Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ Przyjaciel lasu 2015” Wykonała: Gabriela Lewandowska uczennica klasy V Zespół Szkół w Zagoździu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ Przyjaciel lasu 2015” Wykonała: Gabriela Lewandowska uczennica klasy V Zespół Szkół w Zagoździu."— Zapis prezentacji:

1 „ Przyjaciel lasu 2015” Wykonała: Gabriela Lewandowska uczennica klasy V Zespół Szkół w Zagoździu

2 Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

3 Najpopularniejsze zwierzęta żyjące w Polskich lasach: jeleń, dzięcioł, sarna, mrówka sowa, wilk, jeż, ryś, wiewiórka,

4 Mrówka jest przyjacielem lasu, dba o las tak jak leśniczy.
Większość zwierząt żyjących w naszych lasach jest pożyteczna, jednym z najbardziej pożytecznych zwierząt jest mrówka. Mrówka jest przyjacielem lasu, dba o las tak jak leśniczy. A zatem dowiedzmy się troszeczkę o życiu mrówek.

5 Mrówki to wyjątkowe owady żyjące w licznych, nawet milionowych społecznościach. Jest to z pewnością jedną z ważniejszych grup owadów, które spotkamy w większości środowisk, najczęściej jednak w lesie. To dość tajemnicze dla nas owady, ale jakże ważne dla życia lasu. Warto zatrzymać się przy mrowisku podczas spaceru i zainteresować ich życiem.

6 Ich znaczenie w przyrodzie jest ogromne.
Małe, pracowite owady to budowniczowie lasu, które łączą w całość poszczególne elementy ekosystemu i uczestniczą w większości procesów przyrodniczych. Ich znaczenie w przyrodzie jest ogromne. Silnie oddziałują na różne grupy roślin, bezkręgowców, wpływają na właściwości chemiczne i fizyczne gleb. Są pokarmem dla ptaków i zwierząt, mają ścisły związek z ich biologią. Słusznie uważane są za „sanitariuszki” naszych lasów. Potrafią szybko i sprawnie obrać z tkanek martwe zwierzę ale także regulują liczebność innych owadów, często zapobiegając gradacjom gatunków żerujących na naszych drzewach.

7 Skromne, pracowite mrówki dbają o nasze lasy jak leśnicy.
Owady sprawnie i szybko reagują na zmiany zachodzące w środowisku, stąd zamieszkiwane przez nie lasy są one coraz zdrowsze i bardziej zróżnicowane. Wynika to stąd, że mrówki potrafią porozumiewać się z sobą. Korzystają z różnych form komunikacji: dotykają się czułkami, posługują się zmysłem wzroku, produkują substancje zapachowe, zwane feromonami i wydają dźwięki. Jednak mrówki w większości przypadków są owadami drapieżnymi, stąd dzięki swojej wysokiej liczebności oraz świetnej organizacji społecznej odgrywają ogromną rolę profilaktyczną w ochronie lasu.

8 Tam gdzie jest odpowiednio dużo mrówek w wyniku rozsądnej gospodarki leśnej, tam rośnie zdrowy las. To mrówki w przypadku gradacji (masowych pojawów owadów) bardzo szybko dostosowują się do zmiany pokarm i mocno redukują populację potencjalnego szkodnika. To zdrowe drzewa wokół silnych kolonii mrówek. Pokarm zwierzęcy zawierający białko jest konieczny mrówkom do rozwoju larw, a wcześniej dla królowych, składających jaja (nawet 300 dziennie) Dlatego też chętnie zjadają padlinę, oczyszczając las z martwych zwierząt różnej wielkości. W ciągu tygodnia potrafią np. oczyścić z tkanek miękkich całą sarnę. Łatwo to sprawdzić. Wystarczy położyć w pobliżu mrowiska np. rybę, aby po krótkim czasie oglądać pięknie wyczyszczony szkielet, pachnący kwasem mrówkowym. Dawni traperzy- myśliwi i wędkarze, korzystali z tej naturalnej metody preparacji rozmaitych trofeów.

9 Mrówki budują także las poprzez rozsiewanie nasion roślin
Mrówki budują także las poprzez rozsiewanie nasion roślin. Obliczono, że mrówki z jednego kopca potrafią w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego rozprzestrzenić nawet 30 tysięcy nasion. Robotnice transportują do mrowiska nasiona brzóz, sosen czy świerków, czasami porzucając je po drodze. W ten sposób także budują bogaty w gatunki las. Podobnie rozsiewają rośliny runa, istotnie wzbogacając bioróżnorodność i przy okazji upiększając las kwiatami fiołków, zawilców czy śnieżyczek. Patrzcie uważnie pod nogi spacerując po lesie i dbajcie o te bardzo pożyteczne owady.

10 Nasze Polskie lasy są coraz piękniejsze i miejmy nadzieję, że będzie coraz lepiej.
Wiemy, że zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi lasu ale są także tacy ludzie, którzy dbają o las i przyczyniają się do tego, aby był coraz ładniejszy. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "„ Przyjaciel lasu 2015” Wykonała: Gabriela Lewandowska uczennica klasy V Zespół Szkół w Zagoździu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google