Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Od początku istnienia chrześcijaństwa rodziła się i utrwalała pątnicza tradycja. a) Już św. Paweł Apostoł spieszył z pielgrzymką do Jerozolimy na święto.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Od początku istnienia chrześcijaństwa rodziła się i utrwalała pątnicza tradycja. a) Już św. Paweł Apostoł spieszył z pielgrzymką do Jerozolimy na święto."— Zapis prezentacji:

1

2 Od początku istnienia chrześcijaństwa rodziła się i utrwalała pątnicza tradycja. a) Już św. Paweł Apostoł spieszył z pielgrzymką do Jerozolimy na święto Pięćdziesiątnicy (Dz 20, 16; 24, 11). b) Celem pielgrzymowania stały się miejsca związane z kultem męczenników i ich relikwii (szczególnie od III w.), c) ośrodki związane z kultem pustelników i rozwijającym się monastycyzmem (od końca III w.), d) Ziemia Święta oraz miejsca związane z kultem Męki Pańskiej i wizerunkami Chrystusa (zwłaszcza od IV w.), e) ośrodki związane z kultem maryjnym i czcią cudownych wizerunków Matki Bożej (zwłaszcza od V w.), f) XI-XII wiek – najczęściej pielgrzymowano do Jerozolimy, Rzymu, Santiago de Compostela.

3 Przy budowaniu oferty pielgrzymkowej istotna jest znajomość oddziaływania miejsc pielgrzymkowych. Na przestrzeni historii wykształcały się ośrodki pielgrzymkowe i sanktuaria o rozmaitym zasięgu: a) lokalnym, regionalnym (diecezjalnym) np. Góra św. Anny, Svaty Kopecek, b) ponadregionalnym, krajowym (narodowym) np. Kalwaria Zebrzydowska, Svata Hora - Pribram, c) międzynarodowym i światowym np. Częstochowa, Fatima, Valehrad.

4

5 a) Poznawczy – historyczno-turystyczny b) Religijny, duchowy

6 zamiłowanie do podróży chęć zaspokojenia ciekawości i poznania nowych miejsc pragnienie niezwykłych przeżyć poznawanie zabytków chrześcijańskiej kultury doświadczenie wspólnoty z innymi ludźmi

7 udział w aktach kultu ( liturgii ) korzystanie z duchowych darów (sakramenty święte, słowo Boże, odpusty, łaski związane z danym miejscem) przeżywanie wspólnoty religijnej pobożność

8

9 a) Przewodniki/informatory uwzględniające adresy, telefony, maile, godziny liturgii w kościołach, sanktuariach, godziny otwarcia, główne uroczystości patronalne b) Strony internetowe miast, regionów z uwzględnieniem tras i miejsc pielgrzymkowych c) Mapy d) Sieć noclegowa ( hotele, pensjonaty, kwatery prywatne ) e) Oznakowania miejsc religijnych ( pielgrzymkowych)

10 Inne są cele wyjazdów. Wycieczka – cel poznawczy Pielgrzymka – cel poznawczy + duchowy

11 a) Pielgrzymami to nie tylko osoby w podeszłym wieku ( emeryci ), ale osoby młode, całe rodziny, często ludzie zajmujący wysoką pozycję w społeczeństwie. Uzależnione jest to od pory roku tzn. w okresie ferii, wakacji spotykamy rodziny z dziećmi, nauczycieli, wczesną wiosną i jesienią pielgrzymują osoby starsze. b) ludzie dobrze sytuowani szukający odizolowania od szumu świata, chwili zastanowienia się, dokonania przemyśleń. c) osoby wierzące, poszukujące, ale nie koniecznie praktykujące, jednak identyfikujące się z Kościołem.

12 a) Udział w codziennej liturgii ( Eucharystii ), w codziennych modlitwach b) Budowanie wspólnoty w grupie pielgrzymkowej c) Znajomość przez przewodnika nie tylko wiedzy historycznej, ale żywotów świętych, historii Kościoła, objawień etc.

13 a) Czasopisma katolickie: - Katolicki Tygodnik Niedziela, - Gość Niedzielny, - Przegląd Katolicki, - Szlaki pielgrzyma, b) katolickie rozgłośnie radiowe, c) Targi kościelne - Sacro Expo – wyposażania kościołów – uczestnikami są głównie księża z całej Polski, - Wydawców katolickich, d) broszury i informatory o miejscach świętych w Czechach.

14 a) nowe miasto–Krnov – w programie Sanktuaria Czech b) promocja miejsc religijnych w Czechach i na Morawach


Pobierz ppt "Od początku istnienia chrześcijaństwa rodziła się i utrwalała pątnicza tradycja. a) Już św. Paweł Apostoł spieszył z pielgrzymką do Jerozolimy na święto."

Podobne prezentacje


Reklamy Google