Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Drzewo – przyjaciel człowieka. Drzewo od zarania dziejów jest związane z człowiekiem, z ludzkością. Po prostu jest i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Drzewo – przyjaciel człowieka. Drzewo od zarania dziejów jest związane z człowiekiem, z ludzkością. Po prostu jest i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być"— Zapis prezentacji:

1 Drzewo – przyjaciel człowieka

2 Drzewo od zarania dziejów jest związane z człowiekiem, z ludzkością. Po prostu jest i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Nie potrafimy - nawet w wyobraźni -zakryć pustki jaka powstałaby, gdyby nagle wszystkie drzewa – duże i małe – zapadły się pod ziemię. Brrrr… coś niewyobrażalnie przerażającego!!! W tym momencie dociera do nas, jak istotne ma dla nas znaczenie. Już same walory estetyczne, upiększania krajobrazu własnego ogrodu, miast i wsi, całych państw, świata mają tu ogromne znaczenie. Stwarzanie możliwości wypoczynku pod spokojną lipą, poczytania dobrej książki pod starym dębem, zerwania pysznych jabłek w sadzie u dziadka czy objadania się dojrzałymi czereśniami prosto z drzewa… są bezcennymi doznaniami w życiu każdego z nas. I nie sposób tutaj polemizować! Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, jakie szerokie zastosowanie ma drzewo w życiu codziennym? Czy jesteśmy świadomi, że jego waga jest na miarę złota? Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, w której chcielibyśmy w skrócie (gdyż niemożliwością jest ukazanie wszystkiego) pokazać zastosowanie drzewa i drewna w różnych gałęziach przemysłu, ale przede wszystkim uświadomić znaczenie drzew w naszym życiu.

3 Przyjemność wypoczynku i ozdoba ogrodu Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wypoczynek pod drzewami sprawia przyjemność, daje nam natchnienie do przemyśleń. To świeże powietrze poprawia nam samopoczucie, czujemy się lepiej. Drzewa nadają naszym ogrodom uroku, koloru. Dostarczają nam tlenu i właśnie dlatego w ich otoczeniu czujemy się tak dobrze.

4 DRZEWA DAJĄ SCHRONIENIE ZWIERZĘTOM dudek dzięcioł świergotek drzewny sarna dzik wiewiórka … i wiele innych gatunków zwierząt.

5 Drzewo to źródło tlenu woda TLEN CO2 …a tlen to nasze życie, zatem śmiało możemy stwierdzić, że żyjemy dzięki drzewom! Puszcza Amazońska (Ameryka Pd.) jest nazwana zielonymi płucami świata, ponieważ największa produkcja tlenu następuje właśnie tutaj. Jest to największy obszar leśny na świecie.

6 Drzewo to źródło owoców Drzewo dostarcza nam owoców (np. jabłoń, grusza, wiśnia itd.), a także przypraw (np. muszkatołowiec korzenny dostarcza przyprawę gałkę muszkatołową).

7 Przemysł drzewny wykorzystuje dobra natury jakimi są drzewa iglaste i liściaste. Drzewa są zasobami natury ogólnodostępnymi w przemyśle. To dzięki nim przemysł drzewny istnieje, oferując nam ciekawe produkty i wyroby z drewna. W przemyśle drzewnym wyróżnia się wiele gałęzi przemysłowych, które swą działalność mają opartą na drzewie. Są to przemysł tartaczny, stolarski, meblarski, produkcji zapałek, opakowań wykonanych z drewna. Śmiało możemy stwierdzić, że bez drewna nie istniałoby budownictwo. Przemysł drzewny

8 Drewno, gałęzie, kora to od zarania dziejów cenny opał. Do XIX wieku było najpopularniejszym paliwem na świecie. Około 50% światowych zasobów drewna przetwarzanych jest na opał. Źródło opału

9 Źródło cennych składników w przemyśle kosmetycznym - muszkatołowiec korzenny - olejki eteryczne, - szarańczyn strąkowy – ma zastosowanie jako substancje zagęszczające, -sosna- olejki eteryczne, poprawia cerę, - drzewo arganowe- poprawia kondycję włosów, skóry, paznokci, - baobab- skuteczny w walce ze starzeniem się skóry, regeneruje suchą, zniszczoną skórę, nawilża i odżywia, - migdałowiec zwyczajny- zmiękczanie skóry, oczyszcza pory, - cedr-aromaterapia, wyrób kosmetyków. Oto kilka przykładów:

10 Źródło cennych składników spożywczych -szarańczyn strąkowy - dostarcza cukru, z nasion uzyskuje się gumę karobową (używanie jako substancję zagęszczającą E 410), -migdałowiec zwyczajny - migdały, -ambrowiec amerykański - źródło żywicy w produkcji gum do żucia. Oto kilka przykładów:

11 Surowiec w przemyśle papierniczym Przemysł papierniczy jest gałęzią przemysłu przetwórczego stosującą w procesie produkcji i obróbki zasoby poszczególnych gatunków drzew, pochodzące z wycinki kompleksów leśnych.

12 Surowiec w przemyśle papierosowym Do wyrobu papierosów wykorzystuje się tytoń (rodzaj rośliny zielnej). Tytoń szlachetny Tytoń bakun, machorka Tytoń oskrzydlony Rodzaje tytoniu występującego na terenie Polski :

13 Źródło cennych składników w przemyśle farmaceutycznym - sosna- pęczki, kora, młode pędy, żywice- sosna wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, dezynfekujące, stymuluje odporność, działanie moczopędne, przeciwgorączkowe, - baobab- drzewo życia- działa kojąco na skórę, wspomaga jej regenerację, wygładza cerę, leczy choroby skóry, działa przeciwzapalnie, - moringa olejodajna- astmę, czerwonkę, ból ucha, epilepsje, reumatyzm. W Afryce do dziś jest środkiem wymiotnym, bakteriobójczym, antybiotykiem i lekiem na jad skorpiona czy pająka, -migdałowiec zwyczajny- leczenie nerek, chorób żołądka, leczenie egzemy, -miodła indyjska- leczenie problemów skórnych, owrzodzeń, egzemy, łuszczycy, -cedr- leczenie chorób skóry, nerwicy, chorób psychicznych, - ambrowiec amerykański- środek wykrztuśny, bakteriobójczy.

14 Oczyszczanie wody W Sudanie wysuszone i sprowadzane nasiona moringi wykorzystywane są do oczyszczania wody z Nilu. Działają jak filtr - zbijają zanieczyszczenia, które osiadają ma dnie i mogą być usuwane.

15 Zdajemy sobie sprawę, że pokazaliśmy jedynie namiastkę szerokiego zakresu zastosowania drzewa i jego pochodnych w życiu codziennym, przemyśle… Pozyskiwanie wiadomości dotyczących niniejszego tematu było cenną lekcją uświadamiającą nam bogactwo płynące z drzew, lasu, które ma tak dominujące znaczenie w naszym życiu.


Pobierz ppt "Drzewo – przyjaciel człowieka. Drzewo od zarania dziejów jest związane z człowiekiem, z ludzkością. Po prostu jest i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być"

Podobne prezentacje


Reklamy Google