE JAK :
Pojemność 200 l napoju Chłodzenie by zapobiec skwaśnieniu Mieszanie dla zachowania jednakowej konsystencji Wysyłanie SMS-ów z informacją o temperaturze mleka oraz o potrzebie uzupełnienia zawartości

93 JAK ZACZĄĆ? Kto chce prowadzić biznes pt. „Mlekomat” musi przedstawić u powiatowego lekarza weterynarii zaświadczenie, że jest rolnikiem a jego gospodarstwo spełnia wymogi, które nakłada na rolników Unia Europejska. W Urzędzie Miasta składa wniosek o możliwość ustawienia mlekomatu w wybranym miejscu. Miejsce trzeba wcześniej uzgodnić z właścicielem terenu. Gospodarstwo i mlekomat są pod stałą kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii.

94 Drugim bardzo ważnym aktem prawnym jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W myśl tej ustawy każda działalność gospodarcza musi zostać wpisana do KRS-u, ale jeśli zdecydujecie się na jednoosobową działalność osoby fizycznej wystarczy wpis do ewidencji działalności gospodarczej, który uzyskuję się w gminie.

95 A jak to załatwić? Nieszczęsne procedury.

96 Portal Cię wyszczupli Portal ThinnerView. com umożliwia na podstawie aktualnej fotografii wizualne wyszczuplanie modela.

97 Zdjęcia są obrabiane ręcznie, a do pracy zaangażowani są profesjonalni graficy, którzy biorą pod uwagę budowę kości, kształt sylwetki itp. Aby schudnąć należy wysłać do portalu odpowiednią fotografię. Można liczyć na schudnięcie od 3 do 5kg, dlatego, że portal ma na celu motywowanie osób odchudzających się.

98 CENNIK www.thinnerview.com
Za wizualizację siebie bez kilogramów należy zapłacić 14,99 dolarów. Drugie zamówienie kosztuje 9,99 dolarów. Trzecie tylko 4,99 dolarów. Za dodatkową opłatą (dwa dolary) można wybielić zęby i usunąć wszelkie niedoskonałości.

99 Restauracja- płatne z góry

100 Der Wiener Deewan Wiedeńska knajpa serwująca menu pakistańskie znana dzięki ciekawemu sposobowi rozliczania się za posiłki.

101 Zamówienia Klient na początku zamówienia mówi, ile chcę zapłacić za danie Na podstawie tego kucharz przygotowuje porcję odpowiadającą kwocie. Jeśli klient wymieni spora sumę-dostanie nawet kilka porcji łącznie z przystawkami, a jak mała- relatywnie niewiele.

102 Plusy takiej restauracji
Nikomu nie zabraknie na posiłek, Nie trzeba przeliczać w myślach, czy wystarczy na deser. Restauracja cieszy się spora popularnością wśród wiedeńczyków.

103 9.Badania, czyli co utrudnia życie mikro-firmom?

104 Przeszkody w prowadzeniu firmy
Wysokie podatki Niejasne przepisy Wysokie koszty zatrudnienia pracowników Nieuczciwa konkurencja Mała pomoc ze strony rządzących

105 Przeszkody w utrzymywaniu płynności firmy
Opóźnienia w przelewach od klientów Brak możliwości dofinansowania firmy Problemy z finansowaniem bieżącej działalności

