Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walory miasta Tarnowskie Góry

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walory miasta Tarnowskie Góry"— Zapis prezentacji:

1 Walory miasta Tarnowskie Góry

2 Zabytki Znajduje się tutaj jedna z największych stacji rozrządowych Europy, przewożących ładunki z południa Polski do portów bałtyckich oraz w kierunku Opola i Poznania. W przeszłości ośrodek wydobycia węgla, ołowiu, cynku i srebra.

3 Park Miejski Założony został w 1903 roku w miejscu dawnych dróg wiodących do Starych Tarnowic i Rept. Położony w warpiach (hałdach) będących pozostałością po działających tu w XIX w. kopalniach rud. Zajmuje powierzchnie 21,5 ha. Drzewostan składa się z ok.. 50 gatunków drzew i 10 gatunków krzewów, w większości pochodzenia rodzimego.

4 Kopalnia zabytkowa Jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Fragment ,,labiryntu’’ wykopalisk górniczych, który można zwiedzać od 5 września 1976r. Ma głębokości 40 m znajduje się się trasa turystyczna o długości 1700m. Kształtem przypomina trójkąt, którego wierzchołkami są 3 szyby: ‘’Anioł, ‘’Żmija’’ i ‘’ Szczęście Boże’’. Część szlaku (270-metrowy odcinek) pokonuje się łodziami. Przed zjazdem w podziemia można zobaczyć wystawę minerałów, narzędzia i urządzenia górnicze, a po wyjeździe Skansen Maszyn Parowych.

5

6 Sztolnia Czarnego Pstrąga
Jest to 600metrowy fragment najdłuższej sztolni odwadniającej ‘’Fryderyk’’ (w późniejszym okresie nazywana ‘’Kościuszko’’) Możemy ją zwiedzać od 1957r dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Trasa turystyczna znajduje się miedzy szybami ‘’Ewa’’ i ‘’Sylwester’’. Podczas wycieczki, która odbywa się łodziami możemy podziwiać uroki podziemnego świata: stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

7 Park Repecki Inaczej bukowo-dębowy zajmujący powierzchnie 188 ha -zespól przyrodniczo krajobrazowych. Posiada okazałe dęby i buki również liczne stare świerki, lipy i kasztanowce, w tym ponad 200 drzew o wymiarach pomnikowych.

8 Dom Sedlaczka Wybudowany w XVI w. W 1805r. Kupił go Jan Sedlaczek i urządził w nim winiarnię, która istnieje do dziś. Obecnie na piętrze mieści się Muzeum Miejskie założone w 1958r z przepięknym wystrojem. Muzeum gromadzi przedmioty związane z historią, sztuką, górnictwem kruszcowym i etnografią okręgu tarnogórskiego.

9 Ratusz Wzniesiony w latach Dach wieńczy drewniana wieżyczka, a elewacje zdobią wykute w piaskowcu herby: królestwa pruskiego, cesarstwa niemieckiego, prowincji śląskiej. Na fasadzie umieszczona jest postać gwarka tarnogórskiego, pochodząca z 1959r.

10 Kościół pod wezwaniem Św. Marcina w Starych Tarnowicach
Wybudowany ok. 1400r. Pierwotnie budowla gotycka, ale poprzez przebudowy w 1707r i 1728r nabrał cech barokowych. Wewnątrz znajdują się piękne dekoracje, przedstawiające sceny z życia świętych m.in. Marcina, Jana Nepomucena, Wacława itd. . W świątyni znajduje się malowana na desce jedna z najstarszych kopii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej z II połowy XVII w.


Pobierz ppt "Walory miasta Tarnowskie Góry"

Podobne prezentacje


Reklamy Google