Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

P F P T R i o y Z l d t E m u C ł T e A m... W I A M Y.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "P F P T R i o y Z l d t E m u C ł T e A m... W I A M Y."— Zapis prezentacji:

1

2 P F P T R i o y Z l d t E m u C ł T e A m... W I A M Y

3

4 Polska po prawie stu trzydziestu latach niewoli w 1918 roku odzyskała niepodległość. Nastąpił gwałtowny rozwój wszystkich dziedzin życia, wśród nich teatru i filmu. Szczególnie intensywny rozwój sztuki filmowej nastąpił po 1930 roku. Kręcono bardzo dużo filmów, szczególnie komedii i melodramatów. Polskie kino dorobiło się również swoich gwiazd. Różne było ich pochodzenie społeczne np. J. Andrzejewska, jedna z jedenaściorga dzieci fizycznych pracowników teatru czy A. Żabczyński syn generała, sam wszechstronnie wykształcony. Łączyło ich oddanie wybranemu zawodowi i uwielbienie ze strony publiczności.

5

6 Jadwiga Smosarska Hanna Ordonówa Jadwiga Andrzejeka Mira Zimińska Loda Halma Aleksander Żabczyński Michał Znicz Stanisław Sielański Stefan Jaracz Antoni Fertner

7 Urodziła się w 1898 roku. Bardzo poważnie traktowała swój przyszły zawód i przygotowywała się do niego starannie.W 1920 roku ukończyła warszawską szkołę Dramatyczną, grała bardzo dużo w warszawskich teatrach,do historii przeszły jej role Luizy w Intrydze i miłości czyli roli Wieczór trzech Króli. Oczywiście szybko upomniał się o niej film. Tę swoją nową dziedzinę bardzo poważnie, kończąc w 1925 roku w Paryżu studia filmowe.Było jak to się obecnie określa profesjonalistką.

8 Znakomita zarówno w dramatach, np.,, Trędowata czy,, Księżna Łowicka gdzie zagrała z samym Stefanem Jaraczem, jak i komedjach. Najbardziej znane to : Czy Lucyna to dziewczyna, Dwie Joasie, Jadzia. W roku 1939 wyjechała do Stanów Zjednoczonych i tam już została. Niestety kariery nie zrobiła.Do Polski wróciła w 1970 r. Zmarła w Warszawie w 1971 r.

9 Urodziła się w 1915 roku pracowników technicznych teatru. Rodzice nie tylko pracowali w teatrze,ale na jego terenie również mieszkali.Dlatego Jadzia debiutowała już jako kilkumiesięczne niemowlę. Czasem było to bardzo bolesne. Gdy potrzebne było płaczące dziecko,szczypano ją mocno w miękką część ciała i płacz slychać było aż na ulicy. Jako dziesięcioletnia dziewczynka wystąpiła z Ireną Solską,znaną i cenioną aktorką,w sztuce Nauczycielka Nikodemiego. Zagrała wspaniale i zdobyła pewną sławę i popularność.Póżniej było gorzej. Statystowała w teatrach, nawet przez jakiś czas pracowała jako ekspedientka.

10 Po tych chudych latach K. Adwentowicz zaangażował ją do sztuki Dziewczęta w mundurkach. Wielki sukces i sława. Teraz była rozchwytywana. Oczywiście odkrył ją również film. Zadebiutowała w Dziejach grzechu, ale sławę filmową zdobyła w Wyroku życia ( 1933 ) grała również w francuskiej wersji tego filmu.Była znakomita zarówno w dramatach jak i komediach, było również gwiazdą warszawskich kabaretów. Do wojny zagrała w 15 filmach. Wojna goniła ją po całym świecie, najpierw Lwów,potem Azja Srotkowa, z II korpusem trafiła do Iranu,Włoch. Cały ten czas związana była z aktorstwem, nakręciła nawet kilka filmów,ostatni we Włoszech. Do Polski wróciła w 1947 r. Wybrała swoją rodzinną Łódż.W jednym z wywiadów po przyjeżdzie powiedziała

11 Jestem rodowitą łodzianką,,,chociaż grałam w Warszawie,zawsze kocham swoją brzydką Łódż.Najpierw występowała na estradzie potem w Teatrze 7 : 15 a póżniej już do samej śmierci w Teatrze Powszechnym. Grała dużo wteatrze i filmie, aleniestety nie były to filmy wybitne.Wybitna w nich była tylko Ona.Jerzy Andrzejewski ( nie rodzina ) omawiając film,, A jeśli była jesień napisał;; W niedobrym filmie była znakomita i chociaż filmu uratować nie mogła – udzieliła mu własnego światła.A to było bardzo piękne światło.

