Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSTAWOWY ZESTAW KOMPUTEROWY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSTAWOWY ZESTAW KOMPUTEROWY"— Zapis prezentacji:

1 PODSTAWOWY ZESTAW KOMPUTEROWY

2 Zestaw komputerowy składa się najczęściej z czterech elementów
Zestaw komputerowy składa się najczęściej z czterech elementów. Są to: jednostka centralna, klawiatura, monitor i mysz. Jednostka centralna to skrzynka, do której przyłączamy inne części zestawu komputerowego. Znajduje się w niej płyta główna, dysk twardy, stacja dyskietek i napęd CD-ROM. Monitor to najważniejsze urządzenie wyjściowe. Służy do porozumiewania się z człowiekiem – jego użytkownikiem. Na monitorze komputer wyświetla przebieg swojej pracy, a także jej wyniki.

3 Klawiatura Myszka to uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika. Na klawiaturze komputerowej każde naciśnięcie lub puszczenie klawisza powoduje wysłanie sygnału do komputera. urządzenie wskazujące używane podczas pracy z systemem komputerowym. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Najczęściej wyposażona jest w kółko do przewijania ekranu.

4 Elementy zewnętrzne obudowy
komputera

5 Co jest w środku komputera?
Popatrz na komputer. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób on działa i z czego jest zbudowany? Wiesz już, że działa zgodnie z napisanymi przez programistów programami. Jak myślisz, z czego musi składać się komputer, żeby mógł realizować programy.

6 Mózg komputera - PROCESOR

7 Dysk twardy jest urządzeniem służącym do zapisywania i przechowywania informacji. Możemy powiedzieć, że jest on dla komputera tym, czym dla nas – notatnik, z którego korzystamy przy pisaniu np. wypracowań. Dane zapisane na twardym dysku możemy dowolnie długo przechowywać. Mimo, że dysk twardy znajduje się we wnętrzu jednostki centralnej, zaliczamy go do typów pamięci zewnętrznej komputera.

8 Pamięć komputera

9 Pamięć ROM – stanowi inny typ pamięci wewnętrznej
Pamięć ROM – stanowi inny typ pamięci wewnętrznej. Jest to również układ elektroniczny montowany na płycie głównej. W niej przechowywane są programy służące do uruchomienia komputera po jego włączeniu. Jest ona zapisywana podczas produkcji komputera. Cechą charakterystyczną pamięci ROM jest to, że nie zanika ona po wyłączeniu komputera.

10 Płyta główna To nic innego jak płytka wykonana z laminatu (materiał izolacyjny) z naniesionymi na jej powierzchnię tzw. ścieżkami, przez które płynie prąd do różnych układów elektronicznych. Na niej zamontowane są m.in. procesor pamięci oraz karty We/Wy. Zadaniem płyty głównej jest połączenie ze sobą wszystkich tych układów.

11 KARTA GRAFICZNA Karta rozszerzeń, umiejscawiana na płycie głównej poprzez gniazdo PCI lub AGP, która odpowiada w komputerze za obraz wyświetlany przez monitor. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczba dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu.      Każda karta graficzna składa się z czterech podstawowych elementów: płytki drukowanej, głównego procesora, pamięci wideo i układu RAMDAC (który często jest zintegrowany z procesorem w jednej obudowie)

12 KARTA DŹWIĘKOWA Karta rozszerzeń pozwalająca na odgrywanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku w formie plików muzycznych. Karty muzyczne umożliwiają także podłączenie do nich głośników, wzmacniacza, mikrofonu oraz urządzeń MIDI. Obecnie w prawie każdym pececie znajduje się jakaś karta dźwiękowa. Proces nagrywania nazywany jest samplingiem. Obecnie nawet najtańsze na rynku karty są już 16 bitowe.

13 Zasilacz Dostarcza komputerowi energii, czyli w tym przypadku – niezbędnych napięć elektrycznych, potrzebnych elementom elektronicznym do pracy. Wyposażony jest w wentylator, który chłodzi jego elementy.

14 Aby było możliwe podłączenie do płyty głównej różnych urządzeń zewnętrznych tzw. peryferyjnych – np. monitora, głośników - niezbędne są tzw. Karty Wejścia/Wyjścia. Stanowią one pomost łączący procesor, umieszczony na płycie głównej, z tymi właśnie urządzeniami peryferyjnymi. Każda karta We/Wy ma odpowiednie gniazdo, a urządzenie zewnętrzne – łącze do ich wzajemnego zespolenia. Wszystkie gniazda kart We/Wy są umieszczone i widoczne na tylnej ściance jednostki centralnej. Ich różnorodność sprawia, że nie ma możliwości pomyłki i podłączenia np. monitora do gniada klawiatury. Obecnie stosowane są też uniwersalne gniazda typu USB, które zastępują różne rodzaje gniazd. Możemy do nich podłączyć np. klawiaturę, drukarkę, aparat cyfrowy.

15 Budowa jednostki centralnej

16


Pobierz ppt "PODSTAWOWY ZESTAW KOMPUTEROWY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google