Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowo Życia Grudzień 2009 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowo Życia Grudzień 2009 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie."— Zapis prezentacji:

1

2 Słowo Życia Grudzień 2009

3 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. (Mt 5,16)

4 […] Światło przejawia się w dobrych uczynkach, świeci tam, gdzie chrześcijanie spełniają dobre uczynki.

5 Może powiesz: przecież nie tylko chrześcijanie spełniają dobre uczynki. Tylu innych pracuje dla postępu, budują domy, występują w obronie sprawiedliwości…

6 Masz rację. Chrześcijanin rzecz jasna czyni, a nawet ma obowiązek czynić to wszystko, ale nie na tym polega jego właściwe zadanie. On powinien spełniać dobre uczynki, ale w nowym duchu w duchu, który sprawia, że żyje już nie on sam, ale żyje w nim Chrystus.

7 Ewangeliście chodzi bowiem nie tylko o pojedyncze akty miłości (takie jak odwiedzanie więźniów, przyodziewanie nagich czy inne dzieła miłosierdzia, odpowiadające potrzebom dzisiejszych czasów), ale o całkowitą zgodność życia chrześcijanina z wolą Bożą, dzięki czemu jego życie staje się jednym wielkim dobrym uczynkiem.

8 Jeżeli chrześcijanin postępuje w ten sposób, staje się niejako przezroczysty, a chwała związana z czynieniem dobra nie przypada jemu, ale Chrystusowi działającemu w nim - Bogu, który przez niego staje się obecny w świecie. Zadanie chrześcijanina polega na tym, aby ukazywać Światło, które w nim zamieszkuje i być znakiem obecności Boga wśród ludzi.

9 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. (Mt 5,16)

10 Jeśli dobre uczynki każdego wierzącego powinny nosić takie właśnie, wyróżniające je znamię, to również wspólnota chrześcijańska zanurzona w świecie powinna posiadać tę samą charakterystyczną cechę: przez swoje życie ukazywać obecność Boga, który jest tam, gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w Jego Imię. Jezus zapewnił Kościołowi tę obecność aż do końca świata.

11 Kościół pierwotny przywiązywał wielką wagę do tych słów Jezusa. Przede wszystkim w trudnych momentach, kiedy na chrześcijan rzucano obelgi i oszczerstwa, Kościół zachęcał ich, aby nie odpłacali złem za zło. Ich postawa życiowa miała być najlepszą bronią przeciw złu, które im zarzucano.

12 W drugim rozdziale listu św. Pawła do Tytusa czytamy: We wszystkim dawaj wzór dobrych uczynków własnym postępowaniem, w nauczaniu okazuj prawość, powagę, mowę zdrową, wolną od zarzutu, ażeby przeciwnik ustąpił ze wstydem, nie mogąc nic złego o nas powiedzieć.

13 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. (Mt 5,16)

14 Również w dzisiejszych czasach przykład życia chrześcijańskiego jest światłem, które zbliża ludzi do Boga. Opowiem ci o pewnym wydarzeniu.

15 Antonietta pochodząca z Sardynii w poszukiwaniu pracy wyjechała do Grenoble we Francji.

16 Była urzędniczką w pewnej instytucji, w której wielu innych nie miało ochoty do pracy. Ponieważ była chrześcijanką i w każdym widziała Jezusa, któremu chciała służyć, pomagała wszystkim, zawsze spokojna i uśmiechnięta.

17 Często ktoś się irytował i podnosząc głos dawał wyraz swojej złości: Skoro tak lubisz pracować, usiądź przy maszynie do pisania i wykonaj także moją pracę.

18 Ona milcząc zapracowywała się. Wiedziała, że nie są źli, prawdopodobnie każdy z nich niesie swój krzyż.

19 Pewnego dnia przełożony, kiedy inni byli nieobecni, zwrócił się do niej, pytając: Proszę mi teraz powiedzieć, jak to się dzieje, że nigdy nie traci pani cierpliwości i zawsze się uśmiecha? Ona, maskując się, odpowiada: Staram się być spokojna, patrząc na sprawy z lepszej strony.

20 Jednak kierownik uderza pięścią w stół i mówi: Nie, tutaj na pewno powodem jest Bóg, inaczej nie byłoby to możliwe!

21 Kilka dni później Antonietta została wezwana do dyrekcji, gdzie dowiedziała się, że będzie przeniesiona do innego biura ażeby – mówił dyrektor – przemieniła je tak jak to, w którym dotychczas pracowała.

22 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. (Mt 5,16)

23 Parola di Vita, pubblicazione mensile del Movimento dei Focolari. Testo di: Chiara Lubich, agosto 1979. Grafica di Anna Lollo in collaborazione con don Placido DOmina (Sicilia - Italia) Questo commento alla Parola di Vita è tradotto in 96 lingue e idiomi, e raggiunge vari milioni di persone in tutto il mondo tramite stampa, radio TV e via internet - per informazioni www.focolare.org Il PPS è tradotto in diverse lingue ed è pubblicato su www.santuariosancalogero.orgAnna LolloPlacido DOminawww.focolare.orgwww.santuariosancalogero.org


Pobierz ppt "Słowo Życia Grudzień 2009 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google