Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skutki złego odżywiania się

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skutki złego odżywiania się"— Zapis prezentacji:

1 Skutki złego odżywiania się
Autorzy: Piotr Pałczyński Miłosz Francuziak

2 Skutki złego odżywiania
Otyłość Osteoporoza Cukrzyca Choroby układu krążenia Nowotwory Choroby jelita grubego Kamica żółciowa Próchnica zębów Bulimia, anoreksja Aspekt psychiczny

3 ANOREKSJA Anoreksja to choroba o podłożu psychicznym. Objawia się silną obawą przed utyciem prowadzącą do unikania jedzenia. Osoby chore postrzegają siebie jako dużo grubsze i brzydsze niż są w rzeczywistości, nierzadko czują wstręt do swojego ciała i mają zaniżone poczucie własnej wartości.

4 KAMIENICA ŻÓŁCIOWA Przyczyną występowania kamieni żółciowych jest skład żółci, zaburzenia jej odpływu, infekcja. Powstałe na skutek tego procesu kamienie mogą mieć różny kształt: owalny, nieregularny, okrągły i wielkość od 1 milimetra do kilku centymetrów.

5 TRĄDZIK Trądzik – choroba skóry, której początek występuje w wieku pokwitania. Zaskórniki i grudki, popularnie nazywane pryszczami, są objawem trądziku. Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry.

6 Miażdżyca tętnic Miażdżyca tętnic (łac. atheromatosis, atherosclerosis) jest przewlekłą chorobą, polegającą na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic (łac. Arteriosclerosis)

7 Otyłość Otyłość to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Za otyłość uważa się (med. stwierdza) jeżeli tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25% u kobiet.

8 CUKRZYCA Rys. serce osobnika chorego na cukrzycę. Cukrzyca (łac. diabetes mellitus) to wywołane różnymi przyczynami schorzenie metaboliczne, charakteryzujące się przewlekłym podwyższonym stężeniem glukozy we krwi (hiperglikemią). Przyczyną choroby jest defekt wydzielania i (lub) działania insuliny

9 PRÓCHNICA ZĘBÓW Próchnica zębów to choroba bakteryjna zębów powodująca uszkodzenie tkanek zęba. W konsekwencji może prowadzić do utraty zęba lub zapalenia otaczających go tkanek. W ekstremalnych przypadkach może być źródłem zakażenia odległych narządów (typowym przykładem jest zapalenie tęczówki oka).

10 ASPEKT PSYCHICZNY Bez wątpienia skutkiem złego odżywiania się jest aspekt psychiczny. Człowiek, który ma nadwagę, źle się odżywia, bądź wręcz przeciwnie choruje na anoreksję, może załamać się psychicznie, odseparować się od rzeczywistości.

11 CIEKAWOSTKA Dlaczego uwielbiamy słodycze? Słodycze sprawiają, że czujemy się dobrze, gdyż podnoszą w mózgu poziom serotoniny, związku poprawiającego nastrój. Jeśli zjadamy deser po obiedzie, to "nasycone" jedzeniem komórki w całości przekształcają go w cholesterol. Jeśli już mamy zjeść coś słodkiego, to najlepiej po wysiłku fizycznym lub gdy jesteśmy głodni. Poziom glukozy wzrośnie, ale nie przekroczy normy. Jeśli czujemy głód, to nawet lepiej zjeść jeden mały batonik niż kilka białych bułek, które spowodują znacznie większy skok glukozy. Nie musimy się natomiast obawiać jedzenia owoców. Obecny w owocach błonnik spowalnia uwalnianie glukozy do krwi.

12 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!!! KONIEC DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!!!


Pobierz ppt "Skutki złego odżywiania się"

Podobne prezentacje


Reklamy Google