Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego drzewo jest naszym przyjacielem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego drzewo jest naszym przyjacielem"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego drzewo jest naszym przyjacielem
Dlaczego drzewo jest naszym przyjacielem? Dlaczego las jest naszym przyjacielem?

2 Każdy gatunek drzewa jest bezcenny dla człowieka.
Drzewa rosnące w sadzie, ogrodzie, lesie czy parku są dla nas bogactwem wykorzystanym w każdej dziedzinie życia. Spełniają wiele funkcji i niczym nie można ich zastąpić. Postaramy się przybliżyć choć kilka z nich

3 DRZEWO PARK OGRÓD SAD LAS

4 OGRÓD Drzewa są cenną ozdobą naszych ogrodów, stwarzają atmosferę do odpoczynku po szkole czy pracy, a w słoneczne upalne dni dają miły przyjemny cień.

5 SAD Sad – uprawa drzew owocowych. A wszyscy wiemy, że owoce to bezcenne źródło witamin i minerałów bardzo ważnych dla naszego zdrowia! Jakie najczęściej drzewa uprawiamy w polskich sadach? jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, - śliwy.

6 LAS Las tworzą zwarte skupiska drzew, krzewów wraz ze światem zwierzęcym dla którego drzewa te są naturalnym środowiskiem życia. Wyróżniamy lasy liściaste, iglaste i mieszane. Lasy państwowe w Polsce są majątkiem nas wszystkich i wszyscy możemy z nich korzystać. Możemy tam odpoczywać, zbierać grzyby, uprawiać sporty…

7 PARK Teren zadrzewiony, rekreacyjny, bogaty w roślinność.
W miastach mamy do czynienia z parkami miejskimi, na niewielkim obszarze – w których rozplanowane są alejki spacerowe. Mamy też do czynienia z parkami krajobrazowymi lub narodowymi, które tworzone są na dużym obszarze w celu ochrony pewnych gatunków roślin i zwierząt. Suwalski Park Narodowy Tatrzański Park Narodowy

8 BUDOWA LASU Las nie składa się z samych drzew.
W polskich lasach występują 4 podstawowe warstwy lasu: Korony drzew Podszyt (krzewy i młode drzewka) Runo (rośliny zielne, grzyby, borówki) Ściółka (opadłe liście, gałęzie, nasiona). Czy wiesz, że…? W Polsce dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, którą leśnicy nazwali królową polskich lasów.

9 KORZYŚCI PŁYNĄCE Z LASU

10 DRZEWA TO ŹRÓDŁO TLENU TLEN
…a tlen to nasze życie, zatem śmiało możemy stwierdzić, że żyjemy dzięki drzewom! CO2 woda CZY WIESZ ŻE…? Puszcza Amazońska (Ameryka Pd.) jest nazwana „zielonymi płucami świata”, ponieważ największa produkcja tlenu następuje właśnie tutaj. Jest to największy obszar leśny na świecie.

11 DRZEWA DAJĄ SCHRONIENIE ZWIERZĘTOM
dudek dzięcioł świergotek drzewny

12 borsuk dzik sarna wiewiórka

13 żmija zygzakowata ropucha szara … i wiele innych gatunków zwierząt… lis

14 DARY LASU grzyby drewno jagody …ale to nie wszystko…

15 Drewno to opał na zimę.

16 Produkcja mebli

17 Budownictwo

18 Produkcja kosmetyków – w kosmetologii wykorzystuje się praktycznie wszystkie części drzewa w zależności od tworzonego produktu – zarówno liście, korę, olejki, kwiaty, korzenie. Odpowiednio przetworzone wykazują cenne właściwości dla skóry, włosów, paznokci oraz w aromaterapii.

19 Produkcja leków – olejki z drzewa, wyciągi z korzeni, kory, napary z liści i wiele innych, ma zastosowanie w produkcji leków. W zależności od schorzenia wykorzystuje się odpowiednie gatunki drzew. Przykłady: Sok z brzozy brodawkowatej -przyspiesza przemianę materii, wzmacnia organizm, wspomaga leczenie stanów zapalnych nerek, pęcherza moczowe Sosna - Odwary z pączków, igieł lub zielonych szyszek stosowano do leczenia szkorbutu, puchliny wodnej, reumatyzmu, bólów zębów, artretyzmu, gruźlicy, chorób skóry itp,.

20 Do produkcji papieru.

21 Funkcja rekreacyjna lasu.
Lasy to idealne miejsca na rodzinne czy szkolne wycieczki, wspaniałe miejsce na spacery. Stwarzają warunki do wypoczynku jak też uprawiania sportu np. jazda na rowerze.

22 Drzewa sadzone przy drogach chronią
przed kurzem i hałasem.

23 Boże Narodzenie nie byłoby tak wspaniałym świętem, gdyby nie piękne choinki w domach, sklepach i na ulicach.

24 Kto chroni las? Leśnicy, chcąc zachować trwałość lasu, pracują nad utrzymaniem lub poprawą warunków życia nie tylko roślin, ale i zwierząt, szczególną uwagę zwracając na zwierzęta chronione, zagrożone oraz uważane za pożyteczne, na przykład mrówki i inne owady drapieżne, płazy, gady, ptaki, nietoperze i inne ssaki. Sadzenie drzewek

25 Kto jeszcze chroni las? Czy wiesz, że…
Płazy i gady, zjadając owady, również regulują ich liczebność. Np. rzekotka drzewna poluje na owady w koronach drzew. Ptaki owadożerne np. sikorki, oraz ssaki żywiące się owadami np. nietoperze, jeże również chronią drzewa. Zjadają owady, które niszczą las. Dziki szukając pokarmu ryją w ziemi, przy okazji spulchniają glebę, zjadają pędraki, ograniczając liczbę szkodliwych owadów w lesie, są więc pożyteczne

26 Ty również możesz chronić las
Ty również możesz chronić las! Pamiętaj, abyś w lesie odpowiednio się zachowywał!

27

28 ZAPAMIĘTAJ! KAŻDE DRZEWO TO SKARB, WIĘC DBAJ O NIE !!!

29 CIEKAWOSTKI Generał Sherman (General Sherman) - To drzewo z gatunku mamutowiec olbrzymi, nazywany również sekwoja olbrzymia i jest to największe rosnące drzewo pod względem objętości pnia - obwód pnia przy ziemi 31,3 m, maksymalna średnica 11,1 m.

30 Czy wiesz, że… Leśniczy budują schrony dla nietoperzy. Tak wygląda schron… …a tak budka dla ptaków.

31 Sosna jest dominującym gatunkiem lasów w Polsce.
Nie jest wymagająca, zatem rośnie wszędzie, na każdej glebie. Jest bezcennym drzewem, które znalazło zastosowanie w produkcji leków, kosmetyków, produkcji mebli, okien, drzwi, podłóg, papieru.

32 Do najstarszych drzew zalicza się BAOBABY
Do najstarszych drzew zalicza się BAOBABY. Również pnie tych drzew zalicza się do najgrubszych na świecie. Baobaby rosną wyłącznie w Afryce.

33 BAOBABY AFRYKAŃSKIE

34 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ kl. Ia gimnazjum


Pobierz ppt "Dlaczego drzewo jest naszym przyjacielem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google