Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa zestawu komputerowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa zestawu komputerowego"— Zapis prezentacji:

1 Budowa zestawu komputerowego
Informatyka Budowa zestawu komputerowego

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się o tym:
jak wyglądał pierwszy komputer oraz kiedy i gdzie go zbudowano; co to jest komputer osobisty; jak jest zbudowany podstawowy zestaw komputerowy; jakie są urządzenia zewnętrzne i do czego służą. Wiedza Uczeń potrafi: wymienić elementy zestawu komputerowego; wymienić najważniejsze elementy znajdujące się w jednostce centralnej; nazwać urządzenia zewnętrzne. Umiejętności określić miejsce stacji dyskietek i napędu CD-ROM w jednostce centralnej; wskazać przycisk służący do włączenia komputera; klasyfikować podstawowe urządzenia wejściowe i wyjściowe i określać ich zastosowanie; objaśnić znaczenie urządzeń znajdujących się w jednostce centralnej.

3 Przegląd zagadnień Czy komputer jest bardzo stary?
Poznajmy się lepiej. Co kryje tajemnicza skrzynka? Urządzenia wejściowe. Urządzenia wyjściowe. pogadanka z uczniami na temat ogólnych zagadnień dotyczących programowania, rozmowa o tym, czy mieli jakieś doświadczenia w programowaniu

4 Czy komputer jest bardzo stary?
Zapewne komputer nie stanowi dla Ciebie tajemnicy, ale czy naprawdę wszystko o nim wiesz? ENIAC; Komputery domowe; Komputer osobisty; Komputer przenośny.

5 ENIAC Pierwszy komputer zbudowali amerykańscy naukowcy w 1946 roku na potrzeby armii. Ważącą blisko 30 ton maszynę nazwano ENIAC i umieszczono w wielkiej hali. ENIAC pracował do 1955 roku. Za pierwszy komputer uznaje się czasami maszynę o nazwie COLOSUS. Początkowo komputery były dużymi urządzeniami przeznaczonymi tylko dla poważnych instytucji.

6 Komputery domowe Dzięki nowym wynalazkom w latach osiemdziesiątych XX wieku pojawiły się małe, tanie i stosunkowo łatwe w obsłudze komputery do prywatnego użytku, tak zwane komputery domowe. W tym czasie najpopularniejsze były komputery Commodore, Atari i Amiga, wykorzystywane głównie do gier.

7 Komputer osobisty Widząc, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się małe komputery, firma IBM wyprodukowała urządzenie zwane Personal Computer w skrócie PC. Często używana jest w naszym kraju spolszczona wersja tego skrótu – PECET.

8 Komputer przenośny Obecnie bardzo popularne stały się komputery przenośne - laptopy. Są one mniejsze i lżejsze od komputera stacjonarnego. Mogą być zasilane baterią, przez co są wygodniejsze w użyciu.

9 Poznajmy się lepiej Nie wszystkie urządzenia podłączane do komputera są niezbędne do jego pracy. Podstawowy zestaw komputerowy zbudowany jest z jednostki centralnej, do której podłączone są pozostałe elementy zestawu. CD – ROM, wyposażony w kontrolkę, która świeci się w czasie odtwarzania płyty CD. Stacja dyskietek. Na jej obudowie, w czasie zapisywania lub odczytywania danych z dyskietki, świeci się kontrolka. Klawiatura – za jej pomocą wydajemy polecenia komputerowi. Do jednostki centralnej podłączamy monitor. Jednostka centralna, klawiatura i monitor są niezbędne, aby użytkownik mógł sprawnie pracować. Myszka nie jest niezbędna do obsługi komputera, jednak bez niej obsługa byłaby znacznie trudniejsza. Myszka ułatwia wydawanie poleceń.

10 Co kryje tajemnicza skrzynka?
Jednostka centralna kryje w sobie wiele urządzeń, które pełnią bardzo ważne funkcje. Poznasz niektóre z nich.

11 Płyta główna Płyta główna, na której zamontowane są różne układy elektroniczne, takie jak: procesor, pamięć ROM i RAM, karta graficzna i inne. Poznasz najważniejsze z nich – czyli te, bez których komputer nie mógłby pracować.

12 Procesor Procesor jest nazywany mózgiem komputera. Wykonuje on operacje zlecone przez użytkownika. Od prędkości jego pracy zależy, jak szybko komputer będzie pobierał informacje z pamięci i wykonywał działania.