12 Urodziła się w 1901 roku.Początkowo podobnie jak jej wspaniałe koleżanki, związana była z warszawskimi kabaretami,, Qui pro Quo Wielka Rewia, Morskie Oko. Nie była może gwiazdą pierwszej wielkości jak Ordonówna,ale miała swoją wierną kochającą ją widownię. Wiele jej piosenek jest znanych i śpiewanych do dzisiaj. Oczywiście została gwiazdą filmu. Reżyserzy filmowi korzystali z usług osób znanych i cenionych przez publiczność. Wiedzieli że nazwisko Zimińska ściągnie ich do kina. Najbardziej znane filmy z udziałem Miry Zimińskiej to,, Każdemu wolno kochać,,Manewry miłosne.. Papa się żeni czy.. Ada to nie wypada. Po wojnie przez kilka lat występowała na scenach łódzkich teatrów. Zresztą w tym czasie w Łodzi przebywała cała

13 czołówka polskich aktorów i reżyserów. Zagrała między innymi Marię w.. Małym Dworku czy też w bliskich jej sercu farsach.. Madam Sant-Gene.. Żołnierz królowej Madagaskaru W1949 r.nagle całkowicie zmieniła swoje życie. Wraz z mężem T. Sygietyńskim zajęła się zorganizowaniem i następnie prowadzeniem Zespołu Pieśni i Tańca.. Mazowsze. Po śmierci męża robiła to samodzielnie ze znakomitym rezultatem. Zmarła w 1997 r. Do końca pracująca i aktywna.

14 Urodziła się w 1902 r.jako Anna Maria Pietruszyńska. Swoją wielką karjerę rozpoczęła już jako kilkunastoletnia dziewczyna. W 1915 r. Zaczęła występować jako tancerka w warszawskim Teatrze Wielkim. W 1916 r. Przybrała swój artystyczny pseudonim – Hanka Ordonówna. Spiewać zaczeła w 1918 r.. Od razu swoim charakterystycznym lekko zachrypniętym głosem zdobyła publiczność. Śpiewać zaczeła w kabarecie.. Sfinks potem przez wiele lat występowała w Qui pro Quo. Jak wielu ówczesnych artystów występowała również na scenie. Grała między innymi Violę w..Wieczorze Trzech Króli czy Katarzynę w,, Poskromieniu złośnicy. Jednak kariery jako aktorka dramatyczna nie zrobiła. Jej powołaniem była estrada i oczywiście film. Zaczeła występować już w filmach niemych np....Niewolnica miłości. Największą popularnością cieszyły się filmy, w których

15 nie tylko grała ale i śpiewała. Z filmu.. Szpieg w masce pochodzi jeden z jej największych przebojów.. Miłosć Ci wszystko wybaczy. W zasadzie wszystkie jej piosenki stawały się przebojami. Teksty i muzykę do jej piosenek pisali najwybitniejsi twórcy tamtych czasów. J. Tuwim, H. Włast, J. Petersburski, A. Hemar i inni. Jej twórczość znana była nie tylko w Polsce. Występowała dużo między innymi w Austri i Francji. Była bohaterką wielkiej sensacji towarzyskiej. Oświadczył się jej i został przyjęty hrabia Tyszkiewicz. W ten sposób dawna Marysia Pietruszyńska została hrabiną Tyszkiewiczową. Po wybuchu wojny znalazła się podobnie jak wielu innych w Związku Radzieckim [ Rosji] i potem wraz z wojskiem gen. Andersa dotarła do Izraela. Opiekowała się tam dziećmi polskich uchodżców. Robiła to znakomicie.

16 Już wtedy okazało się, że jest ciężko chora na gruźlicę. W tamtych latach była to choroba właściwie nieuleczalna. Jedynym lekarstwem słońce i ciepło. Dlatego mieszkała w Hajfie w Indiach później w Bejrucie. W tym czasie odkryła w sobie kolejny talent, Malarski.Niestety choroba zwyciężyła. Zmarła w 1950 roku Bejrucie. Zostały po niej piosenki lubiane i śpiewane do dziś.

17 pierworodną Halamów była urodzona w r Józefa,znana jako Zizi później żona Feliksa Parnela ( I voto) i E. Sędziemira (II voto). W 1913 roku przyszła na świat rzecia Halamka Alicja (punia) zamężna kolejno za Jerzym pułkownikiem Bardzińskim i Czesławem Konarskim. Najmłodsza z sióstr, Helena,zwana Eną,urodziła się 1919 poślubiła płk. Johna Halleta. LokadjaLoda w roku 1929 wyszła za mąż po raz pierwszy Andrzeja hr. Dembińskiego. Po raz drugi w roku 1939 za Georegea Golembiowskiego. W roku 1941przyszedł na świat jej syn George.

