Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień"— Zapis prezentacji:

1

2 Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień
Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień . Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie jego ojciec Mikołaj Chopin, Francuz, mieszkał i pracował jako guwerner.

3 Matka, Justyna z Krzyżanowskich, była osobą bardzo muzykalną - grała na fortepianie i śpiewała; w naturalny sposób stała się więc pierwszą nauczycielką muzyki dla małego Frycka, jak często nazywano go w domu.

4 W wieku sześciu lat chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Wspólnie ze starszą siostrą Ludwiką muzykowali w domu, grywając na cztery ręce.

5 Wkrótce pojawiły się również pierwsze próby kompozytorskie małego Frycka. Mając 8 lat skomponował swój pierwszy utwór - Polonez B-dur- utrwalony na papierze nutowym przez ojca.

6 Okres nauki u Wojciecha Żywnego to także początek występów publicznych małego Chopina. Grywał w salonach arystokracji warszawskiej i brał udział w koncertach dobroczynnych. Dochód z koncertów przeznaczony był m.in..na potrzeby ubogich mieszkańców Warszawy.

7 Jako szesnastolatek Chopin rozpoczął studia w zakresie teorii kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki.

8 Fryderyk bardzo lubił słuchać wiejskiej muzyki, aby potem na jej temat improwizować na fortepianie. Wiele pomysłów na utwory muzyczne narodziło się podczas jego wakacyjnych pobytów w Szafarni, posiadłości przyjaciół rodziny Chopinów.

9 Zamiast listów wysyłał do rodziców ”Kuryer Szafarski” przez siebie redagowany.

10 Jako student Szkoły Głównej Muzyki , Fryderyk miał już na swoim koncie szereg wydanych kompozycji (polonezy, marsze, ronda). Zarówno wówczas jak i w późniejszych latach ulubionym instrumentem Chopina był fortepian , na który pisał pieśni, etiudy, nokturny, preludia .

11 Po studiach już jako dojrzały artysta wyjechał do Francji- ojczystego kraju swojego ojca. Zamieszkał w Paryżu. W tym czasie w Polsce wybuchło Powstanie Listopadowe. Pozostając na obczyźnie tęsknił za krajem a jego przeżycia znalazły odbicie w tworzonej muzyce.

12 Fryderyk Chopin żył krótko, bo zaledwie 39 lat
Fryderyk Chopin żył krótko, bo zaledwie 39 lat października 1849 roku umarł samotnie w Paryżu na gruźlicę , która w owym czasie należała do chorób nieuleczalnych.

13 Zgodnie z jego wolą serce kompozytora spoczywa w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Prochy złożono na cmentarzu Pere – Lachaise w Paryżu.

14 Dzisiaj muzyka Chopina rozbrzmiewa na całym świecie, na niezliczonych koncertach i festiwalach.
Co 5 lat odbywa się w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – jeden z najbardziej prestiżowych na świecie.

15 „Rodem –warszawianin, sercem- Polak, a talentem- świata obywatel”
(Cyprian Norwid)

16 Materiał zebrała i opracowała: Anna Mrozińska Zespół Szkół Szpitalnych
w Szczecinie Muzyka: Walc cis moll


Pobierz ppt "Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień"

Podobne prezentacje


Reklamy Google