Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień. Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się 22 lutego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień. Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się 22 lutego."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień. Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie jego ojciec Mikołaj Chopin, Francuz, mieszkał i pracował jako guwerner.

4 Matka, Justyna z Krzyżanowskich, była osobą bardzo muzykalną - grała na fortepianie i śpiewała; w naturalny sposób stała się więc pierwszą nauczycielką muzyki dla małego Frycka, jak często nazywano go w domu.

5 W wieku sześciu lat chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Wspólnie ze starszą siostrą Ludwiką muzykowali w domu, grywając na cztery ręce.

6 Wkrótce pojawiły się również pierwsze próby kompozytorskie małego Frycka. Mając 8 lat skomponował swój pierwszy utwór - Polonez B-dur- utrwalony na papierze nutowym przez ojca.

7 Okres nauki u Wojciecha Żywnego to także początek występów publicznych małego Chopina. Grywał w salonach arystokracji warszawskiej i brał udział w koncertach dobroczynnych. Dochód z koncertów przeznaczony był m.in..na potrzeby ubogich mieszkańców Warszawy.

8 Jako szesnastolatek Chopin rozpoczął studia w zakresie teorii kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki.

9 Fryderyk bardzo lubił słuchać wiejskiej muzyki, aby potem na jej temat improwizować na fortepianie. Wiele pomysłów na utwory muzyczne narodziło się podczas jego wakacyjnych pobytów w Szafarni, posiadłości przyjaciół rodziny Chopinów.

10 Zamiast listów wysyłał do rodziców Kuryer Szafarski przez siebie redagowany.

11 Jako student Szkoły Głównej Muzyki, Fryderyk miał już na swoim koncie szereg wydanych kompozycji (polonezy, marsze, ronda). Zarówno wówczas jak i w późniejszych latach ulubionym instrumentem Chopina był fortepian, na który pisał pieśni, etiudy, nokturny, preludia.

12 Po studiach już jako dojrzały artysta wyjechał do Francji- ojczystego kraju swojego ojca. Zamieszkał w Paryżu. W tym czasie w Polsce wybuchło Powstanie Listopadowe. Pozostając na obczyźnie tęsknił za krajem a jego przeżycia znalazły odbicie w tworzonej muzyce.

13 Fryderyk Chopin żył krótko, bo zaledwie 39 lat. 17 października 1849 roku umarł samotnie w Paryżu na gruźlicę, która w owym czasie należała do chorób nieuleczalnych.

14 Zgodnie z jego wolą serce kompozytora spoczywa w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Prochy złożono na cmentarzu Pere – Lachaise w Paryżu.

15 Dzisiaj muzyka Chopina rozbrzmiewa na całym świecie, na niezliczonych koncertach i festiwalach. Co 5 lat odbywa się w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – jeden z najbardziej prestiżowych na świecie.

16 Rodem –warszawianin, sercem- Polak, a talentem- świata obywatel (Cyprian Norwid)

17 Materiał zebrała i opracowała: Anna Mrozińska Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie Muzyka: Walc cis moll


Pobierz ppt "Przyszedł na świat w rodzinie, która z muzyką obcowała na co dzień. Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się 22 lutego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google