Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wedlug statystyk polowa mieszkancow Afryki nie potrafi czytac.Analfabetyzm w wiekszym stopniu dotyczy kobiet niz mezczyzn.Inne dane mowia o 26% dzieci.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wedlug statystyk polowa mieszkancow Afryki nie potrafi czytac.Analfabetyzm w wiekszym stopniu dotyczy kobiet niz mezczyzn.Inne dane mowia o 26% dzieci."— Zapis prezentacji:

1

2 Wedlug statystyk polowa mieszkancow Afryki nie potrafi czytac.Analfabetyzm w wiekszym stopniu dotyczy kobiet niz mezczyzn.Inne dane mowia o 26% dzieci ktore w ogole nie rozpoczynaja nauki a wsrod ponad 70% tych ktore maja do niej dostep, tylko polowa konczy szkole podstawowa

3 Dostęp do edukacji jest jednym z podstawowych praw człowieka. Tymczasem na pewnych obszarach Afryki obywatele nie mają zapewnionej nauki choćby na podstawowym poziomie. Brak edukacji przyczynia się tam do pogłębiania ubóstwa, rozpowszechniania chorób zakaźnych i wzrastania analfabetyzmu.

4 Prawda jest ze w wielu rajach afrykanskie dzieci musza ciezko pracowac.Nie maja czasu ani warunkow do tego aby sie uczyc.Ogromnym problemem w szkolnictwie sa przeludnione klasy gdzie ilosc uczniow na jednego nauczyciela wynosi nawet 80 osob.Brakuje tez podstawowych przyborow szkolnych i podrecznikow

5

6 Nie wszystkie dzieci mieszkające w Zambii mają dostęp do szkoły podstawowej. Przyczyn jest kilka. Po pierwsze szkół jest wciąż za mało i są położone daleko od domu - aby do niej dotrzeć, trzeba przejść niekiedy 20 km. Po drugie nie wszystkich rodziców stać na posłanie dziecka do szkoły. Bo choć nauka w klasach 1-7 jest bezpłatna, w najbiedniejszych rodzinach bardziej opłaca się, aby dziecko pracowało w gospodarstwie, niż "traciło czas" na naukę. W ostatnich latach wzrosła jednak świadomość rodziców, którzy zaczynają zdawać sobie sprawę, że jedyną szansą poprawy bytu ich dzieci, jest posłanie ich do szkół. Zresztą część z nich oferuje młodym Zambijczykom dodatkowe zajęcia oraz posiłki między lekcjami. Uczniowie muszą przychodzić do szkoły w mundurkach. Młodzi ludzie pragnący zdobyć konkretny zawód także napotykają na trudności. W Zambii brakuje bowiem szkół zawodowych.

7

8 W Afryce ś rodkowo-wschodniej to wła ś nie Uganda uchodzi za kraj, który ma najlepiej rozwini ę ty system o ś wiaty. Istniej ą tam dwa rodzaje szkół Szkoły publiczne poło ż one s ą głównie na terenach wiejskich i oferuj ą bardzo niski poziom kształcenia. Brakuje w nich nawet tablicy i kredy, a nauczyciele nie s ą wykwalifikowani. Ich pensja równie ż pozostawia wiele do ż yczenia. Klasy licz ą nawet po 130 dzieci. Od czwartej klasy szkoły podstawowej wszystkie przedmioty wykładane s ą w j ę zyku angielskim. Cz ęść uczniów, mimo i ż posiada ś wiadectwo uko ń czenia klasy czwartej, nadal nie potrafi czyta ć ani pisa ć...

9

10 Szkolnictwo w Tanzanii Tanzania należy do grupy 30 najbiedniejszych krajów świata. Tamtejszy szkół nie uczęszcza nawet 1/3 dzieci z ogólnej liczby potencjalnych uczniów. Co więcej, tylko niecałe 70% ludności powyżej piętnastego roku życia potrafi pisać i czytać. Przy 34 milionach mieszkańców jest to niewiele.

11 Edukacja w Tanzanii składa si ę z systemu formalnego i nieformalnego. Pierwszy z nich obejmuje wczesn ą edukacj ę dwa lata, edukacj ę podstawow ą - siedem lat, edukacj ę ś redni ą - cztery lata, edukacj ę ś rednio zaawansowan ą - dwa lata oraz edukacj ę wy ż sz ą - trzy lata lub wi ę cej. Na system nieformalny składa si ę kształcenie dorosłych i nauka zawodu.

12

13 Tylko nauka na poziomie podstawowym jest bezpłatna. Dzieci często odbywają lekcje pod gołym niebem, w cieniu baobabu, bądź też w słabo oświetlonych i ciasnych pomieszczeniach. Nauczyciele nie posiadają wystarczającej ilości książek, zeszytów i przyborów, aby każde dziecko mogło korzystać ze swojego zestawu. O ile w szkole podstawowej zajęcia odbywają się w języku suahili, o tyle w szkole średniej obowiązuje język angielski. Spora część uczniów, nie znając go, ma ogromne problemy w szkole i rezygnuje z dalszej nauki.


Pobierz ppt "Wedlug statystyk polowa mieszkancow Afryki nie potrafi czytac.Analfabetyzm w wiekszym stopniu dotyczy kobiet niz mezczyzn.Inne dane mowia o 26% dzieci."

Podobne prezentacje


Reklamy Google