Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OPRACOWANIE: Orsik Mirosław, Paweł Hajduk, Bożena

Коpie: 1
ZESTAW KOMPUTEROWY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OPRACOWANIE: Orsik Mirosław, Paweł Hajduk, Bożena"— Zapis prezentacji:

1 OPRACOWANIE: Orsik Mirosław, Paweł Hajduk, Bożena
ZESTAW KOMPUTEROWY OPRACOWANIE: Orsik Mirosław, Paweł Hajduk, Bożena

2 mysz drukarka Jednostka centralna monitor klawiatura

3 Jednostka centralna Napęd CD ROM Napęd dyskietek obudowa

4 Co zawiera płyta główna?
Bardzo ważny element jednostki centralnej. Płyta główna składa się z wielu chipsetów, czyli układów scalonych, których zadaniem jest zapewnienie współpracy poszczególnych komponentów komputera (procesora, dysków twardych, monitora, klawiatury i innych). Co zawiera płyta główna?

5 PROCESOR                                                             Najważniejszy element jednostki centralnej nazywany „sercem” lub „mózgiem” komputera. Gdy komputer jest włączony, procesor pełni funkcję jego „mózgu”, jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji. Wykonuje z dużą szybkością skomplikowane obliczenia arytmetyczne. Szybkość pracy procesora określamy w megahercach (Mhz).

6 pamięć RAM Umieszczone na płycie głównej układy RAM pełnią funkcję pamięci komputera. W pamięci RAM nazywanej pamięcią operacyjną, przechowywane są aktualnie wykonywane programy, dane początkowe dla tych programów oraz wyniki pracy. Dane są przechowywane w pamięci RAM tak długo, jak długo dopływa do niej prąd. Aby dane zachować, należy zawsze zapisać wyniki swojej pracy.Wielkość pamięci mierzona jest w megabajtach (MB). Inne rodzaje pamięci

7 Pamięć tylko do odczytu (stała). Jest to inny rodzaj pamięci niż RAM
Pamięć tylko do odczytu (stała). Jest to inny rodzaj pamięci niż RAM. Z tej pamięci można tylko odczytywać, nie da się w niej nic zapisać. W pamięci stałej producent zapisuje informacje i dane niezbędne dla prawidłowego działania urządzenia. Zawartość ROM jest stała i nie zostaje skasowana po wyłączeniu prądu. ROM BIOS Niewielki program zapisany w pamięci ROM każdego komputera. Testuje on sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny. Po uruchomieniu komputera BIOS sprawdza poprawność działania i konfigurację zainstalowanych urządzeń a następnie wczytuje system operacyjny do pamięci.

8 KARTA DŹWIĘKOWA Karta rozszerzeń pozwalająca na odgrywanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku w formie plików muzycznych. Karty muzyczne umożliwiają także podłączenie do nich głośników, wzmacniacza, mikrofonu oraz urządzeń MIDI

9 KARTA GRAFICZNA Karta rozszerzeń, umieszczona na płycie głównej.Odpowiada za obraz wyświetlany przez monitor. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu. 

10 dysk twardy Dysk twardy to nośnik danych umieszczony w jednostce centralnej. Składa się z jednego lub kilku namagnesowanych talerzy. Talerze obracają się bardzo szybko, a pomiędzy nimi znajdują się głowice odczytu/zapisu. Odczyt lub zapis informacji na dysku odbywa się poprzez te głowice, poruszające się tuż nad powierzchnią dysku. Pojemność dysku mierzy się obecnie w gigabajtach (GB).

11 Monitor Monitor to ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.

12 Klawiatura komputerowa
Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

13 Mysz komputerowa Mysz (z ang. mouse) – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym komputera. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża, a po jego zamianie na postać cyfrową komputer dokonuje zmiany położenia kursora myszy na ekranie. Najczęściej wyposażona jest w kółko do przewijania ekranu.

14 Drukarka Drukarka - urządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).

15 Skaner Skaner – urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej). Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując. Nie jest to więc zwykły czytnik, a czytnik krokowy (np. skaner obrazu nie rejestruje całego obrazu w jednej chwili jak aparat fotograficzny, a zamiast tego rejestruje kolejne linie obrazu - dlatego głowica czytająca skanera przesuwa się lub skanowane medium pod nią). Nazwa skanera jako czytnika przebiegowego, często przenoszona jest na czytniki nieprzebiegowe (np. elektroniczne).


Pobierz ppt "OPRACOWANIE: Orsik Mirosław, Paweł Hajduk, Bożena"

Podobne prezentacje


Reklamy Google