Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Amerykańskie jedzenie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Amerykańskie jedzenie"— Zapis prezentacji:

1 Amerykańskie jedzenie
Dariusz Pytel Marcin Pająk Klasa III D

2 Źródła kuchni amerykańskiej
Na kuchnię Stanów Zjednoczonych największy wpływ mieli imigranci z Afryki, Francji i Meksyku oraz Azjaci. Wiele dań uważanych powszechnie za typowo amerykańskie mogło mieć swoje źródła również w kuchni innych narodów. Oczywiście przez lata receptury były modyfikowane przez amerykańskich kucharzy, tak że są powszechnie podawane jako typowe przykłady Tradycyjnych dań amerykańskich. Styl amerykańskiego jedzenia, a w szczególności podawania i spożywania posiłków, został spopularyzowany na całym świecie.

3 Amerykańskie śniadanie
Śniadanie jada się bardzo obfite a zarazem urozmaicone. Szklanka zimnego soku owocowego lub połówka grejpfruta spożywa się z cereals, tj. produkty mączne lub zbożowe. Mogą to być zwykłe płatki owsiane lub kukurydziane, które podaje się zwykle ze śmietanką i cukrem. Popularne są też gorące bliny z pszennej lub kukurydzianej mąki, polane syropem klonowym tak chętnie lubianym przez Amerykanów. Jada się również ciepłe danie z jajkami, szynką lub bekonem i na samym końcu podawana jest kawa ze śmietanką, bułki, ser i wędlina. Kawę podaje się na ogół rozpuszczalną.

4 Lunch Spożywany zwykle w południe i traktowany właściwie jako drugie śniadanie. Zwykle nikt go nie jada w domu, lecz w restauracji względnie w caffeterii. Jedni ograniczają się do kilku kanapek, szklanki piwa lub filiżanki kawy, inni jedzą sandwicze. Może to być hamburger, płat szynki, indyczej piersi lub duży befsztyk na chlebie. Upraszczając jest to gorące mięsne danie z sosem, lecz na chlebie i paroma listkami sałaty. Lunch kończy się ciastem i filiżanką kawy. Tak wygląda klasyczny lunch. Są oczywiście inne wg. lokalnych czy własnych upodobań. W domu jada się lunche przeważnie zimne. Składają się na to płat mięsa i do tego sałata oraz pomidory, ogórki i avocado. To ostatnie wygląda jak zielona gruszka, ma miąższ tłusty, mazisty o dość dziwnym, mdłym smaku (mimo to lubiany). Kawa i ciasto wszędzie obowiązuje.

5 Kolacja Podstawowym posiłkiem jest kolacja, która nazywa się tu obiadem i składa się przynajmniej z trzech gorących dań. Jedzenie tak obfitych kolacji nie można uznać za zbyt szczęśliwy pomysł, wielu też Amerykanów narzeka na ten zwyczaj. Tradycja jest jednak tak silna, że wątpliwe jest by ktoś odważył się coś zmienić.

6 Świąteczne jedzenie Świętem, związanym tradycyjnie z obfitym jedzeniem jest Wielkanoc. W dniu tym podaje się na obiad szynkę po wirginijsku. Nowy Rok wita się pieczonym indykiem (podobnie jak w Hellowen) lub homarami, serwowanymi w rozmaity sposób. Ważnym świętem jest dzień urodzin Lincolna. W tym dniu obowiązuje uroczysty lecz skromny obiad, przywołujący na pamięć purytańskie obyczaje. Podaje się więc czysty rosół, a potem fasolkę po bostońsku czyli zapiekaną z boczkiem. Także w inne święta przyrządza się specjalne jedzenie. Tak więc na dzień Valentine podaje się kurczaka, na urodziny Waszyngtona - dość skromny obiad, na św. Patryka - ryby do tego piwo a w Mermorial Day urządza się w ogrodzie barbeque. W zależności od finansów mogą to być steki pieczone na węglach lub zwykłe frankfurtery (parówki). Dzień Święta Niepodległości, 4 lipca, na obiad musi być indyk lub łosoś z rusztu. Pozostałe święta nie łączą się specjalnie z tradycją kulinarną. Należy tu wspomnieć Thanksgiving, głównym punktem tego dnia jest jakaś wymyślna zupa (oczywiście z puszki) z podanym pieczonym indykiem i plackiem z dynią. Wszystkie uroczystości rodzinne uświetniane są indykiem i ciastem, może być także cake, czyli tort, koniecznie domowej roboty.

7 Knajpki Jeść w knajpach opłaca się w porze lunchu wówczas ceny są znacząco niższe, w wielu miejscach jest też dostępny bufet (czyli tzw. szwedzki stół – jesz ile zmieścisz). Popularna i smaczna jest też chińszczyzna – najlepsza w Royal Buffet ale również w F&R China buffet i Jin’s Mandarin . Zdecydowanie warty polecania jest Mongolski Grill. Co prawda nie bardzo jest on mongolski, ale ciekawa jest idea. Lubiącym meksykanskie samki można polecić knajpę Cozymel’s. W fastfoodach BurgerKing – polecamy, KFC i Taco Bell, jest fajny zwyczaj darmowych dolewek – pijesz ile chcesz, więc dopłacać za duży napój opłaca się tylko, gdy chcesz go zabrać do samochodu.

8 „Dziwactwa” Żywieniowe
sproszkowana jajecznica, marynowane jaja, marynowane świńskie nogi, słodka herbata w baniakach bekon drobiowy, lód pokruszony na drobne kawałeczki i oblany słodkomdlącym syropem lody o smaku gumy do żucia, wino w torbie z zamontowanym kranikiem wpakowane do pudelka.

9 Potrawy i napoje charakterystyczne dla kuchni amerykańskiej
Apple pie Moon Pie Sloppy joe

10 Hamburger Hot - dog Coca - cola Banana bread

11 Corn Naleśniki z syropem klonowym

12 Spam Bufalo Jambalya

13 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Amerykańskie jedzenie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google