Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KILKA SŁÓW O KOMPUTERZE Opracowała: Iwona Kowalik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KILKA SŁÓW O KOMPUTERZE Opracowała: Iwona Kowalik."— Zapis prezentacji:

1

2 KILKA SŁÓW O KOMPUTERZE Opracowała: Iwona Kowalik

3 Komputer jest maszyną elektroniczną, która służy człowiekowi do przetwarzania informacji. Umożliwia wykonywanie skomplikowanych obliczeń, rysunków i projektów, pisanie dokumentów tekstowych, obróbkę zdjęć, filmów i dźwięków. Komputer składa się z wielu elementów, które tworzą razem tak zwany zestaw komputerowy.

4 jednostka centralna monitor klawiatura drukarka głośniki

5 MONITOR Jest to urządzenie umożliwiające natychmiastowy efekt pracy z komputerem. Pozwala na zobaczenie napisanego tekstu, stworzonego rysunku czy efektów pracy z programem.

6 DRUKARKA Drukarka jest urządzeniem, które pozwala przenosić teksty, rysunki, fotografie i inne prace utworzone na komputerze na papier lub inne materiały (np. folia, płótno)

7 KLAWIATURA Klawiatura umożliwia wprowadzanie tekstów do komputera.

8 MYSZ To małe urządzenie ułatwia użytkownikowi pracę z komputerem. Dzięki poruszaniu myszą po płaskiej powierzchni zmienia się położenie kursora na ekranie monitora. Myszka komputerowa jest najczęściej wyposażona w dwa przyciski i kółko do przewijania ekranu, które może również pełnić rolę trzeciego przycisku.

9 SKANER Najczęściej używamy go, gdy chcemy użyć fragmentu tekstu lub ilustracji znajdującego się na stronie książki. Skaner wykonuje zdjęcie tej strony, a użytkownik ma możliwość wykorzystania całej zeskanowanej strony lub jej fragmentu.

10 GŁOŚNIKI i SŁUCHAWKI Urządzenia te pozwalają na słyszenie dźwięku dołączonego do plików komputerowych: dźwięku filmów, utworów muzycznych. Ułatwiają też prowadzenie rozmów przez Internet, np. użytkownikom Skypea – dzięki nim słyszymy innych korzystających z sieci.

11 MIKROFON Urządzenie pozwalające nagrywać dźwięk, który potem użytkownik może obrabiać na komputerze. Pozwala na prowadzenie rozmów z innymi użytkownikami Internetu.

12 CYFROWY APARAT FOTOGRAFICZNY I KAMERA Aparaty i kamery cyfrowe zapisują obrazy podobnie jak zapisywane są obrazy w pamięci komputera. Dzięki temu możemy pracować ze zdjęciami, skracać i łączyć filmy itd.

13 PAMIĘĆ FLASH – PENDRIVE Małe urządzenia, które pozwalają przenosić dane między komputerami. Obecnie coraz częściej mają także funkcję odtwarzacza plików mp3, aparatu cyfrowego czy dyktafonu.

14 Wykonaj ćwiczenie 1.7 ze strony 12. Aby ułatwić sobie pracę C z lekcji 2 z płyty. Wykonaj ćwiczenie 1.7 ze strony 12. Aby ułatwić sobie pracę otwórz ćwiczenie C z lekcji 2 z płyty.

15 PO CO ŁĄCZYMY KOMPUTERY W SIEĆ? Rolą sieci komputerowych jest przesyłanie i dostarczanie informacji, wymiana danych. Dzięki sieci użytkownik może korzystać z danych lokalnego komputera, ale także z komputerów w innych pomieszczeniach, miastach czy kontynentach. Dzięki temu wielu użytkowników może korzystać z udostępnionych baz danych, gier komputerowych czy Internetu. Mogą także obniżać koszty organizacji pracy i nauki korzystając z modemu i drukarki, która służy kilku komputerom połączonym w sieć.

16 PODZIAŁ SIECI ZE WZGLĘDU NA WIELKOŚĆ Sieci lokalne – LAN (ang. Local Area Network)- wszystkie urządzenia są w odległości co najwyżej ok. 1000 metrów, np. znajdują się w jednym budynku. Komputery połączone siecią LAN są zazwyczaj w ramach jednej jednostki organizacyjnej (szkoły, biura, firmy). Komputery dołączone do sieci nazywa się stacjami. Sieci miejskie – MAN (ang. Metropolitan Area Network) – łączą oddzielne sieci lokalne na terenie jednego miasta Sieci rozlegle – WAN (ang. Wide Area Network) – łączą ze sobą wybrane sieci lokalne na większym obszarze Internet (Globalna sieć komputerowa – GAN, z ang. GlobalArea Network)– łączy ze sobą prawie wszystkie sieci na świecie

17 CO TO JEST INTERNET? Internet (dosłownie międzysieć; nazwa pochodzi od ang. inter – między i ang. net – sieć) to sieć komputerowa o światowym zasięgu łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone.

18 KIEDY POWSTAŁ INTERNET? Początki Internetu sięgają końca lat 60- tych. Prace nad Internetem rozpoczęły się w roku 1969 jako projekt o nazwie ARPANET, finansowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Stanów Zjednoczonych. Celem przedsięwzięcia było stworzenie sieci komputerowej, która mogłaby przetrwać atak nuklearny - w przypadku zniszczenia części sieci, łączność pomiędzy pozostałymi jej elementami miała zostać zachowana.

19 W latach osiemdziesiątych zbudowano sieć nowoczesnych, komunikacyjnych linii szkieletowych, łączących duże centra komputerowe, z którymi zaczęły się łączyć regionalne sieci komputerowe. Powstały także pierwsze firmy komercyjne, które oferowały płatny dostęp do sieci, także spoza USA. Pod koniec lat osiemdziesiątych w sieci pracowało już około miliona komputerów. W 1991 roku Polska została przyłączona do Internetu.

20 SKĄD POCHODZI @? Symbol @ został po raz pierwszy zastosowany przez twórcę pierwszego programu e-mail, Raya Tomilsona, który szukał znaku mogącego rozdzielić nazwę osoby czy firmy od nazwy komputera, czyli domeny. Miał to być symbol nie mający zastosowania ani w nazwiskach czy imionach, nazwach i który nie jest literą ani liczbą. Wybrał zatem ten symbol, który nic nie oznaczał, zamierzając go później zmienić. Symbol jednak szybko się przyjął i został do dziś.

21 USŁUGI INTERNETOWE przeglądanie stron – WWW; transfer plików, tym programów – FTP; pocztę elektroniczną – e-mail; grupy dyskusyjne fora dyskusyjne na stronach WWW; Połączenie komputerów w światową się spowodowało powstanie i rozwój wielu usług internetowych. Dostawca usług internetowych, tzw. provider, może nam zaoferować następujące usługi:

22 rozmowy w czasie rzeczywistym – IRC różne komunikatory internetowe, takie jak, Gadu-Gadu czy Tlen; usługi multimedialne – takie jak radio internetowe i telewizja internetowa; telekonferencje; faksowanie; sklepy internetowe.

23


Pobierz ppt "KILKA SŁÓW O KOMPUTERZE Opracowała: Iwona Kowalik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google