106 Które z wymienionych poniżej czynników stanowią dzisiaj największe bariery w rozwoju prywatnej przedsiębiorczości

107 Co najbardziej utrudnia utrzymanie płynności finansowej firmy

108 Czy gdyby pan(i) dzisiaj mógł/mogła wybierać to wybrał(a) by pan(i) pracę na etacie?

109 Zbyt wysokie podatki utrudniają dynamiczny rozwój małym firmom

110 Jestem spokojny o to, że moja firma przetrwa kilka najbliższych lat

111 Tylko firmy z dużym kapitałem mogą pozwolić sobie na intensywny rozwój

112 Utrzymanie się na polskim rynku wymaga od przedsiębiorcy wiele wysiłku

113 Myślę, że w Polsce małe firmy będą się coraz lepiej rozwijać

114 Czy takie rozwiązanie ma szanse zaistnieć w Polsce?
Co o tym myślicie?

115 10. Jakie błędy popełniają Polacy zakładający firmę?
Chętnym do zakładania firm często brakuje analizy rynku, realnego podejścia do kosztów i dochodów – mówi prezes Raiffeisen Banku Piotr Czarnecki, który w ciągu trzech lat konkursu ,,Pomysł na firmę” oceniał blisko 4 tysiące biznesplanów.

116 Nawet kiedy uda nam się uruchomić własną firmę, młodzi biznesmeni często zakładają tylko jeden scenariusz rozwoju wydarzeń czyli sukces. - Trzeba być gotowym na niespodzianki. Nagle pojawia się konkurencja, rosną drastycznie czynsze, odchodzą pracownicy i trudno znaleźć nowych. Jeżeli o tym nie pomyślimy zawczasu, biznes pada – mówi Czarnecki.

117 Podobnie uważa Bohdan Wyżnikiewicz z Instytut u Badań nad Gospodarką Rynkową, przewodniczący jury konkursu „Pomysł na firmę”. – Lektura większej liczby biznesplanów pokazała olbrzymi potencjał twórczy ale największą słabością bywa brak solidnej, wszechstronnej wiedzy niezbędnej przedsiębiorcom – mówi.

118 Szef funduszu uważa, że nawet do małego biznesu trzeba podchodzić jak Pani Agnieszka, która zdecydowała się na szycie i sprzedaż tzw. utensyliów funeralnych. Czy ktoś wie, co to jest? Otóż to wyposażenie do trumien! Szukała branży, w której bez względu na to, czy jest kryzys, czy go nie ma popyt nie spada. I znalazła rozwiązanie. Była już na targach funeralnych, by poznać nowe trendy. Rozmawiała z zakładami pogrzebowymi i producentami trumien.

119 NA CO UWAŻAĆ? Szukając pomysłów, mierzmy siły na zamiary. Odpowiemy sobie na pytanie, na co nas stać i ile możemy zainwestować. Cóż bowiem z tego, że zamarzy nam się organizacja wesel na 100 osób w wielkim, luksusowym lokalu, jeżeli w kieszeni mamy zaledwie kilkaset złotych. Za te pieniądze nie wynajmiemy nawet sali w remizie.

120 Na co więc powinien stawiać młody przedsiębiorca?
Na swoje ręce i własne pomysły. Gdy masz niewiele pieniędzy, liczy się kreatywność: Jeśli klienci przychodzą do Ciebie – zainwestuj w dobry i widoczny szyld – koszt kilkaset złotych. Ulotki i wizytówki może są banalne , ale za to skuteczne! Koszt jednej wizytówki to zaledwie kilkanaście groszy za jedną. Masz samochód? Oklej go reklamą swojej firmy! – koszt ok. 100zł za m2 . Będziesz miał promocję wszędzie tam, gdzie pojedziesz! PAMIĘTAJ! Żadna reklama nie jest tak skuteczna jak osobista rekomendacja.

121 Przede wszystkim – nie załamuj się !
Pamiętaj o tym, że czarny scenariusz musisz wziąć także pod uwagę. Co, jeżeli się nie uda? Nie załamuj rąk! Porażka daje możliwość rozpoczęcia przedsięwzięcia na nowo, w sposób lepiej przemyślany.

122 Prezentację przygotowali:
Natalia Łuczyszyn Tomasz Łuczyszyn Maria Majchrzak Miranda walczak Patryk Perkowski Joanna Małkowska Judyta Dzimian Agata Nowicka Roksana Perlińska Dawid Borowski Opiekun grupy: Pani Aneta Rosińska

123


Pobierz ppt "Nasze dane: Nazwa szkoły:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google