Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LAUREACI TEATRALNYCH NAGRÓD MUZYCZNYCH IM. JANA KIEPURY SOSNOWIEC 2009

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LAUREACI TEATRALNYCH NAGRÓD MUZYCZNYCH IM. JANA KIEPURY SOSNOWIEC 2009"— Zapis prezentacji:

1 LAUREACI TEATRALNYCH NAGRÓD MUZYCZNYCH IM. JANA KIEPURY SOSNOWIEC 2009

2 Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury
Podczas gali wręczenia nagród w Europejskim Konkursie Tenorów odbędzie się również wręczenie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Będzie to już trzecia edycja tej nagrody, pierwszą laureatką była pani Maria Fołtyn. W zeszłym, 2008 roku nagrody m.in. otrzymali: Najlepszy spektakl - balet "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego w inscenizacji Opera Nova z Bydgoszczy Najlepsza śpiewaczka - Dorota Laskowiecka (sopran, Mazowiecki Teatr Muzyczny "Operetka" im. J. Kiepury w Warszawie) Najlepszy śpiewak - Arnold Rutkowski (tenor, Opera Wrocławska) Najlepszy reżyser - Wojciech Kościelniak (Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni) Najlepszy tancerz/tancerka - Olga Marczak (Opera Nova w Bydgoszczy) - Najlepszy dyrygent - Dariusz Różankiewicz (Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni) Najlepszy debiut - Barbara Gutaj (Mazowiecki Teatr Muzyczny "Operetka" im. J. Kiepury w Warszawie) NAGRODA SPECJALNA za całokształt pracy artystycznej Wiesław Ochman (światowej sławy polski tenor, reżyser, laureat wielu prestiżowych nagród) Pomysłodawcą przyznania nagrody jest dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego "Operetka" im. Jana Kiepury Włodzimierz Izban.

3 W skład kapituły nagrody wchodzą:
prof. Zdzisława Donat, dr Zofia Rudnicka, maestro Wiesław Ochman, prof. Tadeusz Strugała, Tatiana Kwiatkowska oraz Przewodniczący Włodzimierz Izban. W tym roku Teatralna Nagroda Muzyczna będzie przyznawana w 12 kategoriach: 1. Najlepszy spektakl 2. Najlepszy śpiewak 3. Najlepsza śpiewaczka 4. Najlepszy debiut śpiewaczki 5. Najlepszy debiut śpiewaka 6. Najlepszy reżyser 7. Najlepszy dyrygent 8. Najlepszy tancerz 9. Najlepsza tancerka 10. Najlepszy choreograf 11. Najlepszy scenograf 12. Nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej.

4 Spektakl zrealizowany z ogromnym rozmachem. Co nie dziwi,
NAJLEPSZY SPEKTAKL DIABŁY Z LOUDUN w inscenizacji OPERY KRAKOWSKIEJ Spektakl zrealizowany z ogromnym rozmachem. Co nie dziwi, ponieważ pracowali nad nim najwybitniejsi twórcy polskiego teatru operowego: Laco Adamik – reżyseria; Barbara Kędzierska scenografia; Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk – kostiumy; Andrzej Straszyński – kierownictwo muzyczne. Wśród wykonawców znaleźli się tak znakomici soliści jak: Artur Ruciński, Ewa Biegas, Magdalena Barylak, Leszek Skrla, Przemysław Firek, czy Katarzyna Oleś-Blacha. Przedstawieni będzie prezentowane na tegorocznym Festiwalu Operowym w Bydgoszczy.

