Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grecja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grecja."— Zapis prezentacji:

1 Grecja

2 Grecja to kraj w południowo-wschodniej części Europy, położony na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Grecja ma długą i bogatą historię i dziedzictwo kulturowe, które wpłynęło na inne kultury Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

3 Mapa Grecji

4 Dane statystyczne Język urzędowy: grecki Stolica: Ateny
Powierzchnia całkowita:131940km/2 Liczba ludności:

5 Flaga i godło

6 Główne miasta i liczba ludności:
1. Ateny 2. Saloniki 3. Pireus 4. Patras 5. Heraklion

7 Gospodarka W latach nastąpiły w Grecji znaczne przeobrażenia gospodarcze i rozpoczął się szybki rozwój ekonomiczny. W miejsce rolno-surowcowej uformowała się gospodarka o większym udziale usług (głównie transport, obsługa turystów, handel, finanse). Większą rolę odegrało tu członkostwo (od 1981) i pomoc Wspólnoty Europejskiej. W latach od 1985 do 1991 Grecja otrzymała 2,5 mld dolarów amerykańskich w ramach tzw. planu integracyjnego, średni roczny przyrost produktu krajowego brutto wynosił w latach ,6%, usługi wytwarzają 57% produktu krajowego brutto, przemysł – 18%, rolnictwo – 14% (1990). Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca w 2007 roku wyniósł $27 360, czyli ok. 93% średniej unijnej.

8 Ludność Grecy stanowią 98% mieszkańców, pozostałe narodowości to Macedończycy, Turcy, Albańczycy i Bułgarzy. Gęstość zaludnienia to 79 osób/km². W miastach mieszka 63% ludności.

9 Ustrój polityczny. Grecja jest demokracją parlamentarną. Na czele państwa stoi prezydent, który jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament oraz prezydent. Parlament składa się z 300 parlamentarzystów, wybieranych na czteroletnią kadencję.

10 Podział administracyjny Grecji:
Grecja jest podzielona na 13 regionów (περιφέρεια – periféreia, l.mn. περιφέρειες – periféreies), które dzielą się na 54 departamenty (νομός – nomós, l. mn. νομοί – nomoí).

11 Terytorium Grecji można podzielić na:
Grecję kontynentalną (wraz z oddzielonym od niej Kanałem Korynckim półwyspem Peloponez), która wchodzi w skład Półwyspu Bałkańskiego oraz wyspy rozsiane na morzach Egejskim i Jońskim

12 Kuchnia grecka: Pełne śniadanie nie jest w Grecji popularne, a lunch jada się późnym popołudniem. Grecy zwykli mawiać nawet: "Ja śniadań nie jadam..." - przed wyjściem do pracy wypijają jedynie filiżankę kawy, do której zjadają sucharki, biszkopty lub placki z dżemem. O godzinie jedenastej często raczą się ciastem o nazwie tyropitta, wypełnionym gorącym płynnym serem feta. Obiad spożywa się między a Głównym posiłkiem dnia jest kolacja, jedzona zazwyczaj w restauracjach lub tawernach około godziny lub nawet » więcej: Kuchnia grecka.

13 Kościół w Mykonos:

14 Grecki Akropol:

15 Plaże Wyspy Krety:

16 Zdjęcie satelitarne:

17 Zdjęcia z Grecji:

18 Adresy stron: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grecja


Pobierz ppt "Grecja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google