Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Motywacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Motywacja."— Zapis prezentacji:

1 Motywacja

2 Podstawy wiedzy o motywacji
Motywacja to odczuwalne, silne i wyraźne pragnienie lub potrzeba, któremu/ której towarzyszy działanie zorientowane na cel. Brak motywacji to najczęściej brak działania mimo pragnień i potrzeb, brak sprecyzowanych pragnień i potrzeb, brak planu realizacji celów lub poczucie ich niskiej ważności.

3 Zasady motywacji wg T. Lowe
Każdy motywuje się inaczej. Rzeczy, które inspirują i emocjonują jeden typ motywacyjny, mogą zniechęcać inny. To, co motywuje jedną osobę, może demotywować inną. Źródło: T. Lowe, Zmotywuj się!..., tłum. J. Majdecka, Poznań 2010, s. 17.

4 Ogólne czynniki motywacyjne (wg T. Lowe)
2, Potrzeba stabilizacji, stałości 2, Potrzeba zmian 3, Nagrody wewnętrzne uznanie 3, Nagrody zewnętrzne wynagro-dzenie 1, Dążenie do wydajności, rywalizacji 1, Dążenie do kontaktów, współ-pracy Dążenia – to wewnętrzna siła, która motywuje do działania. Potrzeby – to podstawowe wymagania, które muszą zostać spełnione, aby dana osoba mogła się realizować. Nagrody – to preferowane „wynagrodzenie”, którego oczekujemy za realizację zadania – materialny, duchowy i psychologiczny środek płatniczy w zamian za dobre wyniki. 1, Dążenia 2, Potrzeby 3, Nagrody

5 Sześć elementów motywacji (wg T. Lowe)
1, Dążenia: Jesteś zorientowany/-a na kontakty z inni, lubisz współpracować. Jesteś zorientowany/-a na rywalizację, lubisz rywalizować. 2, Potrzeby: Jesteś zorientowany/-a na stabilizację, pragniesz konsekwencji i ustalonego porządku, preferujesz stałe warunki. Jesteś zorientowany/-a na zmianę, pobudzają Cię nowe doświadczenia, a zmiany dodają energii. 3, Nagrody: Jesteś zorientowany/-a na uznanie innych, oczekujesz akceptacji i czucia się potrzebnym/-ą innym. Jesteś zorientowany/-a na wynagrodzenie, nagrodę zewnętrzną, np. pieniądze, awans.

6 Dziękuję za poświęcony czas!


Pobierz ppt "Motywacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google