5 Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. I.J.
NAJLEPSZY ŚPIEWAK PIOTR FRIEBE Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie Mariana Kołuby i Wydział Instrumentalny w klasie wiolonczeli. Od wielu lat śpiewał w Chórze Chłopięco- Męskim „Poznańskie Słowiki” Stefana Stuligrosza, a obecnie występuje tam jako solista. Zadebiutował w 1994 roku na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu rolą Damazego w „Strasznym dworze” Moniuszki. Najważniejsze role operowe to: Alfred w „Traviacie” Verdiego; Tamino w „Czarodziejskim flecie” Mozarta; Ernesto w „Don Pasquele” Donizettiego; Pinkerton w „Madam Butterfly” Pucciniego; Almaviva w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego; Franek we „Flisie” oraz Dzidzi w „Hrabinie” Moniuszki; Szujski w „Borysie Godunowie” Musorgskiego. Wiele koncertuje w kraju i za granicą, głównie w Belgii, Francji, Holandii, Luksemburgu i Niemczech. Stale współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie. Obecnie śpiewa tam partię Rustighello w „Lukrecji Borgii” Donizettiego. Występował także na scenach filharmonii w Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Jest także solistą Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka im. Jana Kiepury. Śpiewa tam między innymi w koncercie „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury” i w najnowszej produkcji „Hrabina Marica”. Zaskakuje swoimi zdolnościami aktorskimi kreując komiczną Postać Kolommana Żupana i romantycznego Tassila.

6 Bardzo utalentowana solistka Opery Wrocławskiej. Ukończyła
NAJLEPSZA ŚPIEWACZKA ALEKSANDRA KUBAS Bardzo utalentowana solistka Opery Wrocławskiej. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie prof. Paziuk-Ziper. Swoje zdolności wokalne Artystka rozwijała między innymi na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, a także podczas licznych kursów mistrzowskich. Jest laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów wokalnych w kraju i za granicą. W grudniu 2007 roku zadebiutowała w Operze Wrocławskiej śpiewając partię Gildy w premierowym przedstawieniu „Rigoletto”. Wykonywała także partię Zuzanny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta i Adiny w „Napoju miłosnym” Donizettiego. Występowała na wielu koncertach i festiwalach. Śpiewała partię solową kantaty „Święta Jadwiga Śląska” u boku Maestro Wiesława Ochmana. Brała udział w koncercie organizowanym przez Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu, gdzie występowała w słynnej wiedeńskiej Fanny Hensel-Mendelssohn-Saal.

7 Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego na wydziale Historyczno
NAJLEPSZY DEBIUT-ŚPIEWACZKA LIZA WESOŁOWSKA Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego na wydziale Historyczno Pedagogicznym oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie ad. Dariusza Paradowskiego. Już w czasie studiów uczestniczyła w licznych koncertach, recitalach. Śpiewała wieczory muzyczne, audycje oraz spektakle operowe. Zadebiutowała w Gdańskiej Operze Kameralnej w spektaklu dyplomowym opery W. A. Mozarta "Bastine et Basitienne". Nagrała charytatywną płytę-cegiełkę wraz z wrocławskim zespołem kameralnym "Cantores Minores Vratislaviensis" pod batutą Piotra Karpety we współpracy z Wiesławem Ochmanem. Współpracuje z Wokalnym Zespołem Kameralnym "Sine Nomine„ i Zespołem Muzyki Dawnej „Concerto Polacco”. Na płytach CD wspólnie archiwizują dzieła jasnogórskie oraz kolędy i pastorałki. Artystka koncertuje w kraju i za granicą jako solistka i kameralistka. Wykonuje repertuar operowy i oratoryjny. Obecnie związana jest z Mazowieckim Teatrem Muzycznym OPERETKA im. Jana Kiepury, gdzie zadebiutowała jako Lizy w operetce „Hrabina Marica” Emmericha Kalmana.

8 Studiował śpiew solowy w klasie ad. Bogdana Makala w Akademii
NAJLEPSZY DEBIUT-ŚPIEWAK KRYSTIAN KRZESZOWIAK Studiował śpiew solowy w klasie ad. Bogdana Makala w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i w klasie Rity Orlandi Malaspiny w Conservatorio di Musica G. Verdi w Mediolanie. Stypendysta Ministerstwa Kultury, Miasta Wrocławia i Jawora. Jeszcze podczas studiów we Wrocławiu był solistą Strauss Gali w Konzerthaus w Wiedniu i Gewandhaus w Lipsku, Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Teatru Muzycznego w Gliwicach. Obecnie mieszka i pracuje w Mediolanie. W ostatnim sezonie występował na deskach mediolańskiej La Scali i w Teatro Carlo Felice w Genui. Śpiewał jako solista na festiwalach operowych w Mediolanie i Pawii. W Polsce występuje z Harmonologią Jana Tomasza Adamusa i Capella Gedanensis, a także w Filharmonii Gdańskiej, Wrocławskiej oraz Kaliskiej. Nagrywał dla Polskiego Radia, TVP, włoskich RAI, MEDIASET i szwajcarskiego RTSI. 2 sierpnia 2008 wystąpił w koncercie tenorów na 14. Przystanku Woodstock przed publicznością liczącą ponad osób. W tym sezonie zadebiutował jako Tassilo w najnowszej produkcji Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka „Hrabina Marica” w reżyserii Marty Mesarosz.

