Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polscy operatorzy w Hollywood

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polscy operatorzy w Hollywood"— Zapis prezentacji:

1 Polscy operatorzy w Hollywood

2 Janusz Kamiński Janusz Kamiński - pochodzący z Polski artysta uważany obecnie za jednego z najlepszych operatorów na świecie. W ciągu zaledwie kilku lat udało mu się sławę, popularność i uznanie krytyków po obu stronach oceanu. Swój sukces w dużej mierze zawdzięcza pracy z wybitnym reżyserem Stevenem Spielbergiem. To właśnie za zdjęcia zrobione do jego filmów "Lista Schindlera", "Amistad" i "Szeregowiec Ryan" Kamiński otrzymał statuetki Oscara i nominację do nagrody Akademii.

3 Dzieła Janusza Kamińskiego
Szeregowiec Ryan Raport Mniejszości

4 Dariusz Wolski Dariusz Wolski urodził się w 1956 roku w Warszawie. Studiował w Szkole Filmowej w Łodzi. Po przybyciu do Nowego Jorku, w 1979 r., pracował przy filmach dokumentalnych i niskobudżetowych niezależnych produkcjach filmowych. Przełom w jego karierze nastąpił w 1986 r., kiedy zastąpił operatora filmu "Heart". Po zakończeniu pracy na planie tego filmu, Wolski przeniósł się do Los Angeles. W 2009 roku otrzymał Nagrodę dla Polskiego Autora Zdjęć Filmowych za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową na Festiwalu Plus Camerimage.

5 Dzieła Dariusza Wolskiego
Kruk Piraci z Karaibów

6 Sławomir Idziak Sławomir Idziak jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych, za które otrzymał liczne wyróżnienia. Przez lata współpracował jako operator z reżyserami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda W latach 90. zaczął także realizować filmy w USA.

7 Dzieła Sławomira Idziaka
Helikopter w Ogniu Harry Potter i Zakon Feniksa

8 Andrzej Sekuła Andrzej Sekuła urodził się w 1954 roku we Wrocławiu, z Polski wyjechał w 1980 roku. Nasz słynny operator sześć razy próbował się dostać do łódzkiej filmówki na wydział operatorski, ale wykształcenie zdobył dopiero w Londynie. Dziś mieszka w Los Angeles. Najbardziej znane jego filmy to: "Wściekłe psy" i "Pulp Fiction". O jego współpracy z Quentinem Tarantino krążą legendy.

9 Dzieła Andrzeja Sekuły
Pulp Fiction Wściekłe Psy

10 Andrzej Bartkowiak Jeden z bardziej cenionych polskich operatorów na stałe pracujących w Hollywood Z tajnikami sztuki filmowej zapoznawał się na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. W 1972 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

11 Dzieła Andrzeja Bartkowiaka
Adwokat Diabła Speed: Niebezpieczna Prędkość

12 Zbigniew Rybczyński Reżyser filmów eksperymentalnych, autor zdjęć do filmów dokumentalnych, oświatowych i fabularnych Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego łódzkiej PWSFTviT. W 1983 roku wyjechał do USA gdzie zajął się realizacją filmów krótkometrażowych oraz wideo-klipów do muzyki światowej sławy muzyków.

13 Dzieła Zbigniewa Rybczyńskiego
John Lennon - Imagine Mick Jagger – Let’s Work

14 Piotr Sobociński Syn operatora Witolda Sobocińskiego. W 1981 roku ukończył Wydział Operatorski w PWSFTviT w Łodzi, dyplom otrzymał w 1998 r. Początkowo współpracował z polskimi reżyserami. Po nominacji do Oscara za zdjęcia do filmu "Trzy kolory. Czerwony" rozpoczął karierę w USA.

15 Dzieła Piotra Sobocińskiego
24 Godziny Marvin’s Room

16 Adam Holender Adam Holender to polski operator filmowy, od lat pracujący zagranicą, głównie w Hollywood. Studiował architekturę, a w 1964 r. ukończył wydział operatorski w łódzkiej filmówce. W 1966 r. opuścił Polskę i przez Kanadę udał się do Stanów Zjednoczonych. Pracuje także jako autor zdjęć do filmów reklamowych.

17 Dzieła Adama Holendra Brooklyn Boogie Dym

18 WYKONALI: Borys Skrzypiński Filip Nowacki Kamil Czarnecki
Damian Kalinowski Dariusz Groblewski


Pobierz ppt "Polscy operatorzy w Hollywood"

Podobne prezentacje


Reklamy Google