18 Loda Halama urodzona 1911 tancerka; występy w Warszawskich kabaretach iTeatrze Wielkim ( primabalera ) oraz za granicą; po wojnie w zespole anglo-polish Balet w wielkiej brytani, w Hollywood, od 1959 roku w Londynie; występy goscnne w Polsce. W materjałach do dziejów filmu w Polsce Władysława Jewsiewickiego, pod hasłem Loda Halama znajdujemy następujący zestaw filmów: Uśmiech losu Prokurator Alicja Horn Koch,Lubi,Szanuje Manewry Miłosne August Mocny ( August der Starke-Wersja niemiecka) Fredek uszczęśliwia świat

19 Urodził się w 1883 roku. Był z pochodzenia synem wiejskiego nauczyciela. Ukończył gimnazjum w Tarnowie.Początkowo nie miał pomysłu na dalsze życie.Studiował prawo potem przyrodę. Aż przyszedł dzień a właściwie noc, sam Stefan Jaracz tak to wspomina Przyszła noc pewna bezsenna, zakończona zerwaniem się z łóżka z ogromnym krzykiem : Wstępuję do teatru ! Nazwijcie to jak chcecie, a ja nie boję się śmieszności i nazywam to powołaniem. Początki były bardzo trudne, biednie i głodno. Pierwszy prawdziwy angaż z normalnymi zarobkami otrzymał dopiero w 1908 roku.Działo się to w Łodzi.zaangażował go A. Zelwerowicz do teatru, który mieścił się przy ulicy Cegielnej (obecnie Jaracza ) na miejscu obecnego teatru imienia Stefana Jaracza. Od tej pory zaczeła się jego wielka kariera. Okres współ pracy z Osterwą w reducie to jedno pasmo sukcesów.

20 Do legendy przeszły jego teatralne role Smugoń w..Uciekła mi przepióreczka Rejent w,, Zemście czy Frania w.. Szczęściu Frania.W filmie nie grał dużo, ale za to role wybitne stary Baryka w..Przedwiośniu Wielki książe w.. Księżnej Łowickiej profesor w.. Młodym lesie, z uwagi na swoje warunki zewnętrzne [ niewysoki ] w.. Pani Walewskiej.. Panu Tadeuszu czy chyba najlepszym swoim filmie.. Jego wielka miłość grał Napoleona.W okresie okupacji niemieckij odmówił gry w teatrach i filmie. Niemcy zesłali go do Oświęcimia.Tam stracił zdrowie i zaraz po wojnie 11. VIII 1945 r. Zmarł w Otwocku.

21 Urodził się w 1873 r. Od młodych lat związany aktorstwem. Był według A.Grzymały- Siedleckiego najlepszym polskim aktorem komediowym. Grywał w teatrze kabaretach i oczywiście w filmie. Zaczął bardzo wcześnie bo już w 1911 r, nakręcił swój pierwszy film.. Antoś pierwszy raz w Warszawie i zaraz potem,, Antek Klawisz. Momentalnie podbił widzów rozśmieszając ich do łez. W życiu prywatnym był bardziej poważny. Po sukcesach.. Antka założył spółkę.. A.Fertner, Zagrodzki i S- ka, mieli zamiar sami produkować filmy. Niestety zbankrutowali. Póżniej wraz z M. Ćwiklińską, próbował być przedsiębiorcą teatralnym – prowadzili własny teatr w Warszawie. Też długo się nie utrzymali. Ale cały czas grał. Lista filmów z jego udziałem jest bardzo długa. Stworzył charakterystyczną postać nieodparcie śmieszną, mały,łysy zawsze uśmiechnięty grubasek, stale uwikłany w jakieś nieprawdopodobne kłopoty. Jego najbardziej znane i do dziś często pokazywane w telewizji filmy to ;; Zapomniana melodia ;;Papa się żeni, ;; Jadzia. Po wojnie występował w teatrach warszawskich zmarł w 1959 r.. Swoje wspomnienia spisał i wydał w książce pt.;;Podróże komiczne.

