Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Po mowie jest na świecie potęga największa – milczenie."

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Po mowie jest na świecie potęga największa – milczenie.""— Zapis prezentacji:

1 „Po mowie jest na świecie potęga największa – milczenie."
Stefan Żeromski

2 26 WRZEŚNIA EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW           

3 Został on ustanowiony przez
Radę Europy w 2001 r.

4 „BEZ ZNAJOMOŚCI JĘZYKÓW OBCYCH CZŁOWIEK CZUJE SIĘ GORZEJ NIŻ BEZ PASZPORTU”
Antoni Czechow

5

6 JĘZYK To środek komunikowania się między ludźmi.
Zorganizowany według określonych reguł i konwencji. Język ulega ciągłym zmianom. Dzieje się tak z wielu powodów, na przykład dlatego, że w dzisiejszych czasach potrzebujemy zupełnie nowych słów, aby nazwać najnowsze wynalazki.

7 KOMUNIKACJA JĘZYKOWA

8 JĘZYKI W EUROPIE Europa to kontynent, na którym mówi się wieloma językami. W Unii Europejskiej obowiązują 23 języki urzędowe, a wraz z jej rozszerzaniem się, liczba ta wzrasta.

9 JĘZYKI URZĘDOWE UE: angielski, bułgarski, czeski, duński,
estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski.

10 z nich uzyskać odpowiedź.
W każdym z tych języków można przesyłać dokumenty do instytucji UE i w każdym z nich uzyskać odpowiedź.

11 Poza tym w Unii Europejskiej istnieje ponad 60 społeczności posługujących się miejscowymi językami regionalnymi lub mniejszościowymi. Tu zalicza się np język kaszubski.

12

13 MOZAIKA JĘZYKOWA Mozaika języków europejskich rozwijała się przez tysiąclecia i miały na nią wpływ wydarzenia historyczne np. upadek Cesarstwa Rzymskiego (powstanie jęz. romańskich), migracje ludności itp. Proces przemiany językowej wciąż trwa, co świadczy o tym, iż mamy do czynienia z językami żywymi. Wyjątek stanowi łacina.

14 Czasy się zmieniają i my zmieniamy się w nich.
TEMPORA MUTANTUR ET NOS MUTAMUR IN ILIS. Czasy się zmieniają i my zmieniamy się w nich. Słynna sentencja łacińska.

15 KORZENIE JĘZYKÓW

16 Większość języków, jakimi mówi się dzisiaj w Europie, ma swoje korzenie w Azji Środkowej lub Anatolii, w języku praindoeuropejskim.

17 RODZINY JĘZYKOWE

18 RODZINA JĘZ. INDOEUROPEJSKICH
języki bałtyckie − łotewski i litewski, staropruski; języki celtyckie − walijski, irlandzki; języki germańskie − duński i szwedzki, niderlandzki, angielski i niemiecki; języki romańskie − rumuński, francuski, portugalski i hiszpański, włoski; języki słowiańskie − rosyjski, bułgarski i słoweński oraz czeski i polski.

19 Albański i grecki to również języki indoeuropejskie, choć nie są spokrewnione z pozostałymi rodzinami języków indoeuropejskich.

20 RODZINA JĘZ. URALSKICH Estoński, fiński i węgierski należą do grupy języków ugrofińskich stanowiącej część rodziny języków uralskich.

21 RODZINA AFROAZJATYCKA
Język maltański należy do języków semickich.

22 PO CO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW Nauka umożliwia Europejczykom:
porozumiewanie się z rodzimymi użytkownikami języków, swobodny przepływ ludzi i wymianę informacji, promowanie  różnych form współpracy międzynarodowej, poznawanie kultury innych krajów.

23 JĘZYK A KULTURA Uznaje się za oczywiste, że język i kultura są ze sobą nierozerwalnie powiązane i że język jest najbardziej bezpośrednim wyrazem kultury.

24 „NIE MIECZ, NIE TARCZA BRONIĄ JĘZYKA, LECZ ARCYDZIEŁA.”
CYPRIAN KAMIL NORWID

25 KONIEC


Pobierz ppt "„Po mowie jest na świecie potęga największa – milczenie.""

Podobne prezentacje


Reklamy Google