13 Pamięć ROM Komputer, podobnie jak człowiek, ma także pamięć. ROM jest pamięcią wewnętrzną, w której przechowywane są programy potrzebne do uruchomienia komputera po jego włączeniu. Jest to pamięć tylko do odczytu. Nie można w niej nic zapisać, a jej zawartość nie znika po wyłączeniu komputera.

14 Pamięć RAM Innym rodzajem pamięci wewnętrznej jest pamięć RAM, zwana pamięcią operacyjną, ponieważ to właśnie z niej korzystamy, wykonując wszystkie operacje na komputerze. Do niej także wczytują się pliki uruchamianych programów. Jej zawartość ginie wraz z wyłączeniem komputera, dlatego nazywana jest też pamięcią ulotną.

15 Karta graficzna Dzięki karcie graficznej, na ekranie monitora widzimy efekt pracy komputera.

16 Dysk twardy Twardy dysk jest tym dla komputera, czym dla ciebie notatnik. Na nim są zapisywane i przechowywane wszystkie informacje. Chociaż znajduje się wewnątrz komputera, zaliczany jest do pamięci zewnętrznej.

17 Stacja dyskietek Stacja dyskietek, to urządzenie służące do zapisu i odczytu dyskietek.

18 CD-ROM W komputerze znajduje się również napęd CD-ROM (może być w tym miejscu także napęd odczytujący płyty DVD lub odpowiednia nagrywarka), przeznaczony do odtwarzania dysków optycznych.

19 Urządzenia wejściowe/wyjściowe
Do jednostki centralnej można podłączyć wiele urządzeń pozwalających sprawnie obsługiwać komputer. Noszą one nazwę urządzeń zewnętrznych lub peryferyjnych. Wszystkie urządzenia zewnętrzne dzielą się na: wejściowe i wyjściowe.

20 Urządzenia wejściowe Urządzenia wejściowe - urządzenia wprowadzające informacje do jednostki centralnej. Klawiatura, to podstawowe urządzenie wejściowe, służące do porozumiewania się z komputerem. Wciskając odpowiednie klawisze, wydajemy komputerowi polecenia, które ma wykonać, a także wprowadzamy tekst i dane. Pracę z komputerem trudno sobie wyobrazić bez myszki, ułatwiającej wydawanie poleceń komputerowi. Klawiatura Mysz

21 Urządzenia wejściowe Skaner Mikrofon
Bardzo przydatnym urządzeniem wejściowym jest skaner. Umożliwia on skopiowanie z kartki dowolnego obrazu, fotografii lub tekstu do komputera. Mikrofon wykorzystywany jest do obsługi programów multimedialnych. Skaner Mikrofon

22 Urządzenia wejściowe Aparat cyfrowy
Bardzo przydatnym urządzeniem wejściowym jest skaner. Umożliwia on skopiowanie z kartki dowolnego obrazu, fotografii lub tekstu do komputera. Mikrofon wykorzystywany jest do obsługi programów multimedialnych. Aparat cyfrowy

23 Urządzenia wyjściowe Urządzenia wyjściowe - wyprowadzają informacje z jednostki centralnej na zewnątrz. Przez te urządzenia komputer przekazuje rezultaty swojej pracy. Monitor to urządzenie wyjściowe wchodzące w skład podstawowego zestawu komputerowego. Aby przenieść wykonaną pracę na kartkę papieru, niezbędna jest drukarka. Czy monitor dotykowy – pozwalający dokonywać wyborów przez naciskanie punktów ekranu – może być urządzeniem wejściowym? Monitor Drukarka

24 Urządzenia wyjściowe Głośniki Słuchawki
Do obsługi programów multimedialnych oprócz mikrofonu bardzo przydatne są głośniki. Można dzięki nim słuchać, na przykład muzyki. Do odtwarzania dźwięków można używać również słuchawek. Głośniki Słuchawki

25 Urządzenia wyjściowe Projektor
Projektor to bardzo przydatne urządzenie w klasie. Nauczyciel może rzucać na powieszony na ścianie duży ekran obraz ze swojego komputera. Projektor

26 Podsumowanie Czy komputer jest bardzo stary? Poznajmy się lepiej.
Co kryje tajemnicza skrzynka? Urządzenia wejściowe. Urządzenia wyjściowe.


Pobierz ppt "Budowa zestawu komputerowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google