22 Urodził się w 1899 r. Swoją karerę rozpoczoł jak wielu z jego pokolenia w warszawskich kabaretach. Znany i ceniony przez publiczność szybko został odkryty przez filmowców. Był aktorem który w międzywojennej Polsce nakręcił najwięcej filmów. Naliczono ich około piędziesięciu. Stworzył w nich swoją własną ; charakterystyczną postać pozornie gapiowatego, niezbyt rozgarniętego lekko jąkającego się gościa, który nieustannie zaplątuje się w dziwne afery i zawsze wychodzi z nich cało. Najbardziej znane jego filmy to ;; Papa się żeni ( jak widzimy w tym filmie wystąpiła cała plejada gwiazd ) Będzie lepiej, Manewry miłosne ;; Królowa przedmieścia czy ;; Hultajska trójka. S. Sielański prawie zawsze grał role drugoplanowe, służących, urzędników, ordynansów i. t.p., ale każde jego pojawienie się na ekranie wywoływały salwy śmiechu. Główne role zagrał tylko w dwóch filmach ;;Dorożkarz nr. 13 i ;; Szczęśliwa trzynastka. Po wybuchu wojny przez Rumunię dostaje się do Francji,po klęsce Francji do Anglii, swoją wędrówke zakończył w Stanach Zjednoczonych. Tam grał dla Poloni występował nawet w telewizji, ale to już nie było to. Stanisław Sielański zmarł w 1955 r. W Nowym Jorku.

23 Urodził się w 1888 r. [ niektóre żródła podaja że 1892 r. ]. Jego rodowe nazwisko Feiertag. Pochodził z rodziny o artystycznych talentach, ale muzycznych. Jego matka była pianistką., podobnie siostra. Jego brat Józef był śpiewakiem operowym ;jego przyrodnim bratem ( ojciec ożenił się po raz drugi ) był znany aktor rewiowy Konrad Tom. Aktorem został też Michał, który przybrał nazwisko Znicz. Był aktorem komicznym, ale równie dobrze sobie radził z dramatem. Często wspominana jest jego znakomita rola w Świerszczu za kominem gdzie w jednej ze scen najprawdziwiej płakał. Scena była jego żywiołem, szczególnie role komedjowe. Uwielbiał kontakt z publicznością i wszelkie objawy żywej reakcji na jego grę.

24 Potrafił wprowadzać zmiany w granej sztuce otwartej kurtynie. Jeżeli np.. Publiczność nie dość żywo reagowała, powiedzieć do partnerki grającej jego żonę Żono, coś ty za marmury dziś do nas zaprosiła ?, albo proponował jej rozwiązanie zagadki Co to jest ; na początku z na końcu z a w środku nic ? Rozwiązanie to oczywiście Znicz. Jego talent wykorzystali filmowcy. Grał za równo w dramatach np.,, Młody las ze Stefanem Jaraczem czy Różą, jak i komediach : Dodek na froncie, Jadzia czy Zapomniana melodia. Niestety nie przeżył wojny. Niemcy z uwagi na pochodzenie zamkneli go w gecie. Przyjaciele wykradli go stamtąd, jednak zmarł w grudniu 1944 roku.

25 Urodził się w 1900 r.. J ego rodzina nie miała nic wspólnego z aktorstwem. Jego ojciec był zawodowym wojskowym. Dosłużył się stopnia generała. Początkowo syn poszedł w ślady ojca. Skończył szkołę oficerską. Został oficerem w 1 pułku artylerji polowej. Ale to nie było to. Zaczął studiować aktorstwo w Instytucie Reduty Juljusza Osterwy. Ożenił się z aktorką. Od 1930 r. Całkowicie poświęcił się aktorstwu. Występował w teatrach rewiowych Morskie Oko ; Cyrulik Warszawski. Grał również w teatrach dramatycznych np.. Fortunia w ;;Świeczniku czy Benedykta w ;;Wiele hałasu o nic. Był męszczyzną, niezwykle przystojnym, znakomicie śpiewającym, do tego umiał i lubił się bawić. Kochały go wszystkie kobiety w Warszawie, a od kiedy zaczął grać w filmach, był idolem pań od lat nastu do stu w całej Polsce. Chętnie zresztą z tego uwielbienia pań korzystał. Przez jakiś czas był życiowym partnerem Lody Halamy.

26 Grał bardzo dużo, wystąpił w około 25 –ciu filmach, przedewszystkim komediach. ;;Manewry miłosne Ada to nie wypada ;;Jadzia ;; Pani minister tańczy to tylko niektóre tytuły filmów w których wystąpił. Jako oficer w chwili wybuchu wojny został zmobilizowany. Po zakończeniu walk znalazł się w Rosji i póżniej z II korpusem, przeszedł cały jego szlak bojowy. Walczył pod Monte Casino, został odznaczony Krzyżem Walecznych. Do kraju zdecydował się wrócić w 1947 r. Grał w warszawskich teatrach Klasycznym i Polskim. Piękna, barwna postać. Zmarł w 1958 r.

27


Pobierz ppt "P F P T R i o y Z l d t E m u C ł T e A m... W I A M Y."

Podobne prezentacje


Reklamy Google