9 Wybitny reżyser teatralny, filmowy i operowy, autor niezwykłych
NAJLEPSZY REŻYSER LACO ADAMIK Wybitny reżyser teatralny, filmowy i operowy, autor niezwykłych widowisk telewizyjnych. Jest prekursorem stosowania najnowszych technik realizatorskich. Od kilku lat ceniony przez publiczność i krytykę jako reżyser spektakli operowych. Dwukrotnie zdobył nagrodę śląskiej Złotej Maski za takie produkcje operowe jak „Tannhäuser” Ryszarda Wagnera i „Aida” Giuseppe Verdiego realizowane w Operze Śląskiej w Bytomiu. Wyreżyserował „Diabły z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego. Premiera spektaklu odbyła się 13 grudnia 2008 roku na otwarcie nowego Gmachu Opery Krakowskiej. W ramach Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej zrealizował także plenerowe inscenizacje „Barona Cygańskiego” i „Toski” w Niepołomicach. W tym sezonie artystycznym dużym uznanie cieszą się Jego przedstawienia: „Verbum Nobile” Moniuszki i „Przysięga” Tansmana w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie i „Straszny dwór” Moniuszki w Operze Wrocławskiej.

10 NAJLEPSZY DYRYGENT TADEUSZ SERAFIN Od 20 lat jest dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Opery Śląskiej w Bytomiu. Ma w swoim dorobku liczne realizacje oper i baletów pod własnym kierownictwem muzycznym. Nagrany pod jego batutą album CD „Nabucco” w wykonaniu artystów Opery Śląskiej otrzymał status platynowej płyty. Ogromnym uznaniem publiczności i krytyki w mijającym sezonie artystycznym cieszą się dwa spektakle pod Jego kierownictwem muzycznym. Jeden z nich to kantata sceniczna na podstawie XIII-wiecznego zbioru pieśni i poezji „Carmina Burena”, która została uznana za Przedstawienie Roku Województwa Śląskiego. Kolejna premiera, która święci trumfy w kraju i za granicą to „Łucja z Lammermoor” Geatona Donizettiego.

11 NAJLEPSZY TANCERZ MAKSIM KILEYEU Wykreował niezwykle interesującą postać głównego bohatera w spektaklu Historia żołnierza do muzyki Igora Strawińskiego. Doskonale zobrazował historię żołnierza-tułacza, który zaprzedał duszę diabłu. Tancerz oddał całe bogactwo uczuć i emocji, od beztroski do odpowiedzialności za życie bliskich i wyboru ostatecznego celu. Dobre możliwości techniczne oraz bogate doświadczenie artystyczne pozwoliły Artyście stworzyć niezapomniany obraz człowieka szukającego szczęścia.

12 MARTA KULIKOWSKA de NAŁĘCZ
NAJLEPSZA TANCERKA MARTA KULIKOWSKA de NAŁĘCZ Od 10 lat jest solistką baletu Opery Wrocławskiej. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Poznaniu oraz Wydział Pedagogiki Baletu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kreuje pierwszo i drugoplanowe role. Najważniejsze role to: Klara w Dziadku do orzechów, tytułowy Kopciuszek i Amor w Don Kichocie. Artystka nie tylko nieprzeciętnie zdolna, ale także niezwykle pracowita. Uważana jest za jedną z najciekawszych osobowości scenicznych ostatnich lat.

