Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słynne kobiety w sztuce. Zofia Nasierowska - fotograf Polska fotograficzka, specjalizująca się w fotografii portretowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słynne kobiety w sztuce. Zofia Nasierowska - fotograf Polska fotograficzka, specjalizująca się w fotografii portretowej."— Zapis prezentacji:

1

2 Słynne kobiety w sztuce.

3 Zofia Nasierowska - fotograf Polska fotograficzka, specjalizująca się w fotografii portretowej.

4 Zaczęła fotografować w wieku siedmiu lat, a jako jedenastolatka wzięła udział w swojej pierwszej wystawie

5 Ma na koncie wystawy w kraju i za granicą oraz wiele nagród na międzynarodowych wystawach, między innymi w Budapeszcie, Karlowych Warach, Glasgow, Londynie, Sztokholmie.

6 Twórczość fotograficzna Zofii Nasierowskiej obejmuje krajobraz, reportaże, ale przede wszystkim portret. Portrety w jej wykonaniu cechuje staranne oświetlenie i odpowiednie ujęcie modela, nieco idealizujące człowieka stojącego przed obiektywem.

7 Po trzydziestu pięciu latach pracy zawodowej, ze względu na chorobę oczu, przestała fotografować.

8 Agnieszka Holland - polska reżyser filmowa i teatralna W latach 70. i 80. pojawiła się na ekranie w kilku rolach drugoplanowych m.in. w Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego.

9 W połowie lat 70. zaczęła tworzyć własne filmy. Za debiut Aktorzy prowincjonalni na festiwalu w Cannes otrzymała nagrodę FIPRESCI.

10 Jej filmy telewizyjne i kinowe były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych. Była trzykrotnie nominowana do Oscara. Nakręciła też kilka filmów dokumentalnych i reklamowych. Agnieszka Holland zazwyczaj sama pisze scenariusze do swoich filmów.

11 Agnieszka Duczmal - polska dyrygentka Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

12 W czasie studiów utworzyła w 1968 roku orkiestrę kameralną Pro Musica. Po skończeniu studiów, w latach 1971–1972 pracowała jako asystent dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, a od 1972 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

13 W 1977 roku utworzona i kierowana przez nią orkiestra kameralna została przekształcona w zespół Polskiego Radia i Telewizji. Agnieszka Duczmal w dalszym ciągu jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym, koncertując z nią podczas tournées po świecie i biorąc udział w licznych festiwalach europejskich.

14 Współpracowała z wieloma rozgłośniami radiowymi (polskimi, niemieckimi, belgijskimi, angielskimi, kanadyjskimi, meksykańskimi i japońskimi) oraz telewizją w Polsce, Francji, Meksyku i Japonii. Do 2008 roku nagrała 46 płyt, ponad 9000 minut muzyki dla Polskiego Radia, zarejestrowała 112 koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.

15 Magdalena Abakanowicz - polska rzeźbiarka. Specjalizuje się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych w oparciu o tkaninę, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz.

16 Od 1979 była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w której prowadziła zajęcia ze studentami w latach 1965-1990.

17 W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w Sao Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.

18 Częstym elementem jej twórczości są zwielokrotnione sylwetki ludzkie stojące w pewnym porządku. Przykładem z tego nurtu jest choćby praca Nierozpoznani, wykonana z okazji 750-lecia lokacji Poznania. Przy jej wykonaniu artystka po raz pierwszy współpracowała z Odlewnią Żeliwa w Śremie, przy której postawione są dwie rzeźby artystki.


Pobierz ppt "Słynne kobiety w sztuce. Zofia Nasierowska - fotograf Polska fotograficzka, specjalizująca się w fotografii portretowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google