Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NADWAGA Anna Dziedzic.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NADWAGA Anna Dziedzic."— Zapis prezentacji:

1 NADWAGA Anna Dziedzic

2 Co to jest nadwaga? Nadwaga/Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowana nadmiernym wytwarzaniem energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej.

3

4 BMI BMI (Body Mass Index) czyli Wskaźnik Masy Ciała charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

5 Wskaźnik Masy Ciała obliczamy wg poniższego wzoru:

6

7 WHR WHR (Waist to Hip Ratio) - czyli Stosunek Obwodu Talii Do Obwodu Bioder jest stosowany do określenia rodzaju otyłości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.

8 Otyłość ogólnie dzielimy na dwa główne typy:
typu jabłkowego (otyłość brzuszna) – spotykana częściej u mężczyzn i kobiet po menopauzie. Znacznie groźniejsza dla zdrowia, gdyż zwiększa się ryzyko wielu chorób. typu gruszkowego (otyłość pośladkowo-udowa) – spotykana częściej u kobiet, z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud, mniej ryzykowna jeśli chodzi o ryzyko chorób.

9 Różnice częstości występowania powyższych typów otyłości, w zależności od płci, wynikają z różnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi i genetycznymi.

10 Interpretacja wyników: Dla kobiet
WHR > 0,8 – świadczy o otyłości typu "jabłko" WHR < 0,8 – świadczy o otyłości typu "gruszka„ Dla mężczyzn WHR > 1 – świadczy o otyłości typu "jabłko" WHR < 1 – świadczy o otyłości typu "gruszka"

11 Skutki Otyłość w krajach wysokorozwiniętych stanowi problem społeczny, a w przyszłości może przyjąć rozmiary epidemii i uważana jest za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych rozwiniętych społeczeństw.

12 Choroby i objawy zwiazane z otyloscia:
nadciśnienie tętnicze zawał serca i mózgu wylew zwyrodnienia kręgosłupa choroby nerek miażdżyca większe tendencje do nowotworów rozstępy

13 Przyczyny otylosci Najczęstszą przyczyną powstawania otyłości jest przekarmianie (zbyt duża wartość energetyczna pożywienia w stosunku do zapotrzebowania organizmu). Czynniki genetyczne – mogą odgrywać rolę w powstaniu otyłości lub zwiększać podatność na jej rozwój. Czynniki biologiczne – również odgrywają rolę w powstaniu otyłości. Uszkodzenie niektórych narządów może powodować rozwój otyłości. Dochodzi wtedy do nadmiernego przyjmowania pokarmów. Czynniki farmakologiczne – do leków, których przyjmowanie może prowadzić do zwiększenia masy ciała należą leki przeciwdepresyjne, leki przeciwlękowe, leki psychotropowe, przeciwpadaczkowe i insulina. Czynniki psychologiczne – takie jak zaburzenia nastroju mogą być przyczyną powstawania nadwagi. Osoby chore na depresję uczą się, że jedząc mogą częściowo zmniejszać jej objawy, poprzez dostarczenie krótkotrwałej przyjemności.

14 Jak z nia walczyc? Żaden preparat odchudzający nie pomaga wszystkim, a przynajmniej nie w takim samym stopniu. Mieszanki ziołowe zawierają zazwyczaj substancje przeczyszczające i moczopędne. Czyszczą jelita z zalegających resztek, a organizm pozbawiają wody. Przyspieszają przechodzenie pokarmu przez jelita. Dietetycy przestrzegają, że preparaty odchudzające nie są w stanie szybko i trwale pozbawić nas tkanki tłuszczowej, mogą być stosowane jako wspomaganie odchudzania. Lekarze z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają, aby preparatami w proszku zastępować najwyżej jeden posiłek.

15 Zwykłe ćwiczenia gimnastyczne czy aerobik dla osób otyłych są często niewykonalne. Dlatego najlepiej, by rodzaj wysiłku fizycznego wspomagającego dietę dopasował lekarz. Często poleca się aquaaerobik - w wodzie łatwiej wykonywać ćwiczenia, gimnastyka jest też mniejszym obciążeniem dla stawów.

16 Najlepszym sposobem na zwalczenie nadwagi jest zminimalizowanie niezdrowych tłuszczów w diecie i dużo ruchu.

17

18 Quizz Jakie typy otyłości wyróżniamy?
Jaki jest wzór na obliczanie BMI? Jakie są najlepsze sposoby na zwalczenie nadwagi?

19 Odpowiedzi Typ gruszkowy i jabłkowy. Waga / wzrost2
Ograniczenie niezdrowych tłuszczów i ruch.


Pobierz ppt "NADWAGA Anna Dziedzic."

Podobne prezentacje


Reklamy Google