Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urodzona 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – pochodząca z Polski (z Królestwa Polskiego) francuska uczona, fizyk i chemik, dwukrotna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urodzona 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – pochodząca z Polski (z Królestwa Polskiego) francuska uczona, fizyk i chemik, dwukrotna."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Urodzona 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – pochodząca z Polski (z Królestwa Polskiego) francuska uczona, fizyk i chemik, dwukrotna noblistka

4 Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

5

6 W Paryżu Maria Skłodowska zdała w 1891 r. jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W dzień studiowała, a wieczorami pracowała jako korepetytorka. W 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie, uzyskując drugi licencjat z matematyki w 1894 roku.

7

8 Pierwiastek ten został odkryty w 1898 r. przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie – w tym samym roku co rad. Curie nadała mu nazwę na cześć Polski, która była wówczas pod zaborami, licząc na to, iż odkrycie nagłośni ten fakt na arenie międzynarodowej. Został on w ten sposób prawdopodobnie pierwszym pierwiastkiem, którego nazwa nosi w sobie wątek polityczny.

9 Rad został odkryty przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża Piotra Curie w tym samym roku co Polon. Jako datę tego odkrycia, zgodnie z zeszytem laboratoryjnym Marii, przyjmuje się rok 1898.

10

11 W czasie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie została szefem wojskowej komórki medycznej zajmującej się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych, które w sumie obsłużyły ponad trzy miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy.

12 Skłodowska była tak sławna, że jej twarz została wyryta na monetach.

13

14

15

16

17 Maria Skłodowska w Warszawie urodzona, Jest to wybitna, polska uczona. Fizyką i chemią się zajmowała I wszystkie wolne chwile temu poświęcała. Tereny Francji osiedliła, Serca Francuzów swą wiedzą podbiła. Jednemu z nich swe serce oddała I żoną Piotra w ten sposób została. Dwukrotnie Nagrodą Nobla wyróżniona -za osiągnięcia swe została doceniona, Gdyż wydzieliła czysty rad I tym Ją poznał cały świat.

18 W dzień studiowała, W nocy korepetycje dając na utrzymanie zarabiała, Lecz Jej się to opłaciło, Bo o dwa licencjaty Marii przybyło. Ewę i Irenę urodziła Lecz czas później męża w wypadku straciła. Po Piotrze katedrę odziedziczyła I nad laboratorium władzę pełniła. Później romans z Paulem miała I na okładkach gazet wylądowała, Jako ta, co rodzinę rozbiła I Maria się przez to bardzo wstydziła.

19 W dzień studiowała, W nocy korepetycje dając na utrzymanie zarabiała, Lecz Jej się to opłaciło, Bo o dwa licencjaty Marii przybyło. Ewę i Irenę urodziła Lecz czas później męża w wypadku straciła. Po Piotrze katedrę odziedziczyła I nad laboratorium władzę pełniła. Później romans z Paulem miała I na okładkach gazet wylądowała, Jako ta, co rodzinę rozbiła I Maria się przez to bardzo wstydziła.

20 KONIEC Opracowali: Michał Żak i Adrian Dragan


Pobierz ppt "Urodzona 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – pochodząca z Polski (z Królestwa Polskiego) francuska uczona, fizyk i chemik, dwukrotna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google