Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Drzewo – przyjaciel człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Drzewo – przyjaciel człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Drzewo – przyjaciel człowieka

2 Drzewo od zarania dziejów jest związane z człowiekiem, z ludzkością
Drzewo od zarania dziejów jest związane z człowiekiem, z ludzkością. Po prostu jest i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Nie potrafimy - nawet w wyobraźni -zakryć pustki jaka powstałaby, gdyby nagle wszystkie drzewa – duże i małe – zapadły się pod ziemię. Brrrr… coś niewyobrażalnie przerażającego!!! W tym momencie dociera do nas, jak istotne ma dla nas znaczenie. Już same walory estetyczne, upiększania krajobrazu własnego ogrodu, miast i wsi, całych państw, świata mają tu ogromne znaczenie. Stwarzanie możliwości wypoczynku pod spokojną lipą, poczytania dobrej książki pod starym dębem, zerwania pysznych jabłek w sadzie u dziadka czy objadania się dojrzałymi czereśniami prosto z drzewa… są bezcennymi doznaniami w życiu każdego z nas. I nie sposób tutaj polemizować! Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, jakie szerokie zastosowanie ma drzewo w życiu codziennym? Czy jesteśmy świadomi, że jego waga jest na miarę złota? Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, w której chcielibyśmy w skrócie (gdyż niemożliwością jest ukazanie wszystkiego) pokazać zastosowanie drzewa i drewna w różnych gałęziach przemysłu, ale przede wszystkim uświadomić znaczenie drzew w naszym życiu.

3 Przyjemność wypoczynku i ozdoba ogrodu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wypoczynek pod drzewami sprawia przyjemność, daje nam natchnienie do przemyśleń. To świeże powietrze poprawia nam samopoczucie, czujemy się lepiej. Drzewa nadają naszym ogrodom uroku, koloru. Dostarczają nam tlenu i właśnie dlatego w ich otoczeniu czujemy się tak dobrze.

4 DRZEWA DAJĄ SCHRONIENIE ZWIERZĘTOM
dudek dzik dzięcioł świergotek drzewny wiewiórka sarna … i wiele innych gatunków zwierząt.

5 Drzewo to źródło tlenu TLEN
…a tlen to nasze życie, zatem śmiało możemy stwierdzić, że żyjemy dzięki drzewom! TLEN CO2 woda Puszcza Amazońska (Ameryka Pd.) jest nazwana „zielonymi płucami świata”, ponieważ największa produkcja tlenu następuje właśnie tutaj. Jest to największy obszar leśny na świecie.

6 Drzewo to źródło owoców
Drzewo dostarcza nam owoców (np. jabłoń, grusza, wiśnia itd.) , a także przypraw (np. muszkatołowiec korzenny dostarcza przyprawę gałkę muszkatołową).

7 Przemysł drzewny Przemysł drzewny wykorzystuje dobra natury jakimi są drzewa iglaste i liściaste. Drzewa są zasobami natury ogólnodostępnymi w przemyśle. To dzięki nim przemysł drzewny istnieje, oferując nam ciekawe produkty i wyroby z drewna. W przemyśle drzewnym wyróżnia się wiele gałęzi przemysłowych, które swą działalność mają opartą na drzewie. Są to przemysł tartaczny , stolarski, meblarski, produkcji zapałek, opakowań wykonanych z drewna. Śmiało możemy stwierdzić, że bez drewna nie istniałoby budownictwo.

8 Źródło opału Drewno, gałęzie, kora to od zarania dziejów cenny opał.
Do XIX wieku było najpopularniejszym paliwem na świecie. Około 50% światowych zasobów drewna przetwarzanych jest na opał.

9 Źródło cennych składników w przemyśle kosmetycznym
Oto kilka przykładów: muszkatołowiec korzenny - olejki eteryczne, szarańczyn strąkowy – ma zastosowanie jako substancje zagęszczające, sosna- olejki eteryczne, poprawia cerę, drzewo arganowe- poprawia kondycję włosów, skóry, paznokci, baobab- skuteczny w walce ze starzeniem się skóry, regeneruje suchą, zniszczoną skórę, nawilża i odżywia, migdałowiec zwyczajny- zmiękczanie skóry, oczyszcza pory, - cedr-aromaterapia, wyrób kosmetyków.

10 Źródło cennych składników spożywczych
Oto kilka przykładów: szarańczyn strąkowy - dostarcza cukru, z nasion uzyskuje się gumę karobową (używanie jako substancję zagęszczającą E 410), migdałowiec zwyczajny - migdały, ambrowiec amerykański - źródło żywicy w produkcji gum do żucia.

11 Surowiec w przemyśle papierniczym
Przemysł papierniczy jest gałęzią przemysłu przetwórczego stosującą w procesie produkcji i obróbki zasoby poszczególnych gatunków drzew, pochodzące z wycinki kompleksów leśnych.

12 Surowiec w przemyśle papierosowym
Do wyrobu papierosów wykorzystuje się tytoń (rodzaj rośliny zielnej). Rodzaje tytoniu występującego na terenie Polski : Tytoń szlachetny Tytoń bakun, machorka Tytoń oskrzydlony

13 Źródło cennych składników w przemyśle farmaceutycznym
sosna- pęczki, kora, młode pędy, żywice- sosna wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, dezynfekujące, stymuluje odporność, działanie moczopędne, przeciwgorączkowe, baobab- „drzewo życia”- działa kojąco na skórę, wspomaga jej regenerację, wygładza cerę, leczy choroby skóry, działa przeciwzapalnie, - moringa olejodajna- astmę, czerwonkę, ból ucha, epilepsje, reumatyzm. W Afryce do dziś jest środkiem wymiotnym, bakteriobójczym, antybiotykiem i lekiem na jad skorpiona czy pająka, migdałowiec zwyczajny- leczenie nerek, chorób żołądka, leczenie egzemy, miodła indyjska- leczenie problemów skórnych, owrzodzeń, egzemy, łuszczycy, cedr- leczenie chorób skóry, nerwicy, chorób psychicznych, - ambrowiec amerykański- środek wykrztuśny, bakteriobójczy.

14 Oczyszczanie wody W Sudanie wysuszone i sprowadzane nasiona moringi wykorzystywane są do oczyszczania wody z Nilu. Działają jak filtr - zbijają zanieczyszczenia, które osiadają ma dnie i mogą być usuwane.

15 Zdajemy sobie sprawę, że pokazaliśmy jedynie namiastkę szerokiego zakresu zastosowania drzewa i jego pochodnych w życiu codziennym, przemyśle… Pozyskiwanie wiadomości dotyczących niniejszego tematu było cenną lekcją uświadamiającą nam bogactwo płynące z drzew, lasu, które ma tak dominujące znaczenie w naszym życiu.


Pobierz ppt "Drzewo – przyjaciel człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google