Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KORUPCJA - nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KORUPCJA - nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom."— Zapis prezentacji:

1

2 KORUPCJA - nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji ( rządów złodziei ), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.

3 Korupcja polityczna – rodzaj korupcji związany z uczestnictwem w systemie sprawowania władzy (rząd, parlament, partie polityczne, inne wysoko położone jednostki administracji państwa).

4

5 Korupcja w sporcie to poważny problem, który powinien zostać rozwiązany na poziomie europejskim - podkreśla Parlament w oświadczeniu pisemnym podpisanym przez 399 europosłów. "Ustawianie meczów i nielegalne zakłady zabijają ducha sportu" - tłumaczy jeden z autorów deklaracji, polski deputowany Tadeusz Zwiefka (Europejska Partia Ludowa). Jak dodaje nie chodzi jedynie o łamanie zasady fair play, ale powiązania ze zorganizowaną przestępczością.

6

7

8 Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) – Służba specjalna państwa polskiego, urząd do spraw zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa, działająca na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

9

10 Korupcja, będąca patologią władzy różnych szczebli (patologią, a nie zasadą), niesie ze sobą wiele negatywnych następstw. Przede wszystkim uderza w równość obywateli, jedną z podstawowych gwarancji zapisanych w konstytucji. Kolejnym skutkiem korupcji jest zachwianie i wypaczenie moralności w społeczeństwie. Czerpanie korzyści prywatnych ze stanowiska publicznego jest czynem zakazanym, potępianym przez społeczeństwo, jednak coraz powszechniejsze i nie zwalczane skutkuje stopniowym akceptowaniem go przez obywateli. Przede wszystkim, jeżeli do obywateli docierają sygnały o zjawisku korupcji wśród elit rządzących, staje się ono zagrożeniem dla demokracji. Władzy zostaje odebrana wiarygodność i legitymizacja, jeśli przestaje ona służyć interesowi publicznemu, a służy interesom nieuczciwych jednostek.

11

12 Co to jest korupcja?

13 Korupcja to nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści.

14 Kto przeciwdziała korupcji?

15 Korupcji przeciwdziała CBA.

16 Co oznacza skrót CBA?

17 CBA - Centralne Biuro Anty-korupcyjne.

18 Czy istnieje korupcja w sporcie?

19 Tak

20 Jeśli tak to podaj przykłady (korupcji w sporcie).

21 Piłka nożna (Liga Polska)

22 Jak możemy sami przeciwdziałać korupcji?

23 Zadzwonić pod numer 997

24 Jakie są negatywne skutki korupcji?

25 Korupcja ma znaczący ujemny wpływ na poziom życia obywateli. Rządy mają wtedy tendencje do stosowania zasad, które faworyzują dających łapówki, a nie ogół.

26 Co sprzyja rozwoju korupcji?

27 Brak jasnych przepisów prawnych, biurokratyzacja, duża uznaniowość decyzji urzędniczych, skomplikowane i regulujące zbyt wiele dziedzin życia prawo

28 Jaki jest poziom korupcji w Polsce?

29 od 5 do 5,9

30 Podaj nazwy kontynentów, w których poziom korupcji jest największy.

31 Ameryka Północna i Australia

32 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "KORUPCJA - nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom."

Podobne prezentacje


Reklamy Google