Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KILKA SŁÓW O KOMPUTERZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KILKA SŁÓW O KOMPUTERZE"— Zapis prezentacji:

1 KILKA SŁÓW O KOMPUTERZE
Opracowała: Iwona Kowalik

2 Komputer jest maszyną elektroniczną, która służy człowiekowi do przetwarzania informacji.
Umożliwia wykonywanie skomplikowanych obliczeń, rysunków i projektów, pisanie dokumentów tekstowych, obróbkę zdjęć, filmów i dźwięków. Komputer składa się z wielu elementów, które tworzą razem tak zwany zestaw komputerowy.

3 jednostka centralna głośniki monitor klawiatura drukarka

4 MONITOR Jest to urządzenie umożliwiające natychmiastowy efekt pracy z komputerem. Pozwala na zobaczenie napisanego tekstu, stworzonego rysunku czy efektów pracy z programem.

5 DRUKARKA Drukarka jest urządzeniem, które pozwala przenosić teksty, rysunki, fotografie i inne prace utworzone na komputerze na papier lub inne materiały (np. folia, płótno)

6 KLAWIATURA Klawiatura umożliwia wprowadzanie tekstów do komputera.

7 MYSZ To małe urządzenie ułatwia użytkownikowi pracę z komputerem. Dzięki poruszaniu myszą po płaskiej powierzchni zmienia się położenie kursora na ekranie monitora. Myszka komputerowa jest najczęściej wyposażona w dwa przyciski i kółko do przewijania ekranu, które może również pełnić rolę trzeciego przycisku.

8 SKANER Najczęściej używamy go, gdy chcemy użyć fragmentu tekstu lub ilustracji znajdującego się na stronie książki. Skaner wykonuje „zdjęcie” tej strony, a użytkownik ma możliwość wykorzystania całej zeskanowanej strony lub jej fragmentu.

9 GŁOŚNIKI i SŁUCHAWKI Urządzenia te pozwalają na słyszenie dźwięku dołączonego do plików komputerowych: dźwięku filmów, utworów muzycznych. Ułatwiają też prowadzenie rozmów przez Internet, np. użytkownikom Skype’a – dzięki nim słyszymy innych korzystających z sieci.

10 MIKROFON Urządzenie pozwalające nagrywać dźwięk, który potem użytkownik może „obrabiać” na komputerze. Pozwala na prowadzenie rozmów z innymi użytkownikami Internetu.

11 CYFROWY APARAT FOTOGRAFICZNY I KAMERA
Aparaty i kamery cyfrowe zapisują obrazy podobnie jak zapisywane są obrazy w pamięci komputera. Dzięki temu możemy pracować ze zdjęciami, skracać i łączyć filmy itd.

12 PAMIĘĆ FLASH – PENDRIVE
Małe urządzenia, które pozwalają przenosić dane między komputerami. Obecnie coraz częściej mają także funkcję odtwarzacza plików mp3, aparatu cyfrowego czy dyktafonu.

13 Wykonaj ćwiczenie 1. 7 ze strony 12
Wykonaj ćwiczenie 1.7 ze strony 12. Aby ułatwić sobie pracę otwórz ćwiczenie C z lekcji 2 z płyty.

14 PO CO ŁĄCZYMY KOMPUTERY W SIEĆ?
Rolą sieci komputerowych jest przesyłanie i dostarczanie informacji, wymiana danych. Dzięki sieci użytkownik może korzystać z danych lokalnego komputera, ale także z komputerów w innych pomieszczeniach, miastach czy kontynentach. Dzięki temu wielu użytkowników może korzystać z udostępnionych baz danych, gier komputerowych czy Internetu. Mogą także obniżać koszty organizacji pracy i nauki korzystając z modemu i drukarki, która służy kilku komputerom połączonym w sieć.

15 PODZIAŁ SIECI ZE WZGLĘDU NA WIELKOŚĆ
Sieci lokalne – LAN (ang. Local Area Network)-wszystkie urządzenia są w odległości co najwyżej ok metrów, np. znajdują się w jednym budynku. Komputery połączone siecią LAN są zazwyczaj w ramach jednej jednostki organizacyjnej (szkoły, biura, firmy). Komputery dołączone do sieci nazywa się stacjami. Sieci miejskie – MAN (ang. Metropolitan Area Network) – łączą oddzielne sieci lokalne na terenie jednego miasta Sieci rozlegle – WAN (ang. Wide Area Network) – łączą ze sobą wybrane sieci lokalne na większym obszarze Internet (Globalna sieć komputerowa – GAN, z ang. GlobalArea Network)– łączy ze sobą prawie wszystkie sieci na świecie

16 CO TO JEST INTERNET? Internet (dosłownie międzysieć; nazwa pochodzi od ang. inter – „między” i ang. net – „sieć”) to sieć komputerowa o światowym zasięgu łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone.

17 KIEDY POWSTAŁ INTERNET?
Początki Internetu sięgają końca lat 60-tych. Prace nad Internetem rozpoczęły się w roku 1969 jako projekt o nazwie ARPANET, finansowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Stanów Zjednoczonych. Celem przedsięwzięcia było stworzenie sieci komputerowej, która mogłaby przetrwać atak nuklearny - w przypadku zniszczenia części sieci, łączność pomiędzy pozostałymi jej elementami miała zostać zachowana.

18 W 1991 roku Polska została przyłączona do Internetu.
W latach osiemdziesiątych zbudowano sieć nowoczesnych, komunikacyjnych linii szkieletowych, łączących duże centra komputerowe, z którymi zaczęły się łączyć regionalne sieci komputerowe. Powstały także pierwsze firmy komercyjne, które oferowały płatny dostęp do sieci, także spoza USA. Pod koniec lat osiemdziesiątych w sieci pracowało już około miliona komputerów. W 1991 roku Polska została przyłączona do Internetu.

19 SKĄD został po raz pierwszy zastosowany przez twórcę pierwszego programu , Raya Tomilsona, który szukał znaku mogącego rozdzielić nazwę osoby czy firmy od nazwy komputera, czyli domeny. Miał to być symbol nie mający zastosowania ani w nazwiskach czy imionach, nazwach i który nie jest literą ani liczbą. Wybrał zatem ten symbol, który nic nie oznaczał, zamierzając go później zmienić. Symbol jednak szybko się przyjął i został do dziś.

20 USŁUGI INTERNETOWE przeglądanie stron – WWW;
Połączenie komputerów w światową się spowodowało powstanie i rozwój wielu usług internetowych. Dostawca usług internetowych, tzw. provider, może nam zaoferować następujące usługi: przeglądanie stron – WWW; transfer plików, tym programów – FTP; pocztę elektroniczną – ; grupy dyskusyjne fora dyskusyjne na stronach WWW;

21 rozmowy w czasie rzeczywistym – IRC
różne komunikatory internetowe, takie jak, Gadu-Gadu czy Tlen; usługi multimedialne – takie jak radio internetowe i telewizja internetowa; telekonferencje; faksowanie; sklepy internetowe.

22


Pobierz ppt "KILKA SŁÓW O KOMPUTERZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google