Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA Bezpieczeństwo dzieci – nasza wspólna sprawa !!! Spotkanie I.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA Bezpieczeństwo dzieci – nasza wspólna sprawa !!! Spotkanie I."— Zapis prezentacji:

1

2 RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA

3 Bezpieczeństwo dzieci – nasza wspólna sprawa !!! Spotkanie I

4 Jak dbać o bezpieczeństwo? Paragrafy czy relacje? Zdecydowanie relacje - tylko jakie?

5 Dopóki będę ministrem edukacji, nie zgodzę się na to, by rodzice decydowali o tym, jak uczy i wychowuje szkoła. minister Edukacji Narodowej Jerzy Wiatr wypowiedź z 1996r.

6 Rodzice zgodnie ze swoimi przekonaniami powinni angażować się w nawiązanie serdecznego i czynnego kontaktu ze szkołą i nauczycielami,... bo szkoła jest uzupełnieniem wychowania rodzinnego, a jej zadaniem jest zarówno kształcić jak i wychowywać. Rodzice zgodnie ze swoimi przekonaniami powinni angażować się w nawiązanie serdecznego i czynnego kontaktu ze szkołą i nauczycielami,... bo szkoła jest uzupełnieniem wychowania rodzinnego, a jej zadaniem jest zarówno kształcić jak i wychowywać. Jan Paweł II

7

8 Co możemy zrobić? Jak budować relacje? Próbować być partnerami !!!

9 Istotą partnerstwa jest równość lub równorzędność podmiotów określanych jako partnerzy. W partnerstwie wszelkie relacje muszą być symetryczne, w przeciwnym razie jeden z partnerów staje się przedmiotem dla drugiego, jest manipulowany przez drugiego. Partnerstwo to współ – bycie, czyli udział każdego z partnerów w byciu drugiego na zasadzie równorzędności. Istotą partnerstwa jest równość lub równorzędność podmiotów określanych jako partnerzy. W partnerstwie wszelkie relacje muszą być symetryczne, w przeciwnym razie jeden z partnerów staje się przedmiotem dla drugiego, jest manipulowany przez drugiego. Partnerstwo to współ – bycie, czyli udział każdego z partnerów w byciu drugiego na zasadzie równorzędności. M. Sawicki Rozważania o szkole

10 Rodzice i szkoła – podstawa współpracy. RODZICE - są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami swoich dzieci SZKOŁA – wspomaga wychowawczą role rodziny, wypełnia funkcję dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą

11 Szkoła i rodzina jako partnerzy w trosce o bezpieczeństwo dzieci – obszary oddziaływań. bezpieczeństwo w szkolebezpieczeństwo w szkole bezpieczeństwo w drodze do szkołybezpieczeństwo w drodze do szkoły bezpieczeństwo w środowisku lokalnymbezpieczeństwo w środowisku lokalnym bezpieczeństwo w domubezpieczeństwo w domu

12 Jak współpracować dla bezpieczeństwa dzieci? Zasady i działania.

13 1. Zasada aktywności w realizacji celu i wzajemnej motywacji. 1. Zasada aktywności w realizacji celu i wzajemnej motywacji. O bezpieczeństwo naszych dzieci dbamy wspólnie i dobrowolnie. Motywujemy się do nowych działań. O bezpieczeństwo naszych dzieci dbamy wspólnie i dobrowolnie. Motywujemy się do nowych działań. Każdy pomysł jest godzien uwagi. Każdy pomysł jest godzien uwagi.

14 2. Zasada odpowiedzialnego partnerstwa Każdy z nas (rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły) dostrzega swoje obowiązki i prawa wynikające z jego roli, jednocześnie każdy z nas ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci. Każdy z nas (rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły) dostrzega swoje obowiązki i prawa wynikające z jego roli, jednocześnie każdy z nas ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci. Nikt z nas sam nie pokona zła! Nikt z nas sam nie pokona zła!

15 3. Zasada szybkiego przepływu informacji O niebezpieczeństwach, które dostrzegamy w naszym środowisku informujemy innych. Zawsze jest czas na rozmowę indywidualną i wspólną dyskusję. O niebezpieczeństwach, które dostrzegamy w naszym środowisku informujemy innych. Zawsze jest czas na rozmowę indywidualną i wspólną dyskusję. Czas naszej reakcji jest ważny w przypadku zagrożenia! Czas naszej reakcji jest ważny w przypadku zagrożenia!

16 4. Zasada wspólnych oddziaływań. Jako zainteresowani sprawą partnerzy razem określamy cele, podejmujemy decyzje i strategie działania. Jako zainteresowani sprawą partnerzy razem określamy cele, podejmujemy decyzje i strategie działania. Nie jesteśmy wrogami dla siebie! Nie jesteśmy wrogami dla siebie!

17 5. Zasada aktywnej, czynnej współpracy i wspierania się. 5. Zasada aktywnej, czynnej współpracy i wspierania się. Każdy angażuje się w działanie na miarę swoich możliwości. Poszukujemy i dajemy wsparcie innym. Każdy angażuje się w działanie na miarę swoich możliwości. Poszukujemy i dajemy wsparcie innym. Każdy organ państwa i organizacja, która chce nas wspierać jest naszym sojusznikiem ! Każdy organ państwa i organizacja, która chce nas wspierać jest naszym sojusznikiem !

18 WSPARCIE WEWNĘTRZNE Dyrektor szkołyDyrektor szkoły WychowawcaWychowawca Inni nauczycieleInni nauczyciele PedagogPedagog Samorząd UczniowskiSamorząd Uczniowski Inni rodziceInni rodzice ZEWNĘTRZNE Lekarz Policjant Prawnik Terapeuta Instytucje pomocy społ. Przyjaciel

19 Pamiętaj !!! Nie możemy nie dostrzegać zła i niebezpieczeństwa !!! 40 par nauczycielskich uszu i oczu nie zawsze dostrzega niebezpieczeństwo !!! 40 par nauczycielskich uszu i oczu nie zawsze dostrzega niebezpieczeństwo !!! 400 par oczu i uszu uczniowskich widzi i słyszy dużo lepiej !!! 400 par oczu i uszu uczniowskich widzi i słyszy dużo lepiej !!! 800 rodziców – ich wzrok i słuch, to wielka siła w walce o bezpieczną szkołę!!! 800 rodziców – ich wzrok i słuch, to wielka siła w walce o bezpieczną szkołę!!!


Pobierz ppt "RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA Bezpieczeństwo dzieci – nasza wspólna sprawa !!! Spotkanie I."

Podobne prezentacje


Reklamy Google