Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

…A ? ? Ta niewielka wieś od lat przyciąga wielbicieli azalii, niezwykłych budowli i koni czystej krwi arabskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "…A ? ? Ta niewielka wieś od lat przyciąga wielbicieli azalii, niezwykłych budowli i koni czystej krwi arabskiej."— Zapis prezentacji:

1

2

3 …A ? ?

4 Ta niewielka wieś od lat przyciąga wielbicieli azalii, niezwykłych budowli i koni czystej krwi arabskiej

5

6 Zamek w Mosznej to zadziwiające dzieło nieznanego architekta. Niektórzy nazywają go kaprysem pijanego piekarza, inni polskim Disneylandem lub po prostu kiczem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jedna z najpiękniejszych budowli na Opolszczyźnie.

7

8 Rozkwit zawdzięcza Moszna fortunie Tiele-Wincklerów, pruskich potentatów przemysłowych, którzy kupili posiadłość w 1866 r. Swój dzisiejszy wygląd zamek zyskał po pożarze w 1896 r. Każde skrzydło jest w innym stylu. Najstarsza środkowa część -w barokowym, wschodnia nawiązuje do renesansu, - a zachodnia, najbardziej reprezentacyjna - do stylu gotyckiego - (powierzchnia 7 tys. m kw., kubatura 65 tys. m sześć.). - Jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, w zamku jest 365 pomieszczeń, - czyli tyle ile dni w roku, -a wieżyczek - 99, bo tyle wiosek miał Tiele-Winckler

9

10 . Do ogrodu wychodzimy przez taras, którego strzegą dwa groźne lwy Warto przystanąć na schodach i przyjrzeć się balkonom, wieżyczkom, rynnom.Poukrywały się w nich kamienne żaby, sowy, małpki i dziki.

11

12 Misternie zdobionymi schodami z drzewa sandałowego przechodzimy nad kawiarnią z największym kominkiem w zamku, by wejść do sali balowej ze szklanym sufitem, w której mieści się galeria sztuki (obecna biblioteka-dziś jest tu czytelnia dla kuracjuszy),.

13

14

15

16 jadalnia i palmiarnia z egzotycznymi roślinami.

17

18

19 W 250-hektarowym parku rosną 200-letnie lipy i 300-letnie dęby.

20

21 Piękną aleją lipową z ciągnącymi się wzdłuż niej kanałami w stylu holenderskim i francuskim idziemy wśród rododendronów i azalii,które przyciągają turystów z całej Polski

22

23

24 15 maja rozpoczyna się Muzyczne Święto Kwitnących Azalii.

25

26

27

28 Pałac przetrwał drugą wojnę światową, W 1972 r. został wyremontowany. Dziś jest tu sanatorium Centrum Terapii Nerwic.

29

30

31 Moszna (pow. Krapkowice, gmina Strzeleczki) leży ok. 30 kilometrów od Opola, na trasie w kierunku Prudnika i Głuchołaz.

32 FIGA57


Pobierz ppt "…A ? ? Ta niewielka wieś od lat przyciąga wielbicieli azalii, niezwykłych budowli i koni czystej krwi arabskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google