Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Popularne diety- wady i zalety

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Popularne diety- wady i zalety"— Zapis prezentacji:

1 Popularne diety- wady i zalety

2 W naszej prezentacji przedstawimy 10 najpopularniejszych diet oraz ich wady i zalety. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji 

3

4 Dieta 1000 kalorii Dieta zakłada zmniejszenie o około 2/3 dziennej dawki kalorii. Jest różnorodna, ale zakłada włożenia wiele wysiłku. Trzeba skrupulatnie pilnować kalorii każdego produktu! Zalety: Organizm dorosłego człowieka potrzebuje dziennie 3000 kalorii, zmniejszając tę ilość do 1000, spowodujemy, że organizm będzie zużywał zmagazynowany tłuszcz, przy jednoczesnym otrzymywaniu potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Można schudnąć 1kg tygodniowo! Wady: Przy dłuższym stosowaniu może pojawiać się niedobór witamin oraz spowolnienie metabolizmu, przez co sama dieta może nie być już tak skuteczna.

5

6 Dieta Atkinsa Zakazanymi produktami są: pieczywo, kasze, makarony, ryż, ziemniaki. Dozwolone z warzyw są te ubogie w węglowodany. Dieta bazuje na tłustych potrawach: wędliny, jajecznica, smażone mięsa. Zalety: Szybki spadek masy ciała i widoczne spalanie tkanki tłuszczowej. Nie odczuwa się głodu ze względu na wysoką zawartość białka w diecie. Wady: Brak warzyw i owoców przekłada się na śladowe spożycie substancji antyoksydacyjnych , które przeciwdziałają nadmiernym procesom utleniania w organizmie, zapobiegając nowotworom. Dieta, w której przeważa tłuszcz i białko może spowodować podwyższony poziom cholesterolu. Ze względu na wysokie spożycie białka w diecie Atkinsa występuje większe zagrożenie wystąpienia kamicy nerkowej, dny moczanowej, chorób nerek.

7

8 Dieta Cambridge Program diety zakłada spożywanie przez kilka tygodni tylko posiłków z gotowych produktów. Są to na przykład zupy, batony lub koktajle. Energetyczność diety wynosi około 400 – 500 kcal. Zalety: Powoduje bardzo szybki spadek wagi. Jednak pojawiający się efekt jojo nie pozwala tego uznać za jednoznaczną zaletę. Wady: Dieta nie pokrywa zapotrzebowania na składniki odżywcze. Obniża zdolność przemiany materii. Mogą też pojawić się zaparcia. Ponadto nie można uprawiać żadnej aktywności fizycznej, ze względu na zbyt małą energetyczność diety. Nie wolno przyjmować leków, gdyż tak mała ilość pożywienia zaburza ich wchłanianie i może spowodować zaburzenia pracy organizmu.

9

10 Dieta Dukana Program tej diety opiera się na spożywaniu produktów wysokobiałkowych, wyeliminować każe natomiast chociażby pieczywo. Składa się z kilku faz, w tym fazy utrwalania. Zalety: Rzetelne stosowanie się do jej zaleceń pozwala na znaczny ubytek kilogramów, przy czym po zmianie nawyków żywieniowych nie grozi efekt jo-jo. Wady: Jest obciążająca dla organizmu, nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych i witamin. Każdy reaguje na nią inaczej, jednak powikłań może być wiele, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śpiączki. Wedle jej zaleceń stosować ją można tylko 2 razy w życiu.

11

12 Dieta kapuściana Głównym posiłkiem jest specjalnie przygotowana zupa na bazie kapusty włoskiej. Na diecie można być co najwyżej tydzień! Jest bardzo uboga w składniki mineralne. Zalety: Zupa kapuściana jest bardzo łatwa do przygotowania. Ponadto nie czuję się głodu, gdyż można ją spożywać w dowolnych ilościach o każdej porze. Dieta pozwala bardzo szybko schudnąć. Wady: Niska zawartość składników odżywczych spowalnia proces przemiany materii. Nie zaleca się żadnych form aktywności fizycznej. Dieta może obniżyć odporność. Dieta jest monotonna, a to wywołuje chęć spożywania innych posiłków. Często po zakończeniu odchudzania pojawia się efekt jo-jo.