13 Ukończył Państwową Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego
NAJLEPSZY CHOREOGRAF JAROSŁAW ŚWITAŁA Ukończył Państwową Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Przez wiele lat związany był z Operą Śląską, gdzie jako solista wykreował wiele czołowych ról baletowych. Obecnie od szeregu sezonów pełni tam funkcję choreografa i asystenta reżysera. Pracował także w bytomskiej szkole baletowej jako pedagog tańca klasycznego. W latach został solistą i Pierwszym Tancerzem w Operze Poznańskiej. W latach 80-tych rozpoczął międzynarodową Karierę jako solista Teatru Petruzzelli i solista Fundazione Concerti N. Piccinni L'Assocjazione Balletto del Sole we Włoszech. Ukończył Wydziale Pedagogiczno-Baletowym Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Moskwie (GITIS, Wydział Pedagogiczno-Baletmistrzowski i Choreograficzny). W Operze Śląskiej w Bytomiu stworzył choreografie do takich spektakli jak: Don Giovanni, Traviata, Carewicz, Eugeniusz Oniegin, Borys Godunow, Carmen. W Operze na Zamku w Szczecinie ułożył choreografię do operetki Kraina Uśmiechu oraz do Zemsty Nietoperza i Hrabiny Maricy wystawianych przez Mazowiecki Teatr Muzyczny OPERETKA w Warszawie, a także choreografię do opery Eugeniusz Oniegin realizowanej w Teatrze Wielkim w Łodzi.

14 Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od wielu
NAJLEPSZY SCENOGRAF TATIANA KWIATKOWSKA Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od wielu lat wykonuje projekty dla teatrów dramatycznych i muzycznych w całej Polsce. Projektowała kostiumy i scenografie do tak znanych produkcji telewizyjnych jak „Kabaret Olgi Lipińskiej”, „Czupurek” i Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Była wielokrotnie nagradzana za swoje dokonania artystyczne. Otrzymała m.in.: dwukrotnie Nagrodę Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrodę dla Najlepszego Scenografa Widowisk Dziecięcych na festiwalu w Poznaniu. Zaprojektowała także scenografie i kostiumy do kilkunastu spektakli realizowanych w warszawskim Teatrze Syrena. Od 2005 roku współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka, gdzie zaprojektowała scenografie i kostiumy do „Wesołej wdówki”, „Księżniczki Czardasza”, „Zemsty nietoperza”, „Hrabiny Maricy” i spektaklu dla dzieci „Dziecko w krainie muzyki”.

15 Rozpoczął swoją karierę od debiutu koncertowego w kwietniu
NAGRODA SPECJALNA za całokształt pracy artystycznej BOGDAN PAPROCKI Rozpoczął swoją karierę od debiutu koncertowego w kwietniu 1939 roku w Zamościu. Dopiero po wojnie, 23 listopada 1946 roku zadebiutował na scenie operowej partią Alfreda w Traviacie G. Verdiego w Operze Śląskiej w Bytomiu. Występował tam do 1960 roku. W 1957 został także solistą Opery Warszawskiej, a obecnie Opery Narodowej, gdzie występuje do dzisiaj. Rozpoczął już 63. sezon operowy! Ogromną sławę przyniosły Mu kreacje w operach narodowych. Zasłynął z niezrównanych interpretacji Jontka w Halce i Stefana w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. Artysta wystąpił w blisko trzech tysiącach przedstawień operowych. Śpiewał na przeszło 87 scenach operowych na czterech kontynentach. Jako jedyny polski śpiewak otrzymał srebrny „OPERA MEDAL” nadany przez Komitet Harriet Cohen International Music Award w Londynie w 1960 roku. W 2009 roku będzie obchodził dwa jubileusze: 70-lecie pracy artystycznej i 90-lecie urodzin.

16 Kontakt do organizatorów
Miejski Klub im. Jana Kiepury: Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka: Joanna Osińska-Rębosz Łukasz Szwed


Pobierz ppt "LAUREACI TEATRALNYCH NAGRÓD MUZYCZNYCH IM. JANA KIEPURY SOSNOWIEC 2009"

Podobne prezentacje


Reklamy Google