Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy gimnazjaliści wiedzą jak właściwie postępować z odpadami?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy gimnazjaliści wiedzą jak właściwie postępować z odpadami?"— Zapis prezentacji:

1 Czy gimnazjaliści wiedzą jak właściwie postępować z odpadami?
Projekt edukacyjny z biologii

2 Cele projektu - poznanie stanu wiedzy naszych kolegów na temat tematyki odpadowej - zainteresowanie ich problematyką właściwego gospodarowania odpadami - zachęcenie do domowej segregacji odpadów

3 W ramach projektu realizowane były następujące zadania:

4 1. Ankieta Ankieta przeprowadzana była dwukrotnie, na początku i końcu projektu. Pytania: 1. Czy znasz jakieś surowce wtórne? 2. Czy segregujesz odpady? 3. Czy interesuje cię to co się dzieje z odpadami? 4. Czy wiesz co to recykling? 5. Czy w twoim domu segreguje się odpady? 6. Czy wiesz co to odpad opakowaniowy? 7. Czy wiesz co to są opakowania wielomateriałowe? 8. Uważasz, że recykling wpływa na stan przyrody? 9. Czy znasz kolory kontenerów do segregacji odpadów? 10. Czy w Twojej okolicy są takie kontenery? 84% 87% 48% 49% 30% 80% 92% 60% 38% 52% 46% 51% 78% 82% 68% 75% 66%

5 Zmiany (oczywiście zmiany na lepsze) pojawiły się przy pytaniach : -1
Zmiany (oczywiście zmiany na lepsze) pojawiły się przy pytaniach : -1. Czy znasz jakieś surowce wtórne? -2. Czy segregujesz odpady? -4. Czy wiesz co to recykling? -6. Czy wiesz co to odpad opakowaniowy? -7. Czy wiesz co to są opakowania wielomateriałowe? -8. Uważasz, że recykling wpływa na stan przyrody? -9. Czy znasz kolory kontenerów do segregacji odpadów? Wyniki pozostały takie same przy pytaniach: -3. Czy interesuje cię to co się dzieje z odpadami? -5. Czy w twoim domu segreguje się odpady? -10. Czy w Twojej okolicy są takie kontenery?

6 2. Wyszukiwanie informacji na temat odpadów
Odpady stałe - substancje powstałe w wyniku bytowania lub działalności gospodarczej człowieka, nieprzydatne i uciążliwe dla środowiska. Odpady mokre - to odpady organiczne, które trafiać będą na kompostownię np. zepsute warzywa, zużyte chusteczki.

7 Surowce wtórne - to odpady produkcyjne lub zużyte produkty nadające się do ponownego przerobu np. szkło, plastik, papier, miedź, aluminium, stal. Recykling - jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów poprzez segregacje.

8 3. Kontenery Rodzaje kontenerów : biały na szkło bezbarwne, żółty na plastik, czerwony na metal, zielony na szkło kolorowe, niebieski na papier, czarny na odpady organiczne (bioodpady).

9 Kontenery w Radomiu -Sródmieście (od ul. Skłodowskie-Curie do ul. Struga). Jest ich na tym osiedlu około 15

10 4. Listy dla Ziemi Jest to największa akcja ekologiczna w Polsce, polegająca na pisaniu listów, które mają zachęcić nasze rodziny do segregacji i do wszystkiego co pomoże naszej planecie. Przykłady naszych listów :

11

12

13 Przed napisaniem listów trzeba było jednak się przygotować, my obejrzeliśmy film fundacji Arka

14 Tak wyglądało nasze pisanie listów

15 http://listydlaziemi.pl facebook.pl/listydlaziemi

16 5. Zachęcnie uczniów do segregacji
Robliśmy wszystko co w naszej mocy aby to uczynić i udało się tylko w małej części, ponieważ naszą młodzież gimnazjalną mało obchodzi segregacja. Uczniowie w naszym wieku są teraz w tej fazie kiedy nie słuchają nikogo, więc mało mieliśmy w tej sprawie do powiedzenia.

17 6. Plakaty Plakaty wykonane przez nas i zawieszone w szkole :

18 7. Prezentacja projektu Czas projektu: 5 miesięcy (luty-czerwiec) Harmonogram projektu Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Ankieta x Informacje Kontenery Prezentacja

19 Nasz projekt prezentowaliśmy wspólnie z kolegami z klasy IC przed uczniami z Parznic

20 8. Nasza opinia Sądzimy, że projekt można zaliczyć do udanych. Prawie wszystko wyszło tak jak chcieliśmy. Czasem było ciężko, szczególnie z prezentacją końcową, bo staraliśmy się, żeby wyszła ona jak najlepiej. 

21 Czy gimnazjaliści wiedzą jak właściwie postępować z odpadami?
Głównym celem projektu było uzyskanie odpowiedzi na to pytanie. A brzmi ona: teraz tak. Nasza ankieta nie kłamie, uczniowie nauczyli się jak lepiej postępować z odpadami. Miejmy nadzieję, że zapamiętają na całe życie, że śmieci trzeba segregować.

22 Prezentację multimedialną wykonali: -Michał Łepecki -Dawid Kosior

23 W projekcie brali udział uczniowie klasy IIi:
Michał Łepecki Dawid Kosior Kuba Kurowski Kamil Koniuszy Projekt pod kierunkiem pani Ireny Śniarskiej


Pobierz ppt "Czy gimnazjaliści wiedzą jak właściwie postępować z odpadami?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google