13

14 Dieta kopenhaska Jest to bardzo radykalna i restrykcyjna dieta. Należy skrupulatnie pilnować ustalonych pór posiłków, a w ciągu całego dnia trzeba wypić powyżej dwóch litrów wody. Przeznaczona tylko dla osób absolutnie zdrowych. Nie można stosować jej częściej niż raz na dwa lata! Cała dieta trwa maksymalnie 13 dni. Zalety: Posiłki są łatwe do wykonania. Bardzo szybko widać ubytki w wadze. Pomaga usprawnić przemianę materii oraz wpływa na upodobania smakowe. Wady: Jest uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Dieta wymaga wyrzeczeń, a rezultat nie jest zbyt pewny. Często występuje efekt jojo.

15

16 Dieta Kwaśniewskiego Jest to polski odpowiednik diety Atkinsa. Dieta wywołuje wiele kontrowersji. Najważniejsze miejsce w diecie zajmują tłuszcze zwierzęce. Według doktora Kwaśniewskiego to właśnie one pomagają w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych oraz obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Zalety: Dieta nie zakłada restrykcyjnych ograniczeń. Jest przygotowana specjalnie dla zwolenników mięsnych potraw, którzy nie przepadają za warzywami. Dzięki tej metodzie odchudzania możemy stracić 5 kg miesięcznie. Wady: Stosując tę dietę obciążamy organizm nadmiarem tłuszczów. Dużo tłuszczu spowalnia przemianę materii, a brak białka nie pozwala na pełną regenerację organizmu oraz przyspiesza proces starzenia. Ponadto dieta nie jest zbyt urozmaicona.

17

18 Dieta Montignaca Dieta Montignaca polega na umiejętności prawidłowego komponowania posiłków. Jest to świetny sposób na zdrowe odżywianie. Co ciekawe, w tej diecie dozwolona jest czekolada, ale tylko gorzka o 70% zawartości kakao. Zalety: Dieta pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, ma działanie profilaktyczne w odniesieniu do chorób układu krążenia i niektórych nowotworów. Wspomaga walkę z cellulitem! I jest korzystna dla osób z cukrzycą. Wady: Jest to bardzo skomplikowana dieta. Założenia się rygorystyczne i należy dobrze orientować się w indeksie glikemicznym poszczególnych produktów, a rzeczywista wartość indeksu glikemicznego zależy od wielu czynników, m.in. od składu wcześniej jedzonych produktów czy poziomu aktywności fizycznej, dlatego nie w każdym przypadku można przewidzieć jak organizm zareaguje na dany produkt spożywczy.

19

20 Dieta South Beach Program diety zakłada wyeliminowanie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Proces podzielony jest na trzy etapy. Nie można jeść pieczywa, ryżu, makaronu, ziemniaków, kukurydzy, a nawet marchewki czy owoców! Zalety: Dania są smaczne i różnorodne. Są bogate w wartości odżywcze, więc można uprawiać sport. Wysoka zawartość białka sprawia, że nie odczuwa się głodu. Wady: Wyeliminowanie węglowodanów nie jest zalecane dla osób chcących trwale pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Węglowodany uczestniczą w spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo duża ilość białka obecnego w diecie może obciążać nerki i wątrobę. Nie jest to polecana dieta w polskim klimacie.

21

22 Dieta Zone Nazwana inaczej dietą równowagi hormonalnej. Zaleca się następujący układ: 30% kcal z białek, 40% kcal z węglowodanów i 30% kcal z tłuszczy. Stawia się tu na redukcję węglowodanów. Wartość energetyczna pokarmów wynosi od 1000 do 1200 kcal na dzień. Przerwy między posiłkami powinny wynosić około 5 godzin. Zalety: Jest to sposób na zmianę żywienia na stałe. Dieta nie tylko pomaga w utracie zbędnych kilogramów, ale także zwalcza efekty starzenia oraz poprawia kondycję psychiczną i fizyczną organizmu. Wady: Dieta Zone nie jest zalecana ze względu na brak równowagi kwasowo - zasadowej. Zakwaszenie organizmu może spowodować m.in.: przeciążenie nerek, przyspieszenie procesów starzenia czy zmęczenie

23 bibliografia

24 Dziękujemy za uwagę  Agnieszka Dziwer, Anita Bednarz, Weronika Pluciak. Projekt szkoła z klasą.


Pobierz ppt "Popularne diety- wady i zalety"

Podobne prezentacje


Reklamy Google