Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mgr Anna Grygny. ANOREKSJA, jadłowstręt psychiczny (z greckiego an. Zaprzeczanie, órexis – pożądanie, apetyt, łaknienie) oznacza brak łaknienia (apetytu).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mgr Anna Grygny. ANOREKSJA, jadłowstręt psychiczny (z greckiego an. Zaprzeczanie, órexis – pożądanie, apetyt, łaknienie) oznacza brak łaknienia (apetytu)."— Zapis prezentacji:

1 mgr Anna Grygny

2 ANOREKSJA, jadłowstręt psychiczny (z greckiego an. Zaprzeczanie, órexis – pożądanie, apetyt, łaknienie) oznacza brak łaknienia (apetytu). Jest to zespół występujący w wieku młodzieńczym; polegający na świadomym ograniczaniu przyjmowania pokarmu w celu osiągnięcia szczupłej sylwetki, co prowadzi do znacznego zmniejszenia masy ciała, a nawet do skrajnego wyniszczenia organizmu. Choroba ta dotyczy głównie dziewczyn (95%) w wieku 13-14 i 18-19 lat. Częstsza zachorowalność dziewczyn niż chłopców jest wywołana różnicami w dojrzewaniu fizycznym. U chłopców przybieranie na wadze w okresie dojrzewania przejawia się głównie w rozwoju mięśni (co kojarzy się z siłą i władzą), natomiast u dziewczyn tkanki tłuszczowej (w społeczeństwie lansującym szczupłą sylwetkę jest to odbierane negatywnie). Trudno ustalić początek choroby, gdyż ograniczanie ilości i jakości pokarmów następuje stopniowo.

3 znaczna utrata wagi ciała w krótkim czasie; dążenie do osiągnięcia minimalnej wagi ciała w krótkim czasie przy równoczesnym ciągłym narzekaniu na otyłość; blokowanie uczucia głodu – nieprzyznawanie się do głodu; spędzanie większości czasu w samotności, izolowanie się od grupy; obsesyjne wykonywanie ćwiczeń fizycznych; zatrzymanie trzech kolejnych miesiączek; wszechstronna kontrola własnego zachowania, z wręcz fanatyczną koncentracją na nauce.

4 a) Zmiany patofizjologiczne: niskie nieregularne tętno, niskie ciśnienie krwi; hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi); hipotermia (obniżenie ciepłoty ciała); zatrzymanie miesiączkowania; zwiększona łamliwość kości (zrzeszotowacenie kości); zaburzenia w pracy nerek, odwodnienie organizmu; wiewiórcza twarz – obrzęk gruczołów ślinowych, pucułowatość w okolicy kości policzkowych, odstające uszy; skórę pokrywa meszek (jak u wcześniaka); zawroty głowy; skargi na zmęczenie, bóle mięśni; zaburzenia układu pokarmowego w postaci nieumiejętności wchłaniania się pokarmu; b) Powikłania psychologiczne: stany euforii (na początku choroby) przechodzące w apatię, rozdrażnienie, depresję; zaniżona samoocena; nadmierna drobiazgowość i samokontrola; dystansowanie się do najbliższego otoczenia, postawa wrogości wobec najbliższych.

5 BULIMIA (z greckiego bou-limia dosłownie krowi głód) – żarłoczność psychiczna. Polega na okresowym objadaniu się, a następnie używaniu środków przeczyszczających i wywoływaniu wymiotów.

6 objadanie się słodkimi, wysokokalorycznymi potrawami, pożywienie jest najczęściej chciwie połykane; poczucie braku kontroli podczas objadania się – nie wiem co jem, nie wiem jak jem; szybkie opróżnianie żołądka poprzez regularne wywoływanie wymiotów, stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych; co najmniej dwie sesje objadania się i przeczyszczania na tydzień przez trzy miesiące; trwała, przesadna troska o masę i wymiary ciała.

7 a) Powikłania medyczne: odwodnienie organizmu i brak równowagi elektrolitycznej (brak potasu i magnezu); postępujące uszkodzenie nerek; hipoglikemia; refluks (odwrócona perystaltyka górnego odcinka przewodu pokarmowego); arytmia serca; blizny na grzbiecie dłoni; poważne schorzenia dziąseł i zębów zawroty głowy; zmęczenie, bóle mięśni i gardła; b) Powikłania psychologiczne: poczucie podporządkowania się jedzeniu; poczucie samotności w grupie; zaburzenia obrazu własnej osoby; cechy uzależnienia; utrata panowania nad sobą; zmienność nastrojów; uzależnienie np. od środków uspokajających, kokainy, alkoholu.

8 Leczenie tego typu zaburzeń jest bardzo trudne. Istnieje wiele form psychologicznych takich jak: terapia rodzinna, indywidualna, modyfikacji zachowań, psychofarmakologiczna, grupowa, szpitalna, środowiskowa, ale żadna z nich nie daje w pełni pożądanego wyniku. Nawet, gdy wyniki terapii są pozytywne, to są to okresy krótkotrwałe, gdyż takie zaburzenia jak anoreksja i bulimia mają tendencję do nawrotów. Celem terapii jest nie tylko doprowadzenie do zmian nawyków żywieniowych, ale rozwiązanie problemów, które stały się przyczyna wystąpienia tych zaburzeń.


Pobierz ppt "Mgr Anna Grygny. ANOREKSJA, jadłowstręt psychiczny (z greckiego an. Zaprzeczanie, órexis – pożądanie, apetyt, łaknienie) oznacza brak łaknienia (apetytu)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google