Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPECJALNOŚĆ ARTSTYCZNA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPECJALNOŚĆ ARTSTYCZNA"— Zapis prezentacji:

1 SPECJALNOŚĆ ARTSTYCZNA

2 O CO W OGÓLE CHODZI .. ? Jedną z najczęściej wybieranych specjalności w ZHP jest działalność artystyczna. Przybierać może ona wiele form m. in. : kluby piosenki, drużyny teatralne, zespoły muzyczne, grupy taneczne, orkiestry dęte... Wyliczać można by długo, lecz chyba nigdy nie bylibyśmy w stanie wymienić wszystkich możliwych form. Ważne jest zachowanie istoty działalności – realizacja siebie w grupie przez wspólną działalność kulturalną, przeżywanie emocji estetycznych i dzielenie się tym z innymi – widzami, słuchaczami, uczestnikami akcji, warsztatów i kursów artystycznych.

3 CO ZROBIĆ Z DRUŻYNĄ ARTYSTYCZNĄ ?
Zorganizować cykl zajęć szkoleniowych dla członków drużyny z zakresu specjalności w tym przynajmniej jedną formę szkoleniową dla drużyny trwająca min. 2 dni (biwak, zimowisko, obóz). Nawiązać stałą współpracę z najbliższa placówką kulturalno-oświatową (np. domem kultury, ośrodkiem kultury, teatrem). Gromadzić i wykorzystywać w bieżącej pracy materiały metodyczne i oferty programowe proponowane przez chorągwiane i centralne zespoły specjalnościowe. Dbać o rozwój specjalnościowy swoich członków - każdy członek drużyny doskonali swą wiedzę i umiejętności zdobywając sprawności, znaki służb oraz realizując projekty związane z działalnością artystyczną. Zaprezentować swój roczny dorobek artystyczny na terenie własnego środowiska (w szkole, na osiedlu, w hufcu itp.). Wziąć udział w przynajmniej jednym przeglądzie, festiwalu, warsztatach artystycznych lub t.p. poza środowiskiem własnego działania.

4 ZBIÓRKI TEMATYCZNE … W zależności od wybranej dziedziny działania dobierane będą różnorodne tematy. Oto przykładowe: Historia wybranej dziedziny sztuki Warsztaty gry na instrumentach Warsztaty taneczne i rytmiczne Spotkania z ludźmi kultury i sztuki Warsztaty recytatorskie Wieczornice Zbiórki monograficzne

5 SPRAWNOŚCI ARTYSTYCZNE
Śpiewak-Śpiewaczka * Rozpoczął/a śpiew kilku piosenek na zbiórce zastępu. Nauczył/a zastęp jednej piosenki. Zaśpiewał/a z pamięci 10 piosenek (harcerskich, narodowych lub żołnierskich). Występował/a z zastępem, śpiewając kilka piosenek oraz brał/a udział w inscenizacji piosenki. Prowadzi na bieżąco swój śpiewnik harcerski, ma w nim zapisanych minimum 20 piosenek. Artysta-Artystka * * * * Doskonale orientuje się w życiu artystycznym i kulturalnym swojego regionu i Polski. Animuje działalność artystyczną w swoim środowisku harcerskim. Brał/a udział w warsztatach specjalistycznych, doskonalących umiejętności w wybranej przez siebie dziedzinie artystycznej. Odniósł/odniosła sukces na festiwalu, przeglądzie, konkursie, wystawie itp. Wyznaczył/a sobie dodatkowe zadania mistrzowskie. Muzyk-Muzyczka * * * Zagrał kilka melodii na wybranym instrumencie. Scharakteryzował/a okresy w dziejach muzyki polskiej, wymieniając najsłynniejszych kompozytorów i ich utwory. Zorganizował/a dla drużyny wyjście na koncert do filharmonii lub opery. Akompaniował/a na ognisku, dobierając wcześniej związany z tematem zestaw piosenek. Grajek * * Nauczył/a się grać przynajmniej na jednym instrumencie, zagrał/a na nim melodię. Brał/a udział w przygotowywaniu uroczystości harcerskiej, organizując orkiestrę. Nauczył/a zastęp lub drużynę piosenki na podstawie zapisu nutowego. Zorganizował/a w drużynie naukę piosenek akompaniując na instrumencie.

6 GDZIE MOŻNA JECHAĆ I SIĘ SPOTKAĆ „FACE TO FACE” ZE SZTUKĄ .. ?
Instytucje i festiwale filmowe (np. Łódzka Szkoła Filmowa, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), Koncerty i festiwale piosenki (np. Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie, Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach), Muzea i galerie (np. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Sztuki Współczesnej „Zachęta” w Warszawie), Plenery malarskie, Obozy warsztatowe (muzyczny

7 Nawiązanie współpracy z placówkami kulturalno – oświatowymi
Oczywiście w zależności od zainteresowań i pola działania drużyny artystyczne będą nawiązywały współpracę z różnorodnymi ośrodkami. Oto te, od których warto zacząć: Miejskie i gminne domy kultury, Teatry, Muzea, Szkoły i ogniska artystyczne.


Pobierz ppt "SPECJALNOŚĆ ARTSTYCZNA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google