Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: Anna Rybarczyk. Budowa lasu jest zróżnicowana. W zależności od nasłonecznienia i wilgotności gleby rosną różne rośliny. Tam gdzie jest niewiele.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: Anna Rybarczyk. Budowa lasu jest zróżnicowana. W zależności od nasłonecznienia i wilgotności gleby rosną różne rośliny. Tam gdzie jest niewiele."— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: Anna Rybarczyk

2 Budowa lasu jest zróżnicowana. W zależności od nasłonecznienia i wilgotności gleby rosną różne rośliny. Tam gdzie jest niewiele światła, ale bardzo duża wilgotność, rośliny zielone są małe i drobne. W nieco wyższej partii lasu, gdzie częściej dociera słońce rosną krzewy i młode drzewa. Najwyższe partie lasu stanowią drzewa.

3 Warstwy lasu Wysokie drzewa Podszyt Runo leśne

4 Wysokie drzewa Najwyższą warstwę lasu tworzą wysokie drzewa: dęby, buki, brzozy, sosny, jodły, modrzewie, świerki. Ich korony zatrzymują najwięcej światła i opadów atmosferycznych. W tej warstwie lasu ptaki znajdują schronienie i budują gniazda.

5 Drzewa iglaste Sosna Kora szarobrązowa. Igły wyrastają po 2 z krótkopędu. Szyszki są kuliste. Jodła Igły płaskie od spodu z białymi paskami. Szyszki stoją ku górze, dojrzałe rozsypują się.

6 Drzewa liściaste Jarząb Ma charakterystyczne czerwone owoce zebrane w baldachimy. Brzoza Ma białą korę. Liście kształtem zbliżone do trójkąta.

7 Podszyt Średnią warstwę lasu, czyli podszyt stanowią małe drzewa i krzewy, takie jak: leszczyna, jałowiec, czarny bez, kalina i malina. Żyje w nich dużo owadów będących pokarmem dla ptaków.

8 Krzewy Czarny bez drzewo o kremowych kwiatach i czarnych owocach. Czeremcha Krzew ma białe kwiaty, zwisające, zebrane w grona. Owoce są czarne, a później czerwone.

9 Runo leśne Najniższą warstwę, zwaną runem leśnym, tworzą: paprocie, mchy, borówki, grzyby i rośliny zielne. Rośliny te lubią cień i wilgoć. W nich znajdują schronienie żaby, zaskrońce i motyle.

10 Paprocie Orlica Paproć o potrójnie pierzastych liściach. Tworzy gęste zarośla. Paprotka zwyczajna Liście wyrastają pojedynczo. Na spodniej stronie znajdują się żółte zarodniki.

11 Mchy Mech torfowiecMech płonnik

12 Grzyby Borowik szlachetny Muchomor czerwony

13 Podsumowanie Warstwy lasu Wysokie drzewaPodszytRuno leśne Drzewa iglaste Drzewa liściaste. Młode drzewa i krzewy Mchy, paprocie, grzyby, rośliny zielne.


Pobierz ppt "Opracowała: Anna Rybarczyk. Budowa lasu jest zróżnicowana. W zależności od nasłonecznienia i wilgotności gleby rosną różne rośliny. Tam gdzie jest niewiele."

Podobne prezentacje


Reklamy Google