Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Korupcja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Korupcja."— Zapis prezentacji:

1 Korupcja

2 Co to w ogóle jest korupcja?
KORUPCJA - nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.

3 Korupcja polityczna w Polsce i na świecie.
Korupcja polityczna – rodzaj korupcji związany z uczestnictwem w systemie sprawowania władzy (rząd, parlament, partie polityczne, inne wysoko położone jednostki administracji państwa).

4 Mapa korupcji na świecie

5 Korupcja w sporcie Korupcja w sporcie to poważny problem, który powinien zostać rozwiązany na poziomie europejskim - podkreśla Parlament w oświadczeniu pisemnym podpisanym przez 399 europosłów . "Ustawianie meczów i nielegalne zakłady zabijają ducha sportu" - tłumaczy jeden z autorów deklaracji, polski deputowany Tadeusz Zwiefka (Europejska Partia Ludowa). Jak dodaje nie chodzi jedynie o łamanie zasady fair play, ale powiązania ze zorganizowaną przestępczością.

6

7 Kto zwalcza korupcje?

8 CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) – Służba specjalna państwa polskiego, urząd do spraw zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa, działająca na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

9 Loga przeciw korupcji

10 Czy korupcja jest groźna ?
  Korupcja, będąca patologią władzy różnych szczebli (patologią, a nie zasadą), niesie ze sobą wiele negatywnych następstw. Przede wszystkim uderza w równość obywateli, jedną z podstawowych gwarancji zapisanych w konstytucji. Kolejnym skutkiem korupcji jest zachwianie i wypaczenie moralności w społeczeństwie. Czerpanie korzyści prywatnych ze stanowiska publicznego jest czynem zakazanym, potępianym przez społeczeństwo, jednak coraz powszechniejsze i nie zwalczane skutkuje stopniowym akceptowaniem go przez obywateli. Przede wszystkim, jeżeli do obywateli docierają sygnały o zjawisku korupcji wśród elit rządzących, staje się ono zagrożeniem dla demokracji. Władzy zostaje odebrana wiarygodność i legitymizacja, jeśli przestaje ona służyć interesowi publicznemu, a służy interesom nieuczciwych jednostek.

11 Quiz

12 Pytanie 1 Co to jest korupcja?

13 Odpowiedź 1 Korupcja to nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści.

14 Pytanie 2 Kto przeciwdziała korupcji?

15 Odpowiedź 2 Korupcji przeciwdziała CBA.

16 Pytanie 3 Co oznacza skrót CBA?

17 Odpowiedź 3 CBA - Centralne Biuro Anty-korupcyjne.

18 Pytanie 4 Czy istnieje korupcja w sporcie?

19 Odpowiedź 4 Tak

20 Pytanie 5 Jeśli tak to podaj przykłady (korupcji w sporcie).

21 Odpowiedź 5 Piłka nożna (Liga Polska)

22 Pytanie 6 Jak możemy sami przeciwdziałać korupcji?

23 Odpowiedź 6 Zadzwonić pod numer 997

24 Pytanie 7 Jakie są negatywne skutki korupcji?

25 Odpowiedź 7 Korupcja ma znaczący ujemny wpływ na poziom życia obywateli. Rządy mają wtedy tendencje do stosowania zasad, które faworyzują dających łapówki, a nie ogół.

26 Pytanie 8 Co sprzyja rozwoju korupcji?

27 Odpowiedź 8 Brak jasnych przepisów prawnych, biurokratyzacja, duża uznaniowość decyzji urzędniczych, skomplikowane i regulujące zbyt wiele dziedzin życia prawo

28 Pytanie 9 Jaki jest poziom korupcji w Polsce?

29 Odpowiedź 9 od 5 do 5,9

30 Pytanie 10 Podaj nazwy kontynentów, w których poziom korupcji jest największy.

31 Odpowiedź 10 Ameryka Północna i Australia

32 KONIEC DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ 


Pobierz ppt "Korupcja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google