Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słynne kobiety w sztuce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słynne kobiety w sztuce."— Zapis prezentacji:

1 Słynne kobiety w sztuce.

2 Zofia Nasierowska - fotograf
Polska fotograficzka, specjalizująca się w fotografii portretowej.

3 Zaczęła fotografować w wieku siedmiu lat, a jako jedenastolatka wzięła udział w swojej pierwszej wystawie

4 Ma na koncie wystawy w kraju i za granicą oraz wiele nagród na międzynarodowych wystawach, między innymi w Budapeszcie, Karlowych Warach, Glasgow, Londynie, Sztokholmie.

5 Twórczość fotograficzna Zofii Nasierowskiej obejmuje krajobraz, reportaże, ale przede wszystkim portret. Portrety w jej wykonaniu cechuje staranne oświetlenie i odpowiednie ujęcie modela, nieco idealizujące człowieka stojącego przed obiektywem.

6 Po trzydziestu pięciu latach pracy zawodowej, ze względu na chorobę oczu, przestała fotografować.

7 Agnieszka Holland - polska reżyser filmowa i teatralna
W latach 70. i 80. pojawiła się na ekranie w kilku rolach drugoplanowych m.in. w Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego.

8 W połowie lat 70. zaczęła tworzyć własne filmy
W połowie lat 70. zaczęła tworzyć własne filmy. Za debiut Aktorzy prowincjonalni na festiwalu w Cannes otrzymała nagrodę FIPRESCI.

9 Jej filmy telewizyjne i kinowe były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych. Była trzykrotnie nominowana do Oscara. Nakręciła też kilka filmów dokumentalnych i reklamowych. Agnieszka Holland zazwyczaj sama pisze scenariusze do swoich filmów.

10 Agnieszka Duczmal - polska dyrygentka
Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

11 W czasie studiów utworzyła w 1968 roku orkiestrę kameralną Pro Musica
W czasie studiów utworzyła w 1968 roku orkiestrę kameralną Pro Musica. Po skończeniu studiów, w latach 1971–1972 pracowała jako asystent dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, a od 1972 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

12 W 1977 roku utworzona i kierowana przez nią orkiestra kameralna została przekształcona w zespół Polskiego Radia i Telewizji. Agnieszka Duczmal w dalszym ciągu jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym, koncertując z nią podczas tournées po świecie i biorąc udział w licznych festiwalach europejskich.

13 Współpracowała z wieloma rozgłośniami radiowymi (polskimi, niemieckimi, belgijskimi, angielskimi, kanadyjskimi, meksykańskimi i japońskimi) oraz telewizją w Polsce , Francji, Meksyku i Japonii. Do 2008 roku nagrała 46 płyt, ponad 9000 minut muzyki dla Polskiego Radia, zarejestrowała 112 koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.

14 Magdalena Abakanowicz - polska rzeźbiarka.
Specjalizuje się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych w oparciu o tkaninę, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz.

15 Od 1979 była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w której prowadziła zajęcia ze studentami w latach

16 W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w Sao Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.

17 Częstym elementem jej twórczości są zwielokrotnione sylwetki ludzkie stojące w pewnym porządku. Przykładem z tego nurtu jest choćby praca Nierozpoznani, wykonana z okazji 750-lecia lokacji Poznania. Przy jej wykonaniu artystka po raz pierwszy współpracowała z Odlewnią Żeliwa w Śremie, przy której postawione są dwie rzeźby artystki.


Pobierz ppt "Słynne kobiety w sztuce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google