Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Małgorzata Sulkowska Politechnika Wrocławska Instytut Matematyki i Informatyki Jak optymalnie wybrać partnera na całe życie?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Małgorzata Sulkowska Politechnika Wrocławska Instytut Matematyki i Informatyki Jak optymalnie wybrać partnera na całe życie?"— Zapis prezentacji:

1 Małgorzata Sulkowska Politechnika Wrocławska Instytut Matematyki i Informatyki Jak optymalnie wybrać partnera na całe życie?

2 Założenia gry Główny bohater: Melman. Melman wie, że jest mu dane spotkać w życiu 8 kobiet. Pojawiają się w jego życiu kolejno, a może oświadczyć się tylko tej, z którą obecnie jest. Dotychczas poznane dziewczęta jest w stanie uporządkować – np. ocenić, która była najlepsza, a która najgorsza. Do raz porzuconej dziewczyny nie wolno mu już wrócić. Cel: oświadczyć się w takiej chwili, by zmaksymalizować prawdopodobieństwo wyboru najlepszej z 8 dziewcząt.

3 Algorytm optymalny (zwany również algorytmem wyboru najlepszej sekretarki) Niech n oznacza liczbę kandydatek. Melman powinien poczekać do chwili T takiej, że i w tym lub po tym czasie wybrać pierwszą z dziewcząt, która jest lepsza od spotkanych dotychczas (ewentualnie ostatnią). Sprawdźmy, czy mu się uda…

4 Algorytm mówi: SZUKAJ DALEJ!Ranking bieżący: 1. Ariel Kandydatka nr 1: ARIEL

5 Algorytm mówi: SZUKAJ DALEJ! Kandydatka nr 2: BUNIA Ranking bieżący: 1. Ariel 2. Bunia

6 Algorytm mówi: SZUKAJ DALEJ! Kandydatka nr 3: POCAHONTAS Ranking bieżący: 1. Pocahontas 2. Ariel 3. Bunia

7 Algorytm mówi: POLUJ NA LEPSZĄ OD SPOTKANYCH DOTYCHCZAS! Kandydatka nr 4: SMERFETKA Ranking bieżący: 1. Pocahontas 2. Ariel 3. Smerfetka 4. Bunia

8 Algorytm mówi: POLUJ NA LEPSZĄ OD SPOTKANYCH DOTYCHCZAS! Kandydatka nr 5: FIONA Ranking bieżący: 1. Pocahontas 2. Ariel 3. Smerfetka 4. Bunia 5. Fiona

9 Algorytm mówi: WYBIERZ GLORIĘ!!! Kandydatka nr 6: GLORIA Ranking bieżący: 1. Gloria 2. Pocahontas 3. Ariel 4. Smerfetka 5. Bunia 6. Fiona

10 Oto wszystkie kandydatki, jakie były mu pisane (od najlepszej): Czy Melmanowi udało się wybrać najlepszą? 1. Gloria 2. Pocahontas 3. Ariel 4. Tygrysica 5. Smerfetka 6. Mała Mi 7. Bunia 8. Fiona Melmanowi udało się wygrać!

11 Jakie jest prawdopodobieństwo sukcesu? Niech n oznacza liczbę kandydatek. Niech oznacza chwilę, w której każe się zatrzymać algorytm optymalny. Niech p oznacza prawdopodobieństwo sukcesu naszego algorytmu. Dostajemy. Okazuje się, że, gdzie (liczba Nepera). Zatem przy dużej liczbie kandydatów nasza szansa trafienia w partnera najlepszego wynosi mniej więcej 1/3.

12 Przedstawiony algorytm doczekał się wielu uogólnień. Za sukces można np. uznać wybór jednej z dwóch, czy trzech najlepszych kandydatek. Można tez zmieniać założenia, np. uznać, iż nie wszystkie kandydatki są porównywalne. Opisane algorytmy znajdują zastosowanie w życiu i zagadnieniach związanych z sieciami komputerowymi. Uogólnienia i zastosowanie algorytmu == ?

13 Dziękujemy za uwagę… … i wracamy z powrotem do Instytutu Matematyki i Informatyki. Czekamy na Ciebie!!!


Pobierz ppt "Małgorzata Sulkowska Politechnika Wrocławska Instytut Matematyki i Informatyki Jak optymalnie wybrać partnera na